«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Ցուցադրությունների կազմակերպման և Մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինների նախաձեռնությամբ՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առթիվ, միջոցառումներ են իրականացվել «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում բացված «Նուռը և խաղողը հայ ճարտարապետության զարդաքանդակներում» ցուցադրությունը պատմում է միջնադարյան հայ ճարտարապետության մեջ նռան և խախողի խորհրդանշական ներկայության մասին: Բուսական՝ մասնավորապես խաղողի որթերի և նռենու պատկերները, միջնադարյան հայ քանդակագործության մեջ և, ընդհանրապես, հայկական մշակույթի մեջ լայն տարածում գտած ու սիրված զարդանախշեր են և ընկալվում են որպես ազգային խորհրդանիշ:
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի խոսքով և´ նուռը, և´ խաղողը կյանքի, հավերժության խորհրդանիշեր են, որոնք հանդիպում են նաև հնագիտական աղբյուրներում. «Աշխարհի բոլոր ժողովուրդներն ունեն ծիսական ծառեր, հայ պատմիչները հաղորդում են, որ մեր սրբազան ծառը եղել է սոսին, բայց, երբ ծանոթանում ենք որմնանկարներին ու հնագիտական սկզբնաղբյուրներին, ապա պարզ է դառնում, որ պաշտամունքային է եղել նուռը: Վերջերս հայտնաբերված հետաքրքիր փաստ. մոտ մեկ միլիոն տարվա հնության Սյունիքի լեռների ստորին շերտերում բացվել են ծաղկած նռենու քարացած մնացորդներ, ինչը թույլ է տալիս ասելու, որ մեկ միլիոն տարի առաջ Հայաստանում նուռն արդեն եղել է»:
Ցուցադրությանում ընդգրկվել են ՊՈԱԿ-ի չափագրությունների և լուսանկարների ֆոնդերում պահվող նյութեր (25 գծագիր և 15 լուսանկար), հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի տրամադրած Ախթամարի ս. Խաչ եկեղեցու լուսանկարները, հնագետ Բ. Գասպարյանի տրամադրած նյութերը:
Ըստ այդ աղբյորների՝ նռան ամենավաղ զարդաքանդակների հանդիպում ենք Քասախի բազիլիկ եկեղեցում (IV դ.), Աշտարակի Ծիրանավոր (V դ.), Թալինի Կաթողիկե եկեղեցիներում (VII դ.), Հաղպատավանքում (X դ.), Գեղարդի վանքում (XII դ.) և այլուր: Խաղողի և նռան զարդաքանդակները մեծ տարածում են ստացել VII դարում և իրենց պատկերման արվեստով չկրկնվող կատարելության հասել Զվարթնոցի տաճարի (VII դ.) հարդարանքում:
Միջոցառումն ամբողջացել է ռազմահայրենասիրական թեմաներով համերգային ու պարային կատարումներով: Տաճարի տարածքում ելույթ են ունեցել ասմունքող Ջիվան Սարգսյանը, «Տարոն» գեղագիտական կենտրոնի «Շիրխանի» պարային համույթը, ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Մադլեն Ասրյանը, Արուս Գուլանյանը և այլք:

ПРАЗДНИЧНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ В «ЗВАРТНОЦЕ»
По случаю Международного дня памятников и исторических мест, отдел организации экспозиций и научно-методических работ совместно с отделом учета и развития культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране» провели мероприятия в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц».
Открытая в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» выставка «Гранат и виноград в армянских архитектурных орнаментах» рассказывает о символическом присутствии граната и винограда в средневековой армянской скульптуре. Изображения растений, особенно виноградной лозы и граната, широко распространенные и любимые орнаменты не только в средневековой армянской скульптуре, но и, вообще, в армянской культуре и воспринимаются как национальный символ.
Со слов заместителя директора ГНО по научной части, доктора исторических наук, профессора Ашота Пилипосяна и гранат, и виноград являются символами жизни и вечности, которые встречаются также в археологических источниках: «Все народы имеют ритуальные деревья, армянские историки сообщают, что нашим священным деревом была сосна, но, когда мы знакомимся с фресками и археологическими первоисточниками, становится ясно, что культовыми деревьями были гранат и виноград. Недавно был обнаружен интересный факт – в нижних слоях Сюникской гор, насчитывающих около одного миллиона лет, были открыты окаменелые останки цветущего гранатового дерева, что позволяет говорить о том, что гранатовое дерево уже миллион лет назад росло в Армении».
На выставке представлены материалы /25 чертежей и 15 фотоснимков/, хранящиеся в фондах чертежей и фотоснимков ГНО; фотоснимки Ахтамара и церкви Хач, предоставленные искусствоведом Самвелом Карапетяном; материалы, предоставленные B. Гаспаряном.
Согласно этим источникам, самые ранние орнаменты граната встречаются в базилике Касаха (IV век), в церкви Циранавор Аштарака (V век), в церкви Катогике Талина (VII век), в Ахпатаванке (Х век), в монастыре Гегард (XII век) и в других местах. Виноградные и гранатовые орнаменты были широко распространены в VII веке и их уникальное исполнительское искусство достигло совершенства в интерьере Звартноца (VII в.).
Мероприятие завершилось патриотическими музыкальными и танцевальными номерами. На территории храма выступили чтец Дживан Саркисян, танцевальный ансамбль «Ширхани» культурного центра «Тарон», заслуженные артисты РА Мадлен Асрян, Арус Гуланян и другие.