«Եվրոպական ժառան¬գության օրեր» ծրագրով նախանշված միջոցառումներ անց են կացվում հանրապետության բոլոր մարզերում: Այս տարի այն նվիրվել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 ամյակին: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցում այսօր Ստեփանավանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար «Լոռի Բերդի պատմությունը», «Ստեփանավանը և Ֆրանսիայի Դեսին քաղաքը քույր քաղաքներ» թեմաներով բաց դաս է կազմակերպվել:
Դպրոցականներին ներկայացվել են մարզի հուշարձանները, անդրադարձ է եղել մշակութային ժառանգության պահպանությանը, ինչպես նաև Ստեփանավանի ու Դեսինի միջև մշակութային գործակցության սերտացմանը:

Во всех марзах республики прошли мероприятия, предусмотренные по программе «Дни Европейского наследия». В этом году она посвящена 25-летию независимости Республики Армения. Сегодня, в историко-культурном музее-заповеднике ««Городище» Лори Берд»» ГНО «Служба по охране», для старшеклассников средней школы N2 г. Степанавана был проведен открытый урок на темы «История Лори Берд» и «Степанаван и французский Десин – города побратимы».
Учащимся были представлены памятниками марза. Говорили на тему охраны культурного наследия, а также укрепления культурного сотрудничества между Степанаваном и Десином.
После завершения урока учащиеся совершили экскурсию по территории заповедника и ознакомились с памятниками.