Պետ. ցուցիչ` 1.8.13, Երևան համայնք
Ռազմական գործիչ, քաղաքացիական պատերազմի հերոս, կորպուսի հրամանատար, պրոֆեսոր Հայկ Բժշկյանը ծնվել է Թավրիզում 1887թ. փետրվարի 6-ին` ուսուցչի ընտանիքում: Նախնական կրթությունը ստացել է տեղի հայկական Արամյան դպրոցում: 1901թ. ընդունվել է Թբիլիսիի Ներսիսյան դպրոց: 1903-1918 թթ. անդամագրվել է Հնչակյան կուսակցությանը։ Հեղափոխական գործունեություն ծավալել է Թիֆլիսում, Բաքվում։ Երկու անգամ ձերբակալվել է ցարական ժանդարմերիայի կողմից և աքսորվել Աստրախանի նահանգ (1912-1913թթ.): Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ եղել է հայկական 6-րդ կամավորական գնդի հրամանատարը և մասնակցել է կովկասյան ռազմաճակատում թուրքերի դեմ մարտական գործողություններին: Պարգևատրվել է Գեորգիևյան խաչով ու մեդալով, ինչպես նաև` Ս. Աննայի շքանշանով: Հայկ Բժշկյանը Ռուսաստանում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին ստացել է Գայ մականունը, որը «հայ» բառի ռուսերեն տառադարձումն է: 1918թ.՝ խզելով կապերը Հնչակյան կուսակցության հետ, անդամագրվել է բոլշևիկյան կուսակցությանը: 1918թ. հուլիսից եղել է 24-րդ «Երկաթե դիվիզիայի» հրամանատար, որն ազատագրել է Սիմբիրսկը, Սիզրանը, Սամարան: Նրա հրամանատարությամբ գործող դիվիզիան իր «երկաթե» կարգապահության և արձանագրած հաղթանակների համար կոչվել է «Երկաթե դիվիզիա»:
1920-1922 թթ.-ին մասնակցել է Բանվորագյուղացիական կարմիր բանակի բարձրագույն հրամանատարական կազմի դասընթացներին: 1927թ. ավարտել է Մոսկվայի Միխայիլ Ֆրունզեի անվան ռազմական ակադեմիան: Եղել է այդ ակադեմիայի ասպիրանտ, պաշտպանել թեկնածուական թեզ՝ 1929 թ.-ին: Նա աչքի է ընկել որպես ռազմական պատմության լավագույն գիտակ ու ռազմական արվեստի խոշոր տեսաբան: Պարգևատրվել է Կարմիր դրոշի երկու շքանշանով: 1935թ. հունիսի 3-ին ձերբակալվել է «հակասովետական ահաբեկչական կազմակերպությանը անդամակցելու» մեղադրանքով (նման մեղադրանքով ձերբակալությունը առաջին դեպքն էր Սովետական միությունում): 1937թ. դեկտեմբերի 11-ին ՍՍՀՄ Գերագույն Դատարանի ռազմական տրիբունալի որոշմամբ ճանաչվել է մեղավոր և նույն օրը գնդակահարվել: Հետմահու արդարացվել է՝ 1956թ.:
Հայկ Բժշկյանի հուշարձանի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 1977թ. փետրվարի 18-ին` Նոր Նորքի 1-ին զանգվածում:
Արձանն իր ամբողջության մեջ կառուցված է բրոնզից, բազալտից, գրանիտից, բարձրությունը 10մ է: Քանդակագործն է Սուրեն Նազարյանը, իսկ ճարտարապետը` Ս. Գուրզադյանը:

г. Ереван, гос.индекс 1.8.13
Гайк Бжишкянц, советский военачальник, герой гражданской войны, командир §Железной дивизии», профессор.
Гайк Бжишкян родился 6 февраля 1887 г. в г. Тебриз (Иран) в семье учителя. Начальное образование получил в армянской школе Арамян. В 1901 г. поступил в тбилисскую школу Нерсисян. В 1903-1918 гг. вступил в партию Гнчак. Его революционная деятельность проходила в Тбилиси, Баку. Дважды арестовывался и высылался в Астраханскую губернию (1912-1913). В 1915 г. – командир VI Армянской добровольческой дружины. Участвовал в боях за освобождение от турок Эрзерума, Хлата, Муша. Был награжден Георгиевским крестом и медалью, орденом Св. Анны. В годы гражданской войны в России он стал известен под именем Гай, транскрипция слова hай – армянин. В 1918 г. он вступил в партию большевиков. С 1918 г. – командир §Железной дивизии» , которая освободила Симбирск, Сызрань, Самару. Дивизия была названа “железной” за свои заслуги и одержанные ею победы.
В 1920-1922 гг. Гайк Бжишкян участвовал в Высших курсах командирского состава Рабоче-крестьянской армии. В 1927 г. закончил Военную академию им. М. Фрунзе. В 1929 г. защитил кандидатскую диссертацию, являлся одним из лучших военных знатоков, крупным теоретиком военного искусства. Гайк Бжишкян был награжден двумя орденами Красного Знамени.
3 июня 1935 г. был арестован по обвинению в антисоветской деятельности. 11 декабря 1937 г. по решению Военного трибунала Верховного суда Советского Союза был признан виновным и в тот же день расстрелян. В 1956 г. посмертно реабилитирован.
18 февраля 1977 г. в г. Ереване, в Норкском массиве был торжественно открыт памятник Гайку Бжишкяну. Высота памятника – 10 м, постамент сложен из камней базальта и гранита, скульптура – бронзовая. Авторы: скульптор С. Назарян, архитектор С. Гурзадян.