«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության և Մայիսյան համայնքի միջնակարգ դպրոցի համատեղ անցկացրած միջոցառումը նվիրված է եղել Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին։ Հուշ-ցերեկույթին ներկա են եղել Հայրենական մեծ և Արցախյան պատերազմների մասնակիցներ, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների հերոսներ Օնիկ և Ռուբիկ Մանուկյանները, ՀՀ նախագահի կողմից Արիության մեդալի արժանացած Արման Գինոսյանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության պետ Անդրանիկ Սիմոնյանը, գիտաշխատող Աշխեն Բաղմանյանը, Մայիսյան համայնքի ղեկավար Եսայի Մովսիսյանը, միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Իշխան Պետրոսյանը, համայնքի բնակիչներ։
Տոնական միջոցառմանը բացման խոսքով ելույթ են ունեցել կրթօջախի տնօրենը, համայնքի ղեկավարն ու ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության պետը։ Աֆղանստանի և Արցախի պատերազմների մասնակից Անդրանիկ Սիմոնյանն իր ելույթում հպարտությամբ խոսել է Արցախյան պատերազմի հերոսների սխրանքի մասին, շնորհակալության հայտնել անկախության սերնդին։
«2016 թ․-ի ապրիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մարտական գործողությունները ցույց տվեցին, որ մեզ փոխարինելու է գալիս մերօրյա հերոսների մի սերունդ, որի ազգային գիտակցությունը ոչնչով չի զիջում այն քաջորդիներին, ովքեր և′ Մեծ հայրենականի, և′ արցախյան պատերազմի տարիներին իրենց կյանքը զոհեցին հանուն հայրենիքի»,- ասել է Ա. Սիմոնյանը։
Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին նվիրված միջոցառման ընթացքում պատանիները թերթել են մեր պատմության հերոսական էջերը, ներկաներին ոգևորել հայրենասիրական ելույթներով։ Ցուցադրվել է Վահե Յանի «Արմատներ» խաղարկային լիամետրաժ ֆիլմից հատվածներ։
Միջոցառման ավարտին Մայիսյան համայնքի ղեկավար Եսայի Մովսիսյանն ապրիլյան քառօրյայի մասնակից և Արիության մեդալակիր Արման Գինոսյանին արժանացրել է համայնքի պատվոգրի և դրամական պարգևի։
Տոնական միջոցառումը եզրափակվել է համայնքում տեղադրված Արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված կոթողի մոտ։ Ներկաները ելույթներ են ունեցել, ապա` ծաղիկներ խոնարհել զոհված հերոսների հիշատակին:

HEROIC PAGES OF HISTORY WERE BROWSED IN ARMAVIR
“Protection Service” NSCO`s regional service of Armavir and High school community organized an event which was dedicated to the 25th anniversary of the Armenain Army Formation. Participants of the Great Patriotic Artsakh wars, heroes of the military actions in Karabakh-Azerbaijan border Rubik and Onik Manukyans, Arman Ginosyan awarded the Medal of Bravery , were present to this important event. It was attended by Head of national Service Od Armavir region, Andranik Simonayn, researcher Askhen Baghmanyan, Head of May Community Isaiah Movsisyan, Director of the school Ishkan Petrosyan.
Director of the school, community leader and the Head of “Protection Service’’ of Armavir had opening speeches. Participant of Artsakh and Afghanistan wars, Andranik Simonyan in his speech spoke about the heroic deeds of the heroes and expressed his gratitude to generation of independence.
“ In April 2016, during the military actions in Karabakh –Azerbaijan border, have shown us that a generation is replaced by a modern-day heroes whose national consciousness is not inferior to the daring fellows, who sacrificed their life for the sake of homeland during the Patriotic and Artsakh wars” said Simonyan.
During the event, dedicated to 25th anniversary of Armenain Army Formation youth people browse the pages of our history, heroic, patriotic speeches inspire the audience. Parts of the film “ Roots” by Vahe Yan was shown.
At the end of the event Head of may community MR Movsisyan awarded Arman Ginosyan by the diploma of community and monetary award. The event was ended in front of the monument dedicated to the victims of Artsakh war. The participants made speeches , laid flowers for heroes.