ԲԱՑ ԴԱՍ ԳԱՎԱՌԻ ԹԻՎ 8 ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑՈՒՄ
Գեղարքունիքի մարզի Գավառի քաղաքի Հացառատ թաղամասում, գերեզմանոցի տարածքում, շինարարական աշխատանքների ժամանակ վերջերս հայտնաբերվել են բացառիկ արժեք ներկայացնող հնագիտական նյութեր: Նոր գերեզման փորելիս բացվել էր ուրարտական շրջանի դամբարան` մ.թ.ա. 7-րդ դարով թվագրվող հնագիտական և հնամարդաբանական նյութերով, որոնց վերաբերյալ համացանցում տեղադրված լուրերը շատերի մոտ մեծ հետաքրքրություն էին առաջացրել:
Գավառի Մնացական Բունիաթյանի անվան N 8 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Վլադիմիր Սարգսյանն օրերս դիմել էր «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայություն` խնդրելով մարզի տարածքում հայտնաբերված հնագիտական գտածոների և պեղումների թեմայով բաց դաս անցկացնել դպրոցի աշակերտների համար:
Մ/ծ պետի տեղակալ Շուշանիկ Հակոբյանը, խոսելով հայտնաբերված նյութական արժեքների մասին, նշել է, որ դրանք վերաբերել են Վանի թագավորության (Ուրարտուի) ժամանակաշրջանին: Նրա փոխանցմամբ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում ուսումնասիրությունից ու վերականգնումից հետո գտածոները կցուցադրվեն «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում:
Դպրոցականները պեղումներին, հայտնաբերված գտածոներին, թաղման կարգին վերաբերող ու մի շարք այլ հետաքրքիր հարցեր են ուղղել մարզային ծառայության պետի տեղակալին:
Պատասխանելով հարցերին` Շուշանիկ Հակոբյանը խոսել է նաև մշակութային ժառանգության պահպանության մասին և անդրադարձել հուշարձանների հանդեպ երիտասարդների պատասխանատվության, հոգատարության կարևորությանը:
«Հուշարձանները բոլորի հոգատարության կարիքն ունեն, դրանց լավագույն պահպանությունը յուրաքանչուրիս` որպես քաղաքացու, պարտքի դրսևորումն է մեր պատմության ու մշակույթի հանդեպ», -ասել է նա:
Մարզային ծառայության պետի տեղակալը նաև բացատրել է ունկնդիրներին, որ պատահաբար բացված հնագիտական շերտի դեպքում անհրաժեշտ է անմիջապես տեղեկացնել հուշարձանների պահապաններին, իսկ գտածոները` չտեղաշարժել:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գարնանը մարզի հուշարձանների տարածքներում սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ իրականացնել: Իսկ ուսումնական տարվա ավարտին արդեն գիտաճանաչողական էքսկուրսիաներ կազմակերպել հուշարձանների տարածքներ, արգելոց-թանգարաններ:

In Hatsarat district of the Gegharkunik province,in the terretory of cemetery, during the construction of the recently discovered archaeological materials of exceptional value. Digging a new grave was opened a mausoleum from Urartu period BC 7th century, archaeological materials, which were of great interest to many rumors posted on the Internet.
Director of secondary school N 8 after Buniatian, Vladimir Sargsyan recently appealed to “Protection Service” NCSO`s Gegharkunik service, asking to organize open lesson on the subject of archaeological excavations and archaeological finds discovered in the region for school students.
Deputy head Shushan Hakobyan, speaking on material values identified, said that they referred to (Urartu) period of the Kingdom of Van. According to her, “the study and restoration of ” Protection services”, the findings will be displayed in “Metsamor” historical-museum.
School children asked questions about excavations, discovered earlier, burial and procedures relating, and number of other interesting questions to the chief deputy of district.
Answering the questions Shushan Hakobyan also spoke about the protection of cultural heritage and also responsibility towards young people, the importance of care of monuments.
“The monuments are all in need of care, protection and apply is a manifestation of the tribute to our history and culture,” she said.