Շիրակի մարզի Սարակապ գյուղը նախկինում կոչվել է «Պօզտօղանե» կամ «Բոզդողան»: Այն գտնվում է ծովի մակարդակից 1600 մետր բարձրության վրա: Սարակապցիները գաղթել են Արևմտյան Հայաստանի Ալաշկերտ և Բասեն բնակավայրերից` 1915-20թթ.:
Ղևոնդ Ալիշանը իր «Շիրակ» պատմաաշխարհագրական բնույթի աշխատությունում անդրադարձել է Սարակապ գյուղի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու դերին ու նշանակությանը, միաժամանակ՝ կարևորել ճարտարապետական լուծումների ինքնատիպությունը: Եկեղեցու հատակագիծը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ այն կառուցվել է VII-X դարերում: Եկեղեցու հին շենքից պահպանվել են պատերի ստորին երկու շարքերը, որոնք կառուցված են եղել սև տուֆի սրբատաշ մեծ քարերով և կրաշաղախով: Չափազանց ուշագրավ է եկեղեցու հայտնաբերմանը վերաբերող պատմությունը: Այն երկար ժամանակ ծածկված է եղել հողի հաստ շերտով: Ասում են, որ գյուղացիներից մեկը երազ է տեսնում, ըստ որի բլրի տակ սրբավայր կա և այն պետք է մաքրել հողից: Գյուղացիների ջանքերը պսակվում են հաջողությամբ և բացվում են կրկնակի խաչթևերով` խաչաձև հատակագծով, մոտ 1.5մ բարձրությամբ եկեղեցու պատերը: Ըստ ավանդազրույցի` այս արտասովոր դեպքի մասին տեղեկացնում են Ռուսաստանի կայսր Ալեքսանդրին, նա էլ համապատասխան հրամանով գյուղացիներին ազատում է հարկերից:
Ականավոր գիտնական Նիկողայոս Մառն Անիում իրականացվող հնագիտական պեղումների ժամանակ պատշաճ գնահատական է տվել Սարակապի եկեղեցուն: Նշել է, որ տեղական հուշարձանների ուսումնասիրության նպատակով՝ 10-րդ գիտարշավի ժամանակ, գիտնական Օկունևի հետ միասին, մեկօրյա ուղևորություն է կատարել Բոզդուղան գյուղ: Ծանոթանալով եկեղեցիների կառուցողական արվեստին` Նիկողայոս Մառը հակված է եղել կարծելու, որ այն իր ճարտարապետական լուծումներով բավականին մոտ է եղել Անիում պեղված Կիզիլ-Քիլիսեին և ավելացնելով՝ նշել է, որ Բոզդուղանի եկեղեցին հատակագծով խաչաձև է:
1885-1887թթ. վերանորոգումից հետո այն վերածվել է գործող եկեղեցու: Վերակառուցված պատերի շարվածքի մեջ օգտագործված են քանդակազարդ խաչքարերի բեկորներ, ինչպես նաև` արձանագրված քարաբեկորներ (XII-XIII դարեր), որոնք պատկանել են հին շենքին: Հովսեփ Եղիազարյանը ևս նկարագրել ու հաստատապես պնդել է, որ եկեղեցու հատակագիծը խաչաձև է` կրկնակի խաչթևերով: Հիմնական խաչթևերն արտաքուստ ուղղանկյուն են, ներսից կիսակլոր: Երկրորդական խաչթևերը արտաքուստ սուր եռանկյունաձև են, ներսից աչքի են ընկնում խոր խորշերով, իսկ արևմտյան կողմում եղածները համեմատաբար երկար են: Արևելյան խաչթևում գլխավոր աբսիդն է` երկու կողմի խորաններով, որոնք դուրս են գալիս եկեղեցու արևելյան պատից: Երկու կամարակապ վերնամասով մուտքերը բացվում են արևմտյան ու հարավային կողմերից: Եկեղեցու շրջակայքում պահպանվել է նաև գյուղամիջի փոքր գերեզմանատունը (X-XVI դարեր):
Սարակապ գյուղը հարուստ է պատմական հուշարձաններով: Սարակապից 2.5 կմ դեպի հյուսիս-արևելք` լեռնաշղթայի բարձունքներից մեկի վրա պահպանվել են ամրոցի որձաքար պարիսպների մնացորդներ, որոնց լայնությունը 3.5 մետր է (մ.թ.ա. II հազարամյակ): Իսկ գյուղի արևելյան լեռնաշարքի վրա պահպանվել են մեկ այլ ամրոցի բերդապարիսպների ստորին մասերը՝ շարված անմշակ ու մեծ որձաքարերով, առանց շաղախի, լայնությունը 1.5 մետրից ավելի է: Ամրոցի շրջակայքում կա նաև դամբարանադաշտ (մ.թ.ա. II-I հազարամյակ), իսկ գյուղից 5 կմ դեպի հարավ-արևելք պահպանվել են ևս 2 ամրոց, որոնց հյուսիսային մասում է գտնվում դամբարանադաշտը (մ.թ.ա. II-I հազարամյակ):
Սարակապ գյուղի սահմաններից դուրս եղել են մի քանի հին գյուղատեղիներ, որոնցից մեկը կոչվել է «Կըռխե»: Այն գտնվել է Սարակապից մոտ 5-6 կմ դեպի հարավ-արևելք, որտեղ պահպանվել է սրբատաշ քարերով կառուցված XI դարի կիսավեր փոքր եկեղեցի: Այն անվանվել է «Կարմիր վանք» կամ «Կըռխ քիլիսաե»: Եկեղեցու շրջակայքում պահպանվել է միջնադարյան գերեզմանոց: Մեծանուն հնագետ Նիկողայոս Մառը հիշատակում է «Կըռխ քիլիսաե»-ի մասին և ավելացնելով նշում, որ Անիում ընթացող հնագիտական պեղումների ժամանակ (1913թ. հուլիսի 12-ին) իրեն հաղորդել են, որ Ղըրղ-կիլիսեում (Хырх-килисэ), Անիից դեպի հյուսիս-արևմուտք, գտնվել է մի արձանիկ` համապատասխան մակագրությամբ:
Սարակապի հարավ-արևելյան եզրին է գտնվել XIX դ. 30-ական թթ. հուշաղբյուրը, իսկ հարավային կողմում` բլրի գագաթին, եղել է կապտավուն բազալտից մի խաչքար: Գյուղի հյուսիս-արևեյան եզրին և հարավային մասում են գտնվում Սբ. Կարապետ (XII-XIII դդ.) և Սբ.Հովհաննես (XVII-XVIII դդ.) մատուռները, որոնք վերակառուցվել են XX դարում:

Марз Ширак, с. Саракап:
Село Саракап, бывшее село Позтогане или Боздоган (Боздуган), находится на высоте 1600 м над уровнем моря. Предки саракапцев эмигрировали в 1915-1920-х гг. из поселений Алашкерт и Басен Западной Армении.
Гевонд Алишан в своей историко-географической работе “Ширак” отметил роль и значение церкви Сурб Аствацацин (Св. Богородицы) села Саракап, своеобразие ее архитектурного решения. Планировка церкви позволяет предположить, что она возведена в VII-X вв. от старого здания церкви сохранились два нижних ряда кладки, сложенные крупными чисто тесаными камнями туфа на известковом растворе. Интересна история обнаружения церкви долгие годы покрытой толстым слоем земли. Рассказывают, что один сельчанин увидел во сне, что под холмом находится святилище, которое следует очистить от слоя земли. Усилия сельчан увенчались успехом: открылись полутораметровой высоты стены в плане крестового сооружения с двойными крыльями креста. Согласно легенде, об этом необнычном случае докладывают российскому императору Александру, который освобождает жителей села от налогов. Известный ученый Николай Марр во время проводившихся в Ани археологических раскопок достойно оценил церковь Сурб Аствацацин. Он отметил, что во время 10-й экспедиции с целью изучения местных памятников, он вместе с ученым Окуневым провел однодневное исследование села Боздуган. Ознакомившись со строительными особенностями церкви, Н. Марр был склонен предположить, что своим архитектурным решением она близка к раскопанной церкви Кизил-килиса (Девичья церковь) и отмечал ее крестообразную планировку. В 1885-1887 гг. после реставрации она стала действующей. В кладке стен восстановленной церкви были использованы обломки хачкаров, а также надписанные обломки камней (XII-XIII вв.) старой церкви. Овсеп Егиазарян также описал церковь. Он утверждал, что церковь в плане крестообразная с двойными крыльями креста. Основные крылья креста снаружи прямоугольные, внутри полукруглые. Второстепенные крылья креста внешне в виде острых треугольников, а внутри бросаются в глаза глубокие ниши, западные крылья сравнительно длиннее. По обе стороны главной, восточной апсиды расположены выступающие наружу ризницы. Западный и южный входы оформлены двойной аркой.
В окрестностях церкви сохранилось маленькое сельское кладбище (X-XVI вв.).
Село Саракап богато историческими памятниками. В 2,5 км северо-восточнее села, на одной из вершин горной цепи сохранились остатки крепостных стен, сложенных камнями базальта; ширина стен достигает 3,5 м. Памятник датируется II тыс. до н.э. а на восточной горной цепи сохранились нижние ряды кладки другой крепостной стены, сложенной необработанными крупными камнями базальта без раствора; ширина стен более 1,5 м. вокруг крепости сохранилось могильное поле II-I тыс. до н.э., а в 5 км юго-восточнее села находятся еще две крепости, севернее которых расположено еще одно могильное поле (II-I тыс. до н.э.).
За границами села Саракап прослеживаются несколько древних селищ. Одно из них, расположенное в 5-6 км юго-восточнее села Саракап селище Крхе. Здесь сохранилась маленькая, возведенная чисто тесаными камнями полуразрушенная церковь “Кармир ванк” (Красный монастырь) или “Крх килисе” (XI в.). В окрестностях церкри расположено средневековое кладбище. Н. Марр, упоминая церковь “Крх килисе”, отмечал, что во время ведущихся в Ани раскопок (12 июля 1913 г.), ему сообщили, что северо-восточнее Ани, в церкви “Крх килисе” найдена статуэтка с соответствующей надписью.
На юго-восточной окраине села Саракап обнаружен мемориальный родник, датируемый 30-ми гг. XIX в., а в южной стороне села , на вершине холма – хачкар из синеватого базальта. На юго-восточной окраине села находятся часовни Сурб Карапет (XII-XIII вв.) и Сурб Ованнес. Обе в XX в. перестраивались.