ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայության, Բերդի քաղաքապետարանի և Տավուշի թեմի հետ համատեղ նշվել է Վարագա Սուրբ խաչի տոնը։ Արդեն ավանդական դարձած միջոցառումը ամեն տարի նշվում է Նոր Վարագավանք վանական համալիրում: Երեք օր տարածքի բնակիչներն ու հյուրերը ականատեսն ու մասնակիցն են դարձել հոգևոր ու մշակութային այս միջոցառմանը։ Նախ՝ սեպտեմբերի 25-ին հոգևոր հովիվների և հավատացյալների ուղեկցությամբ Բերդ քաղաքի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցի է տեղափոխվել Քրիստոսի խաչափայտի մասունքը։ Ապա՝ եկեղեցու բակում տեղի է ունեցել հանդիսավոր արարողություն, որին հաջորդել են ազգագրական խմբերի ելույթները։
Սեպտեմբերի 27-ին միջոցառումը շարունակվել է Նոր Վարագավանք վանական համալիրում՝ սկսվել է Սուրբ պատարագով և տևել մինչև երեկո։ Միջոցառմանը մասնակցել են հազարավոր հավատացյալներ:
Ներկաները փաստել են, որ այս տոնախմբությունը սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին համախմբելու, հոգևոր-մշակութային ոգին բարձր պահելու հրաշալի հնարավորություն է։

HOLY CROSS OF VARAGA WAS CELEBRATED
The regional Service PHE of Tavush together with the Mayor of Berd within the Tavush Diocese celebrated the Holy Cross of Varaga. This traditional event is celebrated every year in the monastery New Varagavanq. For three days residents and visitors of the area become witnesses and participants of this spiritual and cultural event. First, on 25 September, accompanied by the pastors and faithful in the Church of St. Hovhannes of the town Berd moved relic of Christ’s cross. Then a solemn ceremony was held in the church yard which was followed by performances of folk groups.
On September 27 the event continued at New Varagavanq monastery, the Holy Mass began and lasted until the evening. The event was attended by thousands of believers.
The attendees said that this celebration is a wonderful opportunity to bring together the residents of border villages and to keep the cultural spirit high.