Ղեկավարվելով «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» ՀՀ օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 20-րդ կետի պահանջներով և հիմք ընդունելով Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի առաջարկությունը` Էջմիածնի ավագանին օրերս որոշում է կայացրել գիշերային լուսավորության լուսադիոդային NANO street 50 v 21 լամպեր սեփականության իրավունքով անհատույց (նվիրատվության միջոցով) օտարել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանին:
Վերոնշյալ էներգախնայող լամպերը (50 վտ հզորությամբ) նախատեսված են արգելոցի- թանգարանի մուտքի, մուտքից դեպի տաճար տանող ճանապարհի և ավտոկայանատեղիի լուսավորության համար: Այն էապես կկրճատի էլեկտրաէներգիայի ծախսը (նախկինում լուսավորվում էր 250 վտ հզորությամբ լամպերով)` միաժամանակ ապահովելով ավելի հզոր և որակյալ լուսավորություն:

ТЕРРИТОРИЯ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО МУЗЕЯ-ЗАПОВЕДНИКА «ЗВАРТНОЦ» БУДЕТ ОСВЕЩАТЬСЯ НОВЫМИ ЭНЕРГОСБЕРЕГАЮЩИМИ ЛАМПАМИ
Руководствуясь требованиями пункта 20, части 1 статьи 16 Закона РА о «Местных органах самоуправления» и на основе предложения мэра Эчмиадзина Карена Григоряна, городской совет Эчмиадзина постановил безвозмездно передать (подарить) в собственность историко-культурного музея-заповедника «Звартноц», филиала ГНО «Служба по охране» лампочки ночного освещения LED NANO street 50 v 21.
Энергосберегающие лампочки (мощностью 50 Вт) предназначены для освящения входа в музей, дороги, ведущей от входа до храма, и автостоянки. Это позволит значительно снизить затраты на электроэнергию (ранее освящение осуществлялось лампочками мощностью 250 Вт) и обеспечить более мощную и эффективную подсветку.