Բնակլիմայական պայմանների` ուժեղ քամու և կարկուտի հետևանքով վնասվել է Երևան-Սևան մայրուղու 32-րդ կմ-ի վրա գտնվող քանդակագործ Դավիթ Բեջանյանի հեղինակությամբ 1978թ. կառուցված «Ճանապարհաշինարարներին» հուշարձանի /պետ.ցուցիչ 6.8.14/ վերևի դեռևս կանգուն մնացած հատվածը: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցներն՝ այսօր առավոտյան կատարած շրջայցի ընթացքում արձանագրել են, որ այն ամբողջովին շրջվել և կախվել է, ինչն իրենից լուրջ վտանգ է ներկայացնում, քանի որ ամեն վայրկյան կարող է պոկվել ու ցած ընկնել: Հուշարձանի ներքևի հատվածից էլ /3 մետր երկարությամբ և 1 մետր լայնությամբ/ մի կտոր պոկվել ու ընկել է գետնին:
Հուշարձանի վնասված հատվածը ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պատասխանատուները և ՀՀ Ոստիկանության Չարենցավանի բաժնի աշխատակիցները հեռացրել են` տեղափոխելով Չարենցավանի հաստոցաշինական գործարանի տարածք:
Հ.Գ. Տեղական նշանակության հուշարձանի կողոպտումը սկսվել էր դեռևս 2007թ.: 2009թ. ոստիկանությունը հայտնաբերել էր երեք իրավախախտների, քր. գործ էր հարուցվել, սակայն, վնասը չփոխհատուցվեց, հուշարձանը չվերականգնվեց: Հուշարձանի նկատմամբ իրավախախտում էր արձանագրվել նաև 2012 և 2013 թթ.: Այն հերթական «փորձության» էր ենթարկվել 2015 թ. հուլիսի 12-ին: Ուժգին քամուց պոկվել էր տարիներ շարունակ բազմակի կողոպուտներից խարխլված հուշարձանի ստորին հատվածը: Չարենցավանի քաղաքապետի համաձայնությամբ պոկված հատվածը ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների վերահսկողությամբ տեղափոխվել էր Չարենցավանի քաղաքապետարանի կոմունալ ծառայության տարածք` ժամանակավոր պահպանության, որտեղ և պահվում է մինչ օրս:

ПОВРЕЖДЕННЫЙ ФРАГМЕНТ ПАМЯТНИКА «ЧАНАПАРАШИНАРАРНЕРИН»
Из-за сильного ветра и градa была повреждена верхняя сохранная часть памятника «Чанапарашинарарнерин» /гос. индекс 6.8.14/. Памятник был создан в 1978 году скульптором Давидом Беджаняном и расположен на 32-ом км. трассы Ереван-Севан. Сегодня утром, во время обхода сотрудники региональной службы ОИС Котайка ГНО «Служба по охране» зафиксировали, что верхняя часть памятника полностью перевернулась, повисла и может оторваться в любой момент, таким образом представляя собой серьезную опасность. С нижней части памятника, длиной в 3 метра и шириной в 1 метр, оторвался и упал на землю еще один фрагмент.
Ответственные лица региональной службы ОИС Котайка и сотрудники Чаренцаванского отдела Полиции РА сняли поврежденный фрагмент и перевезли на территорию Чаренцаванского машиностроительного завода.
P.S. Расхищение памятника местного значения началось еще в 2007 году. В 2009 году полицией были обнаружены трое правонарушителей и было возбуждено уголовное дело, однако, ущерб не был возмещен и памятник не был восстановлен. Правонарушения в отношении памятника были зарегистрированы также в 2012 и 2013 годах. Очередному «испытанию» памятник подвергся 12 июля 2015 г. Из-за сильного ветра была оторвана нижняя часть памятника, расшатанная вследствие многочисленных хищений. С согласия мэра Чаренцавана, сотрудники ГНО перевезли оторванный фрагмент на территорию коммунальной службы мэрии Чаренцавана на временное хранение, где он храниться до сих пор.