Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը մի շարք կառույցների հետ համատեղ միջոցառումներ է իրականացրել Կոտայքի մարզում։
Աբովյանում՝ Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության թանգարանում ՀՀ 25ամյակի առթիվ ցուցադրվել են «ԵԱԶ-ի հուշարձաններ, հուշաղբյուրներ և Արցախյան պատերազմի զոհերի հուշաքարեր», «Ճանաչենք մեր մշակութային ժառանգությունը», «Միասին բացահայտենք մեր մշակութային արժեքները» խորագրերով և կրթական նախագծի շրջանակներում ներկայացված «Պահպանենք դարերի մշակույթը» թեմայով շարժական ցուցավահանակները։ Միջոցառման ընթացքում թանգարանի տնօրենից ու կազմակերպիչներից բացի ելույթ են ունեցել նաև այլ մասնակիցներ, ովքեր խոսել են անկախության տարիներին ձեռք բերած հաջողությունների մասին։ Ներկա են եղել նաև Երկրապահ կամավորական միության անդամներ, մարզային և քաղաքային իշխանության պատասխանատուներ, մանկավարժներ, աշակերտներ:
Հրազդանում տեղի ունեցած միջոցառմանը մասնակցել են ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետի տեակալը, հուշարձանների պահապանները, 8-րդ և 14-րդ հիմնական դպրոցի աշակերտները, բնակիչներ: Վանատուր թաղամասում իրականացվել են նաև տարածքի մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ։ Իսկ Հրազդանի Ջրառատ թաղամասում մ/ծ պետի տեղակալ Ա. Կիրակոսյանը և տարածաշրջանի հուշարձանների պահապանները՝ 5-րդ դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտների և տնօրեն Տ. Բակլաչյանի հետ համատեղ, ԵԱԶ-ի հուշարձանի տարածքում են իրականացրել մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ։ Հրազդանի Կոճոռ թաղամասում Արցախյան պատերազմի զոհերին նվիրված խաչքարի մոտ հիշատակի տուրք է մատուցվել ՊՄՊ մ/ծ պատասխանատուների, Կոտայքի մարզպետարանի և Հրազդանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների մասնակցությամբ: Անկախության 25 ամյակին նվիրված ելույթում Կոտայքի ՊՄՊ ծառայության պետի տեղակալ Ա. Կիրակոսյանը շեշտել է այդ պայքարի ճանապարհին նահատակված հերոսների՝ անկախության կերտման գործում ունեցած դերակատարման մասին: Միջոցառման ավարտին ծաղկեպսակներ և ծաղիկներ են խոնարհվել հուշաքարի պատվանդանին:

Региональная служба ОИС Котайка совместно с рядом организаций провели мероприятия в марзе Котайк, посвященные 25-летию независимости Армении.
В честь 25-й годовщины независимости РА в музее Дружбы армянского и русского народов г. Абовяна были организованы передвижные стенды на темы «Памятники посвященные погибщим второй мировой войны, родники-памятники, памятники погибшим в Арцахской войне», «Познакомимся с нашим культурным наследием» , «Вместе познакомимся с нашими культурными ценностями», а также на тему «Сохраним многовековую культуру» в рамках образовательной программы. Во время мероприятия, помимо директора музея и организаторов выступили и другие участники, которые рассказали об успехах, достигнутых за годы независимости. На мероприятии присутствовали также члены Добровольного союза защитников родины, городские и и областные ответственные лица, педогоги, учащиеся.
На мероприятии, проведенном в Раздане, приняли участие зам. начальника региональной службы ОИС Котайка, хранители памятников, учащиеся 8-ых и 12-ых классов средней школы, жители города. В районе Ванатур были проведены работы по сан. очистке и благоустройству территории. В районе Джрарат г. Раздана заместитель начальника р/с А. Киракосян и хранителями памятников совместно с девятиклассниками 5-ой школы и директором школы Т. Баклачяном на территории памятника посвященной погибщим во время второй мировой войны также провели работы по сан. очистке и благоустройству.
В районе Котчур у хачкара, посвященного жертвам Арцахской войны, ответственные лица р/с ОИС , служищие Котайкского марзпетарана и Разданской мэрии отдали дань уважения погибшим. Заместитель начальника р/с ОИС Котайка А. Киракосян по случаю 25-й годовщины независимости службы подчеркнул значение героев в борьбе за независимость на пути строительства. В завершение были возложены венки и цветы на к памятнику.