Ապրիլի 18-ին՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվա առիթով, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության աշխատակիցների և Արտաշատի N զորամասի աշխատակիցների ջանքերով սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել Արատաշատ քաղաքի Գևորգ Չաուշի արձանի հարակից տարածքում:
Հանրակրթական դպրոցների աշակերտների աջակցությամբ էլ սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել Արարատ քաղաքի Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների (ԵԱԶ), Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված և Արարատ գյուղում գտնվող Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների հուշարձանների հարակից տարածքներում:
ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության պատասխանատուները միջոցառումների մասնակից ժամկետային զինծառայողներին ու դպրոցականներին ներկայացրել են օրվա խորհուրդը, կարևորել պատմամշակութային ժառանգության պահպանության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքն ու պատասխանատվության զգացումը:

18 апреля, в Международный день памятников и исторических мест, сотрудники региональной службы ОИС Арарата ГНО «Служба по охране» и служащие воинской части N Арташата провели работы по санитарной очистке и благоустройству прилегающей территории памятника Геворгу Чаушу г. Арташата.
При поддержке учащихся средних школ работы по санитарной очистке и благоустройству были проведены на прилегающих территориях памятников г. Арарата /памятник жертвам Второй мировой войны, памятник Вазгену Саркисяну, памятник жертвам Геноцида армян/ и на прилегающей территории памятника жертвам Второй мировой войны в селе Арарат.
Ответственные сотрудники региональной службы ОИС Арарата представили срочным военнослужащим и учащимся тему дня, отметили важность бережного отношения и ответственности в деле сохранения историко-культурного наследия.