Հաղպատի վանքը, հայկական ամենախոշոր վանական համալիրներից մեկը, գտնվում է Սանահինի վանքից դեպի արևելք՝ 6 կմ հեռավորության վրա, Հաղպատ գյուղի բարձունքում: Սարահարթը, որի վրա սփռված է Հաղպատը, եզերված է անտառապատ գագաթներով ու գետակներով հարուստ կիրճերով: Հաղպատի վանքի կառուցումն, իր ճարտարապետական հուշարձաններով, սկսվել և ավարտվել է X -XIII դարերում, գրեթե նույն ժամանակահատվածում (10 տարի ուշ), երբ Սանահինի վանական համալիրն է կառուցվել: Այս երկու համալիրները բախտակից են եղել պատմական բազմաթիվ դեպքերի ընթացքում: Միջնադարյան ճարտարապետության այս երկու գոհարները պետք է տեսնել միաժամանակ, որովհետև դրանք լրացնում են մեկը մյուսին և ոչ մի դեպքում չեն կրկնվում. Հաղպատի ու Սանհինի մենաստանները կարծես միմյանց չնմանվող «եղբայրներ» լինեն: Բայց սա ամենևին չի նշանակում, թե նրանք միմյանց զիջում են ճարտարապետական արժեքով կամ հոգևոր նշանակությամբ: Հաղպատի վեհ ու հպարտ լռությունն իրականում այնքան բան ունի պատմելու, միայն թե նրա խորհրդավոր պատմությունը բոլորին չէ որ լսելի է, այլ միայն նրանց, ովքեր կարողանում են մխրճվել այդ լռության մեջ և որսալ օդում թևածող ելևէջները:
Հաղպատի կառուցման վերաբերյալ մի հետաքրքիր ավանդապատում կա: Մի իշխան վանք կառուցելու համար վարպետ է կանչում: Վարպետը գալիս է Սանահին և սկսում աշխատել հարազատ որդու հետ: Աշխատանքի ժամանակ հոր, որդու և մի ենթավարպետի միջև վեճ է ծագում: Որդին գժտվում է հոր հետ և ենթավարպետի հետ, թողնելով շինարարությունը, հեռանում է: Մի ուրիշ իշխան հրավիրում է նրան իր համար վանք կառուցելու: Որդին ընդունում է հրավերը: Երբ նոր վանքի պատերը բարձրանում են, Սանահինից նկատում են, որ դիմացը ինչ որ կառույց է բարձրանում: Բանվորներն այդ մասին հայտնում են իրենց վարպետին: Կիրակի օրը, երբ բոլորը հանգստանում էին, վարպետ հայրը գալիս է որդու մոտ, մոտենում կիսակառույց վանքի պատերին և երկար զննում: Բոլորը լուռ սպասում են վարպետի գնահատականին: Վերջապես հայր վարպետը` ոտքը դնելով վանքի պատերից մեկին, ասում է. «Հա՛խ պատ» (այսինքն՝ իսկական ամուր պատ է): Այս ասելով վարպետը փաթաթվում է որդուն, համբուրում է նրան և հայր ու որդի հաշտվում են: Այդ օրվանից վանքի անունը մնում է ՀԱՂՊԱՏ: Հաղպատի վանքը մեծ դեր է ունեցել միջնադարյան Հայաստանի հոգևոր կյանքում և հայտնի է նաև որպես գրչության կենտրոն: Թշնամական տարբեր հարձակումներից պաշտպանվելու համար վանքը պարսպապատվել է, ստեղծվել են պաշտպանական հենակետեր, թաքստոցներ և այլ կառույցներ: Համալիրի պատերը վեր են խոյանում որպես հուսալի պաշտպանություն ոտնձգողներից: Հաղպատը մտահղացվել է իբրև մենաստան, սակայն ժամանակին ծառայել է նաև որպես պաշտպանական կառույց. նրա բարձր աշտարակներից լավ երևում է ամբողջ տեղանքը: Մոտ երկու տասնամյակ Հաղպատում է ապրել և ստեղծագործել հանճարեղ Սայաթ-Նովան: Հաղպատի վանական համալիրը ներառում է Սբ Նշան, Սբ Գրիգոր, Սբ Աստվածածին եկեղեցիները, գավիթը, ժամատունը, գրատուն-մատենադարանը, զանգակատունը, սեղանատունը, մատուռ-դամբարանները և խաչքարեր: Որոշ կառույցներ, այդ թվում մի շարք մեծ ու փոքր եկեղեցիներ, դուրս են հիմնական հուշարձանախմբից, որոնց մեջ ևս կան հայկական միջնադարյան ճարտարապետության գոհարներ: Ինչպես ժողովուրդն է ասում՝ ավելի լավ է մեկ անգամ տեսնել, քան 1000 անգամ լսել:
Մեկ տարի տևած գործընթացից հետո` Հաղպատի վանական համալիրը 1996 թվականին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, որը 2000 թ.-ին ընդլայնվեց՝ ներառելով նաև Սանահինի վանքը:

Haghpat Monastery, is one of the largest monastic complexes, located on the east of the ancient Monastery, 6 km from the hilltop village Haghpat. The plateau on which scattered a kilometer surrounded by wooded tops rich gorges and rivulets. The construction of the monastery, its architectural monuments, began and ended in X -XIII centuries, around the same time (10 years later), when the monastery was built. These two complexes were sharing the same fate of many historic events. These two gems of medieval architecture were seen at the same time because they complement each other and will not be repeated. Sanain monastery cloisters and seems to be unlike each other as “brothers.” But this does not mean that they are inferior to each other architectural value or spiritual significance. noble and proud silence of the monastery has so much to tell, but it is not all that heard the story of his mysterious, but only those who are able to hook pierced the silence in the air and soaring melodies.
There is an interesting legend about the construction of the monastery. Prince calls a handyman to build a monastery. Master comes to Sanahin and starts working with his son. When a father and son dispute arises between an apprentice. Son has missunderstanding with his father and left the building and leaves. Another prince invites him to build a monastery for himself. Son accepts the invitation. When the walls of the monastery are rising, from Sanahin is noticed that in the front a the structure rises. The workers reported to their master. On Sunday, when all were having rest, master father comes to his son, approaching the walls of inspection and long-built monastery. the Master’s assessments tell their master about this. Finally, the father leg foot on one of the walls of the monaster and said. “Solid wall” It is a solid wall). The master said to his son, embraced, kissed her and father and son are reconciled. The date of the monastery’s name remains HAGHPAT.
Haghpat has great role in the spiritual life of medieval Armenia and is also known as an educational center. Protection from different hostile attacks fenced off for the monastery, founded in the defense positions, shelters and other facilities. Towering walls of the complex as a reliable protection votndzgoghnerits. Haghpat was conceived as a convent, but has also served as a defensive structure, its high towers can be seen from the site. Nearly two decades have lived and worked in Haghpat genius Sayat-Nova. Haghpat monastic complex includes St. Mark, St. Gregory, St. Mary’s Church, parish, chapel, library, chapel, dining hall, chapel-tombs and crosstones. Some structures, including a number of large and small churches, outside the main monument, among which there are masterpieces of medieval Armenian architecture. As they say, better to see once than to hear 1000 times.