Հիմք ընդունելով «Պահպանության ծառայության» ՊՈԱԿԻ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Սեյրան Առաքելյանի հանձնարարականը` ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության աշխատակիցներն օրերս կազմակերպել են Ախթալայի դպրոցի բակում գտնվող Խաչքար Մարիամ Կյուրիկյանի /պետ. ցուցիչ` 5.5.1.4.3 / հուշարձանի տեղափոխումը։ Աշխատանքներին մասնակցել են նաև Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը, Ախթալայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու քահանա Տեր Հեթում քահանա Թարվերդյանը։ Խաչքարը դպրոցի բակից տեղափոխվել է Ախթալայի վանական համալիրի տարածք՝ իր պատվանդանի հետ միասին և կանգնեցվել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հյուսիսային կողմում:
1188թ. թվագրված խաչքարի արձանագրությունից պարզ է դառնում, որ այն կանգնեցրել է Կյուրիկե թագավորի դուստր Մարիամը։

ПАМЯТНИК-ХАЧКАР МАРИАМ КЮРИКЯН ПЕРЕНЕСЕН
Приняв за основу рекомендацию исполняющего обязанности директора “Службы охраны” ГНО Сейрана Аракеляна, сотрудники ИКО марза Лори на днях организовали перенос находящегося на школьном дворе города Ахтала хачкара Мариам Кюрикян (гос. индекс 5.5.1.4.3). В работе также приняли участие мэр города Ахтала Айказ Хачикян и священник местной церкви Сурб Аствацацин Отец Гетум Тарвердян.
Хачкар вместе с постаментом со школьного двора был перенесен на территорию монастырского комплекса Ахтала и установлен с северной стороны церкви Сурб Аствацацин.
Согласно высеченной на хачкаре лапидарной надписи, он был установлен в 1188 г. дочерью царя Кюрике Мариам.