Կանանց միջազգային տոնի առիթով, մարտի 9-ին ժամը` 15:00-ին, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում կանցկացվի «Կանանց դերը պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, ուսումնասիրման և հանրահռչակման գործում» խորագրով հանդիպում-միջոցառում` ոլորտում ներդրում ունեցող կին գործիչների, ՊՈԱԿ-ի հանձնաժողովների, գիտամեթոդական խորհրդի և համակարգի կին աշխատակիցների մասնակցությամբ:
Զեկուցումներով կներկայացվի միջնադարյան Հայաստանի մշակութային կյանքում կարևոր դեր ունեցած հայ կանանց բարեգործական նախաձեռնությունները` աշխարհիկ և հոգևոր ճարատարապետական կառույցների շինարարության, ներքին հարդարման, ձեռագրերի պատվիրման և այլ ոլորտներում: Առանձին զեկուցումով անդրադարձ կլինի նաև պատմամշակութային ժառանգության պահպանության, ուսումնասիրման և հանրահռչակման ոլորտում կանանց ավանդին:
Կկազմակերպվի նաև անցյալ դարի կեսերից մինչև մեր օրերը հուշարձանների պահպանման, ուսումնասիրման գործում ակտիվ մասնակցություն ունեցող կին գործիչների և համակարգի կին աշխատակիցների աշխատանքային լուսանկարների /լուսապատկերային եղանակով/, նաև` ՊՈԱԿ-ի կին աշխատակիցների հեղինակած գրքերի ցուցադրություն:

“АРМЯНКА И КУЛЬТУРНОЕ НАСЛЕДИЕ”
В связи с празднованием Международного женского 8 Марта “Службой охраны” ГНО 9 марта в 15 часов будет проведена встреча-мероприятие на тему “Роль женщин в деле охраны, изучения и пропаганды историко-культурного наследия” при участии женщин, внесших вклад в данную область, участниц конференций ГНО, научно-методических советов и сотрудниц системы.
В докладах будет представлена важная благотворительная роль армянских женщин в культурной жизни средневековой Армении: строительство светских и культовых архитектурных сооружений, декор интерьеров, заказ манускриптов и т.п. Один из докладов посвящен вкладу женщин в дело сохранения, изучения и пропаганды историко-культурного наследия.
Также будут экспонироваться рабочие фотографии женщин, в частности сотрудниц системы, активных участниц в сфере охраны, изучения памятников начиная с середины прошлого века до наших дней (слайд-шоу), а также организована выставка книг, авторами которых являются сотрудницы ГНО.