«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության և Մայիսյան համայնքի միջնակարգ դպրոցի համատեղ անցկացրած միջոցառումը նվիրված է եղել Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին։ Հուշ-ցերեկույթին ներկա են եղել Հայրենական մեծ և Արցախյան պատերազմների մասնակիցներ, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների հերոսներ Օնիկ և Ռուբիկ Մանուկյանները, ՀՀ նախագահի կողմից Արիության մեդալի արժանացած Արման Գինոսյանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության պետ Անդրանիկ Սիմոնյանը, գիտաշխատող Աշխեն Բաղմանյանը, Մայիսյան համայնքի ղեկավար Եսայի Մովսիսյանը, միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Իշխան Պետրոսյանը, համայնքի բնակիչներ։
Տոնական միջոցառմանը բացման խոսքով ելույթ են ունեցել կրթօջախի տնօրենը, համայնքի ղեկավարն ու ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության պետը։ Աֆղանստանի և Արցախի պատերազմների մասնակից Անդրանիկ Սիմոնյանն իր ելույթում հպարտությամբ խոսել է Արցախյան պատերազմի հերոսների սխրանքի մասին, շնորհակալության հայտնել անկախության սերնդին։
«2016 թ․-ի ապրիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մարտական գործողությունները ցույց տվեցին, որ մեզ փոխարինելու է գալիս մերօրյա հերոսների մի սերունդ, որի ազգային գիտակցությունը ոչնչով չի զիջում այն քաջորդիներին, ովքեր և′ Մեծ հայրենականի, և′ արցախյան պատերազմի տարիներին իրենց կյանքը զոհեցին հանուն հայրենիքի»,- ասել է Ա. Սիմոնյանը։
Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին նվիրված միջոցառման ընթացքում պատանիները թերթել են մեր պատմության հերոսական էջերը, ներկաներին ոգևորել հայրենասիրական ելույթներով։ Ցուցադրվել է Վահե Յանի «Արմատներ» խաղարկային լիամետրաժ ֆիլմից հատվածներ։
Միջոցառման ավարտին Մայիսյան համայնքի ղեկավար Եսայի Մովսիսյանն ապրիլյան քառօրյայի մասնակից և Արիության մեդալակիր Արման Գինոսյանին արժանացրել է համայնքի պատվոգրի և դրամական պարգևի։
Տոնական միջոցառումը եզրափակվել է համայնքում տեղադրված Արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված կոթողի մոտ։ Ներկաները ելույթներ են ունեցել, ապա` ծաղիկներ խոնարհել զոհված հերոսների հիշատակին:

В АРМАВИРЕ ВСПОМИНАЛИ ГЕРОИЧЕСКИЕ СТРАНИЦЫ ИСТОРИИ
Совместное мероприятие, организованное региональной службой ОИС Армавира ГНО «Служба по охране» и средней школой общины Маисян, было посвящено 25-летию создания Армянской армии. На мероприятии присутствовали участники Великой Отечественной и Арцахской войн, герои военных событий в Карабахо-азербайджанской границе Оник и Рубик Манукяны, а также Арман Гиносян, награжденный президентом РА медалью Храбрость. В мероприятии приняли участие начальник региональной службой ОИС Армавира Андраник Симонян, научный сотрудник Ашхен Багманян, глава общины Маисян Есаи Мовсесян, директор средней школы Ишхан Петросян, жители общины.
С приветственными речами на праздничном мероприятии выступили директор школы, глава общины и начальник региональной службой ОИС Армавира.
В своем выступлении участник Афганской и Арцахской войн Андраник Симонян с гордостью говорил о подвигах героев Арцахской войны за независимость.
«В апреле 2016 года военные действия в Карабахо-азербайджанской границе показали, что нам на смену пришло поколение современных героев, чье национальное самосознание не уступает тем, кто в годы Великой Отечественной войны и Арцахской войны отдали жизнь во имя отечества»,- сказал А. Симонян.
В ходе мероприятия, посвященного 25-летию создания Армянской армии, молодое поколение вспомнило героические страницы нашей истории, вдохновив присутствующих патриотическими выступлениями. Были показаны отрывки из художественного фильма Ваге Яна «Корни».
В завершение мероприятия глава общины Маисян Есаи Мовсесян наградил участника апрельской четырехдневной войны, обладателя медали Храбрость Армана Гиносяна дипломом общины и присудил денежный приз.
Мероприятие завершилось у памятника общины, посвященного жертвам Арцахской войны. После выступлений, присутствующие возложили цветы в память о павших героях.