«Պատանի թանգարանագետ» խմբակն ավելի հետաքրիր ու բովանդակալից է դարձնում պատանիների առօրյան։ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ անցկացվող «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթացին, որն անցկացվել է Վաղարշապատի 4-րդ դպրոցում, այս անգամ մասնակցել են Հովտամեջ, Մուսալեռ, Այգեշատ համայնքների և Վաղարշապատի 3-րդ ու 9-րդ դպրոցների աշակերտները։ Քանի որ պատանիները մասնակցել են մի քանի դասընթացների և արդեն որոշակի գիտելիքներ ունեն թանգարանների մասին, այդ դասն սկսվել է հարց ու պատասխանով։
Խաչատուր Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ կուլտուրայի ֆակուլտետի թանգարանային գործ և հուշարձանների պահպանության բաժնի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Արեն Իշխանյանն ու պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի պատմության բաժնի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Հարություն Ենոքյանը ստուգել են դասերի ընթացքում ստացած պատանիների գիտելիքները։ «Թանգարանների ձևավորումը (18-19-րդ դարեր)» թեմայով դասի ընթացքում անդրադարձել են ինչպես Հայաստանի այնպես էլ արտերկրի հայտնի թանգարանների գործունեությանը։ «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասն ավարտվել է խաղ-վիկտորինայով, որն անցել է աշխույժ ու հետաքրքիր մթնոլորտում։ Պատանիներից շատերն աչքի են ընկել թանգարանների ստեղծման ու հավաքածուների մասին իրենց հարուստ գիտելիքներով։ Նրանք անկեղծացել են, որ այս խմբակի դասընթացները ոչ միայն նպաստում են թանգարանների մասին գիտելիքների հարստացմանը, այլև օգնում են կողմնորոշվելու հետագայում մասնագիտության ընտրության հարցում։
Վաղարշապատի 4-րդ դպրոցից բացի «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի դասընթաց զուգահեռ անցկացվել է նաև Արմավիրի գրադարանում։ Այստեղ «Թանգարանների ձևավորումը» թեմայով քննարկմանը մասնակցել են Միասնիկյան, Խանջյան համայնքների և Արմավիր քաղաքի երկու դպրոցների աշակերտները։ Դասի ընթացքում պատանիները ներկայացրել են իրենց պատրաստած` Արմավիր քաղաքը ներկայացնող, ցուցադրությունը։

ШКОЛЬНИКИ ОБОГАЩАЮТ СВОИ ЗНАНИЯ О МУЗЕЯХ
Работа кружка «Юный музеевед» делает повседневную жизнь молодежи более интересным и содержательным. На занятии кружка «Юный музеевед» в школе N4 Вагаршапата, организованном по инициативе ГНО «Служба по охране» и Армянского Государственного Педагогического Университета имени Хачатура Абовяна, на этот раз участвовали школьники 3-их и 9-их классов общин Овтамеч, Мусалер, Айгешат и Вагаршапата. Поскольку учащиеся уже принимали участие в нескольких занятиях кружка и имели определенные знания о музеях, этот урок начался с вопросов и ответов. Студент первого курса магистратуры отделения музееведения и охраны памятников факультета культуры АГПУ им. Хачатура Абовяна Арен Ишханян и студент первого курса магистратуры отделения истории исторического и юридического факультета Арутюн Енокян проверили приобретенные знания школьников. Урок на тему «Формирование музеев (18-19 вв.)» был посвящен деятельности известных музеев как в Армении, так и за рубежом. Урок кружка «Юный музеевед» завершился викториной, которая прошла в живой и интересной атмосфере. Многие из присутствующих показали богатые знания в области создания музеев и их коллекций. Они заверили, что занятия кружка не только способствуют обогащению знаний о музеях, но и помогут им в выборе профессии.
Одновременно со школой N4 Вагаршапата, занятие кружка было проведено в библиотеке Армавира. Здесь в дискуссии на тему «Формирование музеев» приняли участие школьники из общин Мясникян и Ханджян, а также учащиеся из двух школ Армавира. Во время урока школьники представили показ о городе Армавире, который подготовили сами.