Իր հնավայրերով, հնադարյան բրուտանոցներով, թմբային, կարասային, քարարկղային, դագաղային (սարկոֆագային) թաղումներով, դամբարաններով է հայտնի Գիշին` Վարանդայի նշանավոր գյուղը: Այն գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտունու շրջանում` շրջկենտրոնից 11 կմ արևմուտք, 650 մետր բարձրության վրա:
Գիշին առավել հայտնի է պատմական մեծ արժեք ներկայացնող Ղլեն խութ բերդատեղիով, որը գտնվում է Գիշի, Մուշկապատ և Ճարտար գյուղերի արանքում` բարձր լեռան կատարին: Մի կողմից այն շրջափակված է եղել ամուր պարիսպներով, իսկ հարավից և արևմուտքից`անանցանելի ժայռերով:
Պահպանվել են հնագույն բերդի քարե հաստ պատերի հետքերը, տեղ-տեղ նաև աշխարհիկ շինությունների մնացորդները: Հավանաբար այստեղ եղել է նաև խեցեգործական արհեստանոց: Դրա մասին են վկայում բերդի շրջապատում գտնված ջնարակված խեցեղենի մնացորդները, աղյուսի կտորները և կավե անավարտ իրերը: Հնագիտական տեսակետից առանձնակի հետաքրքրություն են ներկայացնում Ղլեն խութից քիչ ներքև գտնվող հնադարյան քարանձավները, որոնք մտել են ամրոցի պաշտպանական համակարգի մեջ:
Գիշիի միջնակարգ դպրոցի թանգարանում պահպանվում է տեղի բնակչության զբաղվածության մասին վկայող հարուստ հավաքածու` Ղլեն-խութ, Բըբըհաջ, Կալին խութ, Խոտահատ, Ուզումի հնավայրերից հայտնաբերված կարասներ, թրծած թուխ գույնի կճուճներ, գծանախշերով սափորներ, ճենապակյա ափսեներ, զանազան ձևի ուլունքներ, խաղողի քարացած սերմեր, կորեկի, ցորենի հատիկներ:
Գիշի-Մարտունի հատվածում հայտնաբերված դամբարանների, գերեզմանատների ուսումնասիրությունը և համեմատումը նախկինում հայտնաբերված և լավ ուսումնասիրված նմանօրինակ նյութերի հետ ակնհայտ է դարձնում դրանց նմանությունը Աղջկաբերդ-Առաջաձոր-Գետաբեկի հուշարձաններին, որոնք տարածված են Փոքր Կովկասում և Սևանա լճի ավազանում:
ՄԵԾ ՆԱՀԱՏԱԿ
Մարտունու շրջանի պատմական մեծ արժեք ներկայացնող մյուս համալիրը 17-րդ դարում կառուցված Մեծ նահատակ եկեղեցին է: Այն միանավ բազիլիկ է` կառուցված համանուն բարձր լեռան գագաթին և գտնվում է Ղզղալա, Աշան և Նորշեն գյուղերի սահմանագծում` հավասարապես համարվելով նաև այդ գյուղերի հուշարձանը:
Կիսամշակ քարերով շարված եկեղեցին` իր բարձր, առանձնացված դիրքով, շատ հեռվից է նկատելի դառնում: Կառուցման տեխնիկայի շնորհիվ Մեծ նահատակը համարվում է իր դարաշրջանի հաջողված հուշարձաններից մեկը: Այն ներքուստ ունի պայտաձև կառուցվածք: Եկեղեցու արևմտյան մուտքի հատվածում տեղակայված են արձանագիր քարեր և խաչքար: Ընդհանուր գերեզմանատունը տարածվում է սրբավայրի շուրջը, եկեղեցու ներսում է գտնվում «նահատակի» անտապանագիր գերեզմանը: Համալիրի մոտ պահպանվել են նաև խցերի ավերակներ: Այս ամենը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ այստեղ ժամանակին եղել է կրոնական «փոքր միաբանություն»:
Եկեղեցու պատերին պահպանվել են արձանագրություններ, որոնցից մեկը` արևմտյան պատի մուտքի վերնամասում զետեղված շինարարական արձանագրությունը, հետևյալն է. «Ես Ղզղալեցի Ղարայխանս շինեցի եկեղեցիս. հայրն իմ Ամիրխան և մայրն իմ Մաիրասն և եղբայրն իմ Սարուխան, Պաղի, Բաբասի և կողայգիցն իմ Փերին և որդին իմ Սարքիս. Թվին: ՌՃԻԵ: Էր» (1676): Արձանագրություններ կան նաև արևմտյան մուտքի բարավորի, հյուսիսային պատի մեջ ագուցված փոքր խաչքարերի վրա:
Մեծ նահատակ եկեղեցու մոտ է գտնվում Վարդապետի տափ կոչվող արոտավայրը, որն այսպես են անվանել տեղացիները: Եկեղեցուց քիչ ներքև ընկած սարալանջի վրա կա մի դարավոր ծառ, որի արմատներից մեկը հողից դուրս այնքան է բարձրացել, որ նրա տակով կարելի է անցնել: Այս անցքը` ըստ ավանդության, ծառայել է որպես «բուժիչ վայր»` հատկապես հազի դեմ: Այդ պատճառով էլ այն անվանել են «ըխտըլ ծառ», այսինքն` հազը բուժող ծառ:

Село Гиши находится на высоте 650 м выше уровня моря, в 11 км западнее райцентра Мартунийского района Нагорно-Карабахской республики. Исторически это территория Варандского меликства – одной из исторических областей Арцаха. Село Гиши известно своими селищами, древними гончарными мастерскими, погребальными холмами, захоронениями в каменных ящиках и саркофагах, кувшинными (карасными) захоронениями, гробницами. Среди древних памятников особенно выделяется имеющая большую историческую ценность крепость Длен хут (крепостной холм). Крепость расположена на вершине горы между селами Гиши, Мушкапат и Чартар. Сохранились следы мощных древних стен, местами прослеживаются остатки светских сооружений. С южной и западной сторон крепость была защищена мощной оборонительной стеной, а с других сторон – непроходимыми скалами. В окрестностях крепости обнаружены черепки глазурованной керамики, обломки кирпича, недоделанные глиняные предметы, что свидетельствует о том, что здесь, по всей вероятности, находилась гончарная мастерская.
С археологической точки зрения особый интерес представляют пещеры, находящиеся чуть ниже крепости Длен хут и являющиеся частью оборонительной системы крепости.
В музее средней школы села Гиши хранится богатая коллекция, свидетельствующая о занятиях местного населения: на территориях поселений Длен-хут, Быбыхадж, Карин хут, Хотахат, Узум обнаружены карасы, обожженные серые кувшины, декорированные линейным орнаментом сосуды, фарфоровые тарелки, различной формы бусы, окаменелые косточки винограда, зерен пшеницы и проса.
Исследование обнаруженных на участке Гиши-Мартуни артефактов и их сопоставление с найденными в прошлом и хорошо изученными аналогичными образцами делает несомненным их сходство с распространенными на Малом Кавказе и в бассейне озера Севан памятниками Ахчкаберд-Арачадзор-Гетабекской культуры.
МЕЦ НААТАК
Большую историческую ценность в Мартунинском районе на границе сел Гзхала, Ашан и Норшен представляет собой возведенная на вершине высокой одноименной горы и датируемая XVII в. церковь Мец Наатак. Церковь, представляющая собой сооружение типа однонефной базилики, возведена грубообработанными камнями. Своим высоким расположением она доминирует над окрестностью и просматривается еще издалека. С точки зрения техники возведения церковь Мец Наатак является одним из интересных памятников своей эпохи. В интерьере это подковообразное в плане сооружение. Возле западного входа в церковь установлены камень с надписью и хачкар. Вокруг церкви расположено кладбище, в самой церкви находится Надгробие мученика (без надписи). Возле церкви сохранились развалины келий. Все это позволяет предположить, что здесь в свое время существовало “немноголюдное монашеское братство”. На стенах церкви сохранились надписи, одна из которых представляет собой высеченную на западной стене строительную надпись, гласящую: “Я, Карахан из Кызкалы, построил эту церковь. Отец мой Амирхан и мать моя Мариас, и братья мои Сарухан, Пахи, Бабаси, и супруга моя Пери, и сын мой Саргис. И было это в лето 1125” (1676). Надписи сохранились и на тимпане западного входа, и на небольшом хачкаре, вмурованном в северную стену.
Возле церкви Мец Наатак находится пастбище, известное среди местных жителей как “урочище Вардапета” (архимандрита). Чуть ниже церкви, на склоне горы высится вековое дерево, один из корней которого в виде арки настолько возвышается над землей, что под ним можно пройти. Согласно легенде, прошедший под корнем излечивается от кашля.