Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում է անցկացվել նաև Արմավիրի մարզում: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Անդրանիկ Սիմոնյանը, հուշարձանների պահապան Գագիկ Զեյնալյանը Մայիսյան համայնքում գտնվող արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ բաց դաս են անցկացրել հանրակրթական դպրոցի շուրջ 150 աշակերտների համար:
Մ/Ծ պետը հանգամանալից ներկայացրել է մարզի հուշարձանները: Անդրանիկ Սիմոնյանի խոսքով անկախության ձեռքբերման ճանապարհին նաև կորուստներ ենք ունեցել և մեր նորանկախ պետականության կայացմանն իրենց կյանքը նվիրաբերած քաջորդիների հիշատակը հավերժացնելու համար հանրապետության բոլոր մարզերում վերջին 25 տարիների ընթացքում մի շարք հուշարձաններ ու հուշակոթողներ են կանգնեցվել:
«Պարտավոր ենք հիշել, որ անկախությունը ձեռք է բերվել մեր զոհերի կյանքի գնով, հարգել նրանց հիշատակը ու նաև նրանց փոխարեն նպաստել մեր պետականության կայացմանը»:
Մարզային ծառայության պետը դպրոցականներին պատմել է նորանկախ Հայաստանի ձեռքբերումների մասին, կարևորել մշակութային ժառանգության դերն ու պահպանությունը:
Ելույթներով հանդես են եկել նաև կրթօջախի տնօրեն Իշխան Պետրոսյանը, Մայիսյան համայնքի ղեկավար Եսայի Մովսիսյանը:

ОТКРЫТЫЙ УРОК В ОБЩИНЕ МАИСЯН, ПОСВЯЩЕННЫЙ ДНЮ НЕЗАВИСИМОСТИ
Мероприятие, посвященное 25-летию Независимости Армении, было проведено и в марзе Армавир. У мемориального комплекса общины Маисян, посвященного памяти воинов-освободителей Арцахской войны, начальник региональной службы ОИС Армавира ГНО «Служба по охране» Андраник Симонян и хранитель памятников Гагик Зейналян провели открытый урок для 150 учащихся средней школы.
Начальник р/с подробно представил памятники марза. Андраник Симонян также рассказал о памятниках и монументах, которые были созданы во всех марзах республики за последние 25 лет, посвященные памяти героев, отдавших свои жизни во имя независимости республики.
«Мы обязанны помнить, что стали независимым государством ценою жизни наших героев, чтить их память, а также внести и свой вклад в развитие государственности».
Начальник р/с рассказал школьникам о достижениях независимой Армении, подчеркнул значение культурного наследия и важность его охране.