Հուշարձանի նկատմամբ իրավախախտման հերթական փաստն է արձանագրվել Արագածոտնի մարզում: Տարեսկզբից սա երրորդ դեպքն է ( նախորդ երկուսը՝ Ոսկեվազ համայնքի «Ամրոցի համալիր Ախթամիր» /պետ ցուցիչ՝ 2.87.1/ և Օհանավան համայնքի «Հովհաննավանք վանական համալիր» /պետ ցուցիչ՝ 2.112.17/ հանրապետական նշանակության հուշարձանների տարածքներում):
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության պատասխանատուները հուշարձանի տարածք կատարած հերթական շրջայցի ընթացքում արձանագրել են, որ Անտառուտ համայնքի Ամրոց «Ինաքլու դար» հուշարձանի /պետ. ցուցիչ 2.28.3./ տարածքում հողաշինարարական աշխատանքներ են իրականացվում, որի արդյունքում մեծ վնաս է հասցվում հուշարձանին:
«Ինաքլու դար»-ը թվագրվում է մ.թ.ա. 2-1 հազարամյակներով, գտնվում է Անտառուտ գյուղի եզրին՝ համանուն բլրի վրա. այն հանրապետական նշանակության հուշարձան է և ընդգրկված է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկում:
Իրավախախտները հուշարձանի պահպանական գոտու տարածքը (հաստատված՝ դեռևս 1986թ.) ցանկապատելու նպատակով տեղադրել են խողովակներ, ջրագիծ է անցկացվել, համապատասխան տեխնիկայի միջոցով իրականացվել է հողահարթեցում և տնկվել են ծառեր:
ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության պատասխանատուները Անտառուտ համայնքի ղեկավարին և հուշարձանի տարածքում աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացուն հորդորել և պահանջել են դադարեցնել աշխատանքները, սակայն՝ ապարդյուն:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն իրավախախտման փաստի առիթով դիմել է ՀՀ ոստիկանության Արագածոտնի մարզային վարչություն, Արագածոտնի մարզպետին, Անտառուտ համայնքի ղեկավարին:

На территории памятника марза Арагацотн зафиксировано очередное правонарушение. Это третий случай правонарушения с начала года (предыдущие два случая были зафиксированы на территории памятников республиканского значения «Замковой комплекс Ахтамар» /гос. индекс 2.87.1/ общины Воскеваз и «Монастырский комплекс Оганаванк» /гос. индекс 2.112.17/ общины Оганаван).
Ответственные служащие региональной службы ОИС Арагацотна ГНО «Служба по охране» во время очередного визита зафиксировали, что на территории памятника Замок «Инаклу дар» /гос. индекс 2.28.3./ общины Антарут осуществляются земельные работы, в результате чего наносится большой ущерб памятнику.
«Инаклу дар» относится к памятникам 2-1 тыс. до н.э, расположен на окраине деревни Антарут, на одноименном холме. Это памятник республиканского значения, включенный в государственный реестр исторических и культурных недвижимых памятников, не подлежащих отчуждению.
Правонарушители, с целью огораживания защитной зоны памятника (утвержденный с 1986 года), установили водопроводные трубы, с помощью соответствующий техники осуществили земельные работы и посадили деревья.
Ответственные служащие региональной службы ОИС Арагацотна потребовали у руководителя общины Антарут и гражданина, непосредственно осуществляющего работы на территории памятника, прекратить незаконную деятельность, но безрезультатно.
По случаю правонарушения ГНО «Служба по охране» обратилась в региональное отделение полиции РА марза Арагацотн и к руководителю общины Антарут.