ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ՔՆՆԱՐԿՄԱՆԸ ՆԵՐԿԱ ԵՆ ԵՂԵԼ ՆԱԵՎ ՊՈԱԿ-Ի ԱՇԽԱՏԱԿԻՐՑՆԵՐԸ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հուշարձանների պահպանության բաժնի վարիչ Վիկտորիա Իսահակյանը և մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժին վարիչի պաշտոնակատար Սերոբ Հունանյանը մասնակցել են Եվրոպական միության՝ Արևելյան գործընկերության «Մշակույթ և ստեղծարարություն» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված քննարկմանը։ «Մշակույթ և ստեղծարարություն» ծրագրի շրջանակներում ուսումնասիրություններ են իրականացվում մշակույթի տարբեր ոլորտներում՝ հետագա զարգացման համար առաջարկներ մշակելու նպատակով։
ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համագործակցելով՝ Հայաստանի համար որպես ծրագրի հիմնական ուղղություն ընտրվել է մշակութային ժառանգության ոլորտը։ Քննարկումն անցկացրել են մշակույթի և ստեղծարարության ոլորտի փորձագետ Ռագնար Սիիլը (Էստոնիա), մշակութային ժառանգության պահպանման փորձագետ Ռոբ Փիքարդը (Մեծ Բրիտանիա), մասնակցել են պատմամշակութային ժառանգության ոլորտի աշխատողներ։ Մասնակիցները խոսել են պատմամշակութային ժառանգության ներկա վիճակի, առկա խնդիրների մասին, քննարկել են ոլորտի զարգացմանն ուղղված հիմնական անելիքները։
Քննարկման նպատակը Հայաստանի մշակութային ժառանգության ոլորտի զարգացման վերաբերյալ համապարփակ զեկույցի պատրաստումն է։ Զեկույցի հեղինակ Ռոբ Փիքարդը նշել է, որ այն կարևոր ներդրում է լինելու մշակութային ժառանգության՝ նյութական և ոչ նյութական արժեքների, այդ թվում՝ թանգարանների, հուշարձանների, արհեստների, բանահյուսության մրցունակության բարձրացման համար։
Ծրագիրն իրականացնում է Բրիտանական խորհրդի գլխավորած կոնսորցիումը՝ Մոլդովայի Սորոսի հիմնադրամի, Լեհաստանի մշակույթի ազգային կենտրոնի և Գյոթեի ինստիտուտի հետ համատեղ։

НА ОБСУЖДЕНИИ ТЕМЫ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ ПРИСУТСТВОВАЛИ ТАКЖЕ СОТРУДНИКИ ГНО
В дискуссии, организованной в рамках проекта «Культура и творчество» Восточным партнерством Европейского союза, приняли участие начальник отдела охраны памятников ГНО «Служба по охране» Виктория Исаакян и начальник отдела управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО Сероб Унанян. В рамках этого проекта проводятся исследования различных областей культуры с целью выработки предложений по дальнейшему ее развитию.
Основным направлением развития культуры Армении был выбран сектор культурного наследия. Дискуссия была проведена экспертом в области культуры и творчества Рагнаром Сиилом (Эстония) и экспертом в области охраны культурного наследия Робом Пикардом (Великобритания). В обсуждении приняли участие сотрудники сферы охраны культурного наследия. Участники говорили о состояние историко-культурного наследия на сегодняшний день и его актуальных проблемам, обсудили основные задачи по развитию отрасли.
Цель обсуждения – подготовить всеобъемлющий доклад о развитии культурного наследия Армении. В докладе Роб Пикард отметил, что это будет важным вкладом в повышении конкурентоспособности материальных и нематериальных ценностей культурного наследия, в том числе музеев, памятников, ремесел и фольклора.
Проект реализуют консорциум во главе с Британским Советом совместно с Молдавским Фондом Сороса, Польским национальным центром культуры и Институтом Гете.