«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ «Քրիստոնեության տարածումը Հայաստանում» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Մեղրիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտների համար: Նկատի ունենալով, որ Մեղրիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին որմնանկարազարդ Ավետարան է բաց դասն անցկացվել է եկեղեցում: Դպրոցականները ծանոթացել են պատմամշակութային ժառանգության այս յուրահատուկ կոթողի պատմությանը, 18-րդ դարի որմնանկարներին, որոնցում պատկերված են Աբգար թագավորը, Բարդուղիմեոս և Թադեոս առաքյալները, Հռիփսիմյան կույսերը, Գրիգոր Լուսավորիչը, Տրդատ Գ արքան:
Մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանն ուղղված ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության հաջորդ նախաձեռնությունը նույն դպրոցի 10 դասարանի աշակերտների համար Կապան քաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների տարածք կազմակերպած էքսկուրսիան էր: Աշակերտներն այցելել են Կապանի երկրագիտական թանգարան, Ժամանակակից արվեստի պատկերասրահ, Կապանի քաղաքային թանգարան, Նժդեհի անվանակիր հուշահամալիր: Էքսկուրսիան ավարտվել է Վահանավանք այցով: Մարզի հուշարձանների մասին զեկուցումով հանդես է եկել ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանը:

«ПЕРВЫЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ ХРИСТИАНСТВА В АРМЕНИИ» ОТКРЫТЫЙ УРОК В МЕГРИ
По инициативе региональной службы ОИС Сюника ГНО «Служба по охране» для учеников 7-х классов средней школы № 1 г. Мегри был проведен открытый урок на тему «Распространение христианства в Армении». Открытый урок состоялся в церкви Св. Иоанна Крестителя г. Мегри, где находятся фрески Евангелия. Учащиеся познакомились с историей этого уникального памятника историко-культурного наследия, с фресками 18-го века, на которых изображены царь Абгар, апостолы Варфоломей и Фадей, девственницы Рипсиме, Григорий Просветитель, царь Тридат Г.
Следующим мероприятием региональной службы ОИС Сюника, направленным на популяризацию культурного наследия, стала организация экскурсии по историко-культурным памятникам города Капана для десятиклассников той же школы. Школьники посетили геологический музей Капана, Галерею современного искусства, Капанский городской музей, мемориал имени Нждеа. Экскурсия завершилась посещением Ваанаванка. С докладом о памятниках марза выступила начальник региональной службы ОИС Сюника Астхик Акопян.