«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի միջև 2013թ. կնքված փոխհամագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, ՊՈԱԿ-ի «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան» մասնաճյուղի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը և ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիայի վարիչ Տիգրան Զաքյանը՝ Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն Քշիշտոֆ Յակուբյակի հրավերով ս/թ հունիսի 8-13-ը այցելել են Վարշավա:
Գիտական համագործակցության շրջանակներում Երևանում և Վարշավայում կազմակերպվող կոնֆերանսները նվիրված են Հայաստանի հնագիտությանը, ՀՀ տարածքում կատարվող պեղումներին և հատկապես Մեծամորի հնավայրում հայ- լեհական համատեղ պեղումներին: Այս առումով բացառություն չէր նաև հունիսի 9-ին անցկացված գիտաժողովը, որն իր ներկայությամբ պատվել է Լեհաստանի հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանը: Դեսպանն իր ողջույնի խոսքում՝ բարձր գնահատելով հայ-լեհական գիտական համագործակցությունը, կարևորել է երկու կառույցների կողմից հուշարձանների պահպանության, ուսումնասիրության, հանրահռչակման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։ Լեհաստանի հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը ՀՀ մշակույթի նախարարության «Գրիգոր Նարեկացի» հուշամեդալով պարգևատրել է Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր Քշիշտոֆ Յակուբյակին, իսկ նույն ինստիտուտի դոկտորանտ Մատեուշ Իսկրային` պատվոգրով:
Գիտաժողովի ընթացքում զեկուցումներով հանդես են եկել ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը՝ «Հնագիտական հետազոտությունները Հայաստանի հարավում» և «Հնագիտական պեղումներ Զորաց քարեր հնավայրում», իսկ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան մասնաճյուղի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը ՝ «Ուրարտական բանակի կառուցվածքը և սպառազինությունը» թեմաներով։ ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիայի վարիչ Տիգրան Զաքյանը հանդես է եկել «Հնագիտական առարկաների վերականգնումը Հայաստանում» թեմայով, Լեհաստանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, հնագիտության դոկտոր Ք. Յակուբյակը՝ «2013-2015թթ Մեծամոր հնավայրի պեղումները» զեկուցումներով։ Հնագիտության մագիստրանտ Օտտո Բագին «Մեծամոր հնավայրի և հնագիտական գտածոների եռաչափ մոդելավորում» զեկուցումն է ներկայացրել։
Միջոցառումները շարունակվել են հունիսի 11-ին՝ Լեհաստանի Մռոնգովո քաղաքում, Մազուրիա երկրամասի երկրագիտական թանգարանում, որտեղ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ինստիտուտի և «Էթնոս» գիտական հետազոտությունների կենտրոնի համատեղ ջանքերով բացվել է Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությանը նվիրված «Հայաստանի հնագիտական ժառանգությունը» թեմայով ցուցահանդես, որտեղ ներկայացվել են հայ-լեհական արշավախմբի աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև Հայաստանի պատմամշակութային և հնագիտական վայրերը: 13 պաստառների և մեծ էկրանի միջոցով ժամանակագրական հերթականությամբ ներկայացվել են Հայաստանի հնագիտական հարուստ ժառանգությունը, պատմամշակութային հուշարձանները: Առանձին պաստառներով ներկայացվել են նաև ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոցներն ու արգելոց-թանգարանները։ Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Մռոնգովոյի քաղաքագլուխ տիկին Օտոլիա Աննա Սիեմիենիչը, տարածաշրջանի թանգարանների և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հյուրեր:
Նշենք նաև, որ այս ցուցահանդեսը Մռոնգովոյում գործելու է մինչ հուլիսի վերջը, որից հետո այն կտեղափոխվի Վարշավայի համալսարան, այնուհետև՝ կցուցադրվի Լեհաստանի այլ քաղաքներում:

СОТРУДНИЧЕСТВО ГНО «СЛУЖБА ПО ОХРАНЕ» С ПОЛЬСКИМИ АРХЕОЛОГАМИ ПЕРЕХОДИТ НА НОВЫЙ УРОВЕНЬ
С 8 по 13 июня, в рамках соглашения о двухстороннем сотрудничестве 2013 года между ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» и Институтом археологии, и по приглашению директора Института археологии Варшавского университета Кшиштофа Якубяка, замдиректора ГНО по научной части, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, заведующий историко-археологическим музеем-заповедником «Мецамор» Артавазд Закян и заведующий реставрационной лабораторией ГНО Тигран Закян посетили Варшаву.
Конференции, организованные в рамках научного сотрудничества в Армении и Варшаве, были посвящены археологии Армении, раскопкам на территории РА и, в частности, совместным армяно-польским раскопкам в Мецаморе. Не стала исключением также конференция, проведенная 9 июня, на которой присутствовал посол РА в Польской Республике Эдгар Казарян.
В своем приветственном слове посол высоко оценил армяно-польское научное сотрудничество, отметил важность этих двух структур в деле охраны, исследования и популяризации памятников. Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Польше наградил медалью Министерство культуры «Григор Нарекаци» директора Института археологии Варшавского университета, доктора Кшиштофа Якубяка, а докторант того же института Матеуш Искра был награжден диплом.
В ходе конференции с докладами на темы «Археологические исследования в южной части Армении» и «Археологические раскопки в городище Зорац Карер» выступил замдиректора ГНО по научной части, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, а заведующий историко-археологическим музеем-заповедником «Мецамор» Артавазд Закян представил доклад на тему «Структура и вооружение армии Урарту». Заведующий реставрационной лабораторией ГНО Тигран Закян прочитал доклад «Реставрация археологических предметов в Армении», директор Польского Института археологии, доктор антропологии К. Якубяка выступил с докладом «Археологические раскопки Мецамора в 2013-2015 гг.». Магистрант Отто Багин представил доклад «Трехмерное моделирование Мецамора и археологических находок».
Мероприятия были продолжены 11 июня в польском городе Мронгово, в геологическом музее региона Мазурия, где совместными усилиями ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», Института археологии и этнографии НАН РА, Института археологии Варшавского университета и Центра научных исследований «Этнос» была открыта выставка под названием «Археологическое наследие Армении», где были представлены результаты работы армяно-польской экспедиции, а также исторические и археологические памятники Армении. На большом экране и 13 плакатах в хронологическом порядке были представлены историко-культурные памятники, богатое археологическое наследие Армении. Отдельные плакаты также представили также филиалы ГНО – заповедники и музеи- заповедники. На открытии выставки присутствовали посол РА в Польше Эдгар Казарян, мэр Мронговы г-жа Отолия Анна Сиемиенич, представители региональной культуры, журналисты, гости.
Отметим также, что выставка будет действовать до конца июля, после чего он будет переведена в Варшавский университет, а затем будет показана и в других городах Польши.