ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը՝ Զորավան համայնքի միջնակարգ դպրոցի հետ համատեղ, «բանակ-կրթություն-մշակույթ» համագործակցության շրջանակներում, Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվա առթիվ «Սպորտի ժառանգությունը» խորագրով միջոցառում է կազմակերպել Ս. Մարիամ Աստվածածին (պետ. ցուցիչ՝ 6.31.5) եկեղեցու հարակից տարածքում: Մինչ սպորտային միջոցառման մեկնարկը, մարզային ծառայության աշխատակիցներն ու աշակերտները մաքրել են տարածքն ու այն նախապատրաստել մրցությանը:
Մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Արցախում զոհված զինծառայողների և խաղաղ բնակիչների հիշատակը, այնուհետև զինղեկ Ա. Հակոբյանի հրահանգով աշակերտները բաժանվել են 2 խմբի ու սկսել 5 մարզաձևով մրցությունը: Միջոցառմանը մասնակցել են բարձր դասարանների աշակերտներ, դասավանդող ուսուցիչներ, համայնքի բնակիչներ՝ մոտ 80 մասնակից, նրանց է միացել նաև համայնքապետը: Արդյունքներն ամփոփելուց հետո ամենաակտիվ մասնակիցն ու թիմերը ստացել են ՊՈԱԿ-ի շնորհակալագրերը: Իսկ ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հետ տարիների ակտիվ համագործակցության, ուսումնադաստիարակչական, ռազմահայրենասիրական և սպորտային հաջողություններ գրանցելու համար դպրոցն ու զինղեկը պարգևատրվել են ՊՈԱԿ-ի պատվոգրերով:
Միջոցառման ավարտին մասակիցները՝ տերունական աղոթքով և մոմավառությամբ, համայնքում կանգնեցված խաչքարի մոտ հարգել են 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:

НАСЛЕДИЕ СПОРТА В МАРЗЕ КОТАЙК
В рамках сотрудничества «Армия-образование-культура» и в честь Международного дня памятников и исторических мест, региональная служба ОИС Котайка совместно со средней школой общины Зораван, возле церкви Св. Марии Богородицы (гос. индекс 6.31.5) организовала мероприятие под заголовком «Наследие спорта». До начала спортивного мероприятия сотрудники региональной службы и учащиеся очистили территорию церкви и подготовили ее к проведению соревнования.
Участники минутой молчания почтили память военнослужащих и гражданских лиц, погибших в Арцахе. Затем, по указу военрука А. Акопяна, учащиеся разделились на две группы и начали состязаться в 5-и спортивных видах. В мероприятии приняли участие около 80 участников – старшеклассники, учителя, жители общины, к ним присоединился также руководитель общины. После обобщения результатов, самые активные участники и команды получили грамоты ГНО. За многолетнее активное сотрудничество с региональной службы ОИС Котайка и за образовательные, патриотические и спортивные достижения школа и военрук школы были награждены дипломами ГНО.
В завершение, участники мероприятия у хачкара, воздвигнутого в общине, почтили память жертв Геноцида армян 1915 года.