«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց թանգարանում այսօր մեկնարկել է «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագիրը։ Այն անցկացվում է ոչ միայն Հայաստանում այլև Արցախում։ Հայաստանը «Եվրոպական ժառանգության օրեր» միջոցառմանը միացել է 2000 թվականից։ Այս տարի այն անցկացվում է «Ժառանգությունը և համայնքները» խորագրի ներքո։
«Եվրոպական ժառանգության օրերի» բացմանը ներկա են եղել ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը, ՀՀ-ում Եվրոպայի միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին։
Արև Սամուելյանի խոսքով «Եվրոպական ժառանգության օրերը» հրաշալի հնարավորություն են, որպեսզի հասարակությունը ծանոթանա ու գնահատի մեր հարուստ ժառանգությունը։ «Եվրոպական ժառանգության օրերի» մեկնարկը «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում պատահական չէ, առաջարկն արեց պարոն Սվիտալսկին, ինչը ես, իհարկե, ողջունեցի։ Տարեցտարի այս ծրագրի շրջանակներում անցկացվող մշակութային միջոցառումների ցանկն ընդլայնվում է. այս տարի «Ժառանգությունը և համայնքները» խորագրով անցկացվող «Եվրոպական ժառանգության օրերը» նվիրվում են Հայաստանի անկախության 25 ամյակին»։
ՀՀ-ում Եվրոպայի միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին անկեղծացավ, թե ինչու են որոշել «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանից մեկնարկել «Եվրոպական ժառանգության օրերը»՝ «Այս գողտրիկ վայրը համաշխարհային մշակույթի գոհարներից մեկն է։ Այն ապացուցում է, որ Հայաստանը հազարամյակներով եղել է մշակութային փոխառնչությունների խաչմերուկում, այս մշակութային ժառանգությունը Հայաստանի հպարտություններից մեկն է։ Այս փոքրիկ հնավայրը վկայում է, որ Հայաստանը եղել է Եվրոպա տանող մշակութային դարպասը»։
Մեծամորի հնավայրի մասին նման բարձր գնահատականի պատճառը նաև այն է, որ ազգությամբ լեհ Պյոտր Սվիտալսկին մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում հայ-լեհական հնագիտական արշավախմբի աշխատանքները և գրանցած հաջողությունները։
ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին վստահեցնում է, որ դեսպանատան գործունեության կարևոր նպատակներից մեկը երկու ժողովուրդների մշակութային կապերի ամրապնդումն է։ «2017 թվականին մենք տոնելու ենք Լեհաստանում հայկական համայնքի ստեղծման 650 ամյակը, այն Եվրոպայի ամենահին համայնքներից մեկն է։ Համոզված եմ, որ հաջորդ տարին լինելու է Լեհաստանի և Հայաստանի պատմական, մշակութային կապերի ամրապնդման լավագույն ժամանակահատվածը»,- ասաց դեսպանը։
Հայ – լեհական արշավախմբի համաղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը ներկաներին ծանոթացրեց վերջին տասն օրվա ընթացքում Մեծամորի հնավայրում հայտնաբերված արժեքավոր գտածոներին։ Դրանցից ուշագրավը սարդիոնից և ոսկուց վզնոցն է, ի դեպ գտածոն բացառիկ է նրանով, որ առաջին անգամ է հնավայրից հայտնաբերվում ամբողջական պահպանված վզնոց։
Միջոցառման ավարտին հյուրերը մեծագույն հետաքրքրությամբ դիտել են պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի մշտական ցուցադրությունը, արշավախմբի անդամների ջանքերով պատրաստված «Մեծամոր»-ի «աստղադիտարան»» ֆիլմը, շրջել են Մեծամորի հնավայրում, ծանոթացել հայ-լեհական հնագիտական արշավախմբի աշխատանքներին։

«МЕЦАМОР» ЖЕМЧУЖИНА МИРОВОЙ КУЛЬТУРЫ – ПЕТР СВИТАЛЬСКИЙ
Сегодня в историко-археологоческом музее-заповеднике «Мецамор» стартовала программа «Дни Европейского наследия». Она проводится не только в Армении, но и в Арцахе. Армения присоединилась к программе «Дни Европейского наследия» в 2000 году. В этом году она проходит под названием «Наследие и общины».
На открытии «Дней Европейского наследия» присутствовали заместитель министра культуры Арев Самуэлян, глава делегации Европейского союза в РА, чрезвычайный и полномочный посол Петр Свитальский и чрезвычайный и полномочный посол Польши в РА Ежик Новаковский.
Со слов Арев Самуэлян «Дни Европейского наследия» создают прекрасную возможность ознакомиться и оценить наше богатое наследие. С большим воодушевлением было принято предложение г-на Свитальского открыть «Дни Европейского наследия» в историко-археологоческом музее-заповеднике «Мецамор». Ежегодно расширяется список культурных мероприятий, проводимых в рамках этой программы. В этом году мероприятие под названием «Наследие и общины» посвящено 25-летию независимости Армении.
Глава делегации Европейского союза в РА, чрезвычайный и полномочный посол Петр Свитальский рассказал почему именно в историко-археологоческом музее-заповеднике «Мецамор» было решено открыть «Дни Европейского наследия»: «Это укромное местечко является одним из шедевров мировой культуры. Оно доказывает, что Армения на протяжении тысячелетий была на перекрестке культурных взаимоотношений. Культурное наследие – это гордость Армении. Мецамор свидетельствует, что Армения являлась культурными воротами, ведущими в Европу».
Такой высокая оценка Мецамора связана с тем, что Петр Свитальский, являясь поляком по национальности, всегда уделяет особое внимание работе и достижениям армяно-польской экспедиции (где работают также польские археологи).
Чрезвычайный и полномочный посол Польши в РА Ежик Новаковский считает, что укрепление культурных связей между двумя странами является одной из важных задач посольства. «В 2017 году мы будем отмечать 650-летие создания армянской общины в Польше, которая является одной из старейших общин в Европе. Уверен, что следующий год будет прекрасным поводом для укрепления исторических и культурных связей между Польшей и Арменией», – сказал посол.
Сопредседатель армяно-польской экспедиции, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян ознакомил присутствующих с ценными предметами, обнаруженными в Мецаморе за последние десять дней. Наиболее значимое среди них – ожерелье из рубина и золота, которое примечательно еще и тем, что это первое ожерелье, обнаруженное при раскопках в целости и сохранности.
В завершение мероприятия гости с интересом ознакомились с постоянной экспозицией историко-археологического музея-заповедника, посмотрели фильм ««Обсерватория» «Мецамора»», снятый членами экспедиции, обошли древнюю территорию Мецамора, познакомились с деятельностью армяно-польской археологической экспедиции.