Այս տարի «Եվրոպական ժառան¬գության օրեր» ծրագիրը նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 ամյակին: Ս. թ. սեպտեմբերի 24-25-ը Հայաստանի Հանրապետությունում և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կանցկացվի «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագիրը` «Ժառանգությունը և համայնքները» խորագրի ներքո:
«Եվրոպական ժառան¬գության օրեր» ծրագրի շրջանակում` «Ժառանգված անկախություն-25» խորագրի ներքո «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայությունը Մեղրիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում կազմակերպել է հուշարձանների լուսանկարների ժամանակավոր ցուցադրություն:
Մինչ ցուցադրության բացումը՝ մ/ծ պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը 10, 11 և 12-րդ դասարանների աշակերտների համար հանդես է եկել զեկուցումով՝ «Եվրոպական մշակութային համաձայնագիրը», «ՀՀ մշակութապահպան քաղաքականությունը ՀՀ անկախության տարիներին» թեմայով:
Ն. Հայրապետյանը դպրոցականներին բովանդակալից տեղեկույթ է ներկայացրել նաև Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության, ձեռքբերումների մասին: Այնուհետև կազմակերպվել է հայոց պետականությանը նվիրված վիկտորինա-մրցույթ:

В этом году программа «дни европейского наследия» посвящена 25-летию независимости республики армении. 24-25 сентября с. Г. В армении и нкр пройдут «дни европейского наследия» на тему «наследие и сообщества».
В рамках программы «дни европейского наследия» в средней школы № 1 г. Мегри региональная служба оис сюника гно «служба по охране» организовала временную выставку фотоснимков памятников под заголовком «унаследованная независимость-25».
Перед открытием выставки, заместитель начальника р / с наира айрапетян выступила с докладом «европейское культурное соглашение» и «политика сохранения культурного наследия ра в период независимости».
Н. Айрапетян представила содержательную информацию о независимости и достижениях республики армения и нагорного карабаха. Затем была организована викторина на тему армянской государственности.