ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայությունը` ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի հետ համատեղ, մարզում շարունակում է ներկայացնել «Նուռը և խաղողը հայ միջնադարյան ճարտարապետության զարդաքանդակներում» խորագրով լուսանկարների ցուցադրությունը։
Այս անգամ միջնադարյան հայ ճարտարապետության մեջ նռան և խախողի խորհրդանշական ներկայության մասին պատմող ցուցադրությունը կազմակերպվել է Արտաշատ քաղաքի Գեղարվեստի դպրոցում:
Ցուցահանդեսին ներկա են եղել Արտաշատի Գեղարվեստի դպրոցի տնօրեն Աշոտ Հովհաննիսյանը, երգի, պարի, նկարչական և դիզայնի խմբակների սաները, ուսուցիչներ, ծնողներ: Ցուցադրությանը զուգահեռ ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության գիտաշխատող Օնիկ Ենոքյանը համանուն խորագրով զեկուցմամբ մանրամասն խոսել է հայկական մշակույթի մեջ լայն տարածում գտած ու սիրված զարդանախշերի մասին, որոնք ընկալվում են որպես ազգային խորհրդանիշեր։

ВЫСТАВКА В МАРЗЕ АРАРАТ
Региональная служба ОИС Арарата совместно с отделом научно-методических работ и выставок ГНО продолжает фотовыставку в марзе на тему «Гранат и виноград в армянских архитектурных орнаментах».
На этот раз выставка, представляющая символ граната и винограда в средневековой армянской архитектуре, была организована в Художественной школе Арташата.
На выставке присутствовали директор Художественной школы Арташата Ашот Оганесяна, воспитанники кружков пения, танцев, рисования и дизайна, а также учителя и родители. Научный сотрудник региональной службы ОИС Арарата Оник Енокян в одноименном докладе подробно остановился на широко распространенных и любимых орнаментах, которые воспринимаются как национальные символы.