Հայաստանի անկախության 25-ամյա տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակում լուսանկարների ցուցադրություն է կազմակերպվել Վանաձորի Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոցում: Դպրոցի ճեմասրահում ցուցադրվել են Աղթամարի Սբ. Խաչ եկեղեցու լուսանկարները, այնուհետև՝ ավագ դասարանների աշակերտների համար կազմակերպվել է բաց դաս:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պատասխանատուները բաց դասի ընթացքում խոսել են Հայաստանի երրորդ հանրապետության ստեղծման, 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին կայացած հանրաքվեի և անկախության ու հայոց պետականության կերտման մասին:
Մ/Ծ պետ Արմեն Գերյանը ներկայացրել է տեղեկատվություն Աղթամարի Սբ. Խաչ եկեղեցու կառուցման ժամանակաշրջանի, ճարտարապետ-կառուցողի, որմնանկարների և եկեղեցին պարուրած վեց շարք զարդաքանդակների ու հարթաքանդակների մասին:
Իր խոսքում կրթօջախի տնօրենը համոզմունք է հայտնել, որ երիտասարդները հոգատար վերաբերմունք կցուցաբերեն նախնիներից ժառանգած մշակութային ժառանգության հանդեպ: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ՊՈԱԿ-ին ու ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայությանը նման միջոցառումների անցկացման և հուշարձանների պահպանության գործում ցուցաբերած նվիրումի համար:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում բաց դասեր, արշավներ և էքսկուրսիաներ անցկացնել մարզի հուշարձանների տարածքներում:

ПОКАЗ ФОТОСНИМКОВ И ОТКРЫТЫЙ УРОК В ВАНАДЗОРЕ
В рамках мероприятий, посвященных 25-летию независимости Армении, был организован показ фотоснимков в средней школе № 3 имени Ованеса Туманяна Ванадзора. В фойе школы были представлены фотоснимки церкви Сурб Хач Ахтамара, а затем организован открытый урок для старшеклассников.
Во время открытого урока руководители региональной службы ОИС Лори ГНО «Служба по охране» говорили о создании Третьей Республики Армении, о референдуме 21 сентября 1991 г., о независимости и о становлении армянской государственности.
Начальник р/с Армен Герян представил информацию о периоде строительства церкви Сурб Хач, об архитекторе-строителе церкви, о фресках и об орнаментах и барельефах, окружающих церковь шестью редами.
В своем выступлении директор школы выразил уверенность в том, что молодое поколение будет бережно относится к культурному наследию, оставленному нашими предками. Он также поблагодарил ГНО и региональную службу ОИС Лори за проведение подобный мероприятий и за их преданность в деле охраны памятников.
Согласно договоренности, в дальнейшем также будут организованы открытые уроки, экскурсии и походы у памятников марза.