ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի նախաձեռնությամբ «Ես կարող եմ զգալ ժամանակի շունչը» կրթական ծրագիրն իրականացվել է Խոսքի ծանր խանգարումներ ունեցող` Երևանի թիվ 8 հատուկ կրթահամալիրի սաների համար: Ծնողների և մանկավարժի ուղեկցությամբ նրանք այցելել են «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, ծանոթացել թանգարանի պատմությանը։ Պատանիների համար արգելոց-թանգարանում կազմակերպվել է շրջայց – էքսկուրսիա, նրանք ծանոթացել են թանգարանի հարուստ հավաքածուին, վերջին տարիներին իրականացված պեղումների արդյունքներին։
«Ես կարող եմ զգալ ժամանակի շունչը» ամենամյա կրթական ծրագիրն (հեղինակ՝ ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Պողոսյան ) իրականացվում է 2010 թ․-ից։ Ծրագրի նպատակը ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարանները մտավոր և ֆիզիկական սահմանափակ հնարավորություններով անձանց համար մատչելի դարձնելն է։
Կրթահամալիրի սաներն անկեղծացել են, որ առաջին անգամ են «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում և շատ տպավորված են այցից։ Պատանիները ցանկություն են հայտնել, հնարավորության դեպքում, հետագայում կրկին դառնալ այս կրթական ծրագրի մասնակիցը։

В «МЕЦАМОРЕ» БЫЛА РЕАЛИЗОВАНА ОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ПРОГРАММА
По инициативе отдела управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО для воспитанников с тяжелыми нарушениями речи Специальной образовательной школы N 8 г. Еревана была реализована образовательная программа «Я могу ощутить дух времени». В сопровождении родителей и учителей они посетили историко-археологический музей-заповедник «Мецамор», где ознакомились с историей музея. Для юных посетителей была организована экскурсия, они ознакомились с богатой коллекцией музея, а также с результатами раскопок последних лет.
Ежегодная образовательная программа «Я могу ощутить дух времени» проводится с 2010 года (автор программы –специалист ГНО, кандидат педагогических наук Давид Погосян). Цель программы – создать условия для людей с ограниченными физическими и умственными возможностями ознакомится с музеями-заповедниками ГНО.
Воспитанники школы признались, что впервые посетили историко-археологический музей-заповедник «Мецамор». Они были очень впечатлены визитом и выразили желание вновь стать участниками этой образовательной программы.