Հիմք ընդունելով «Պահպանության ծառայության» ՊՈԱԿԻ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Սեյրան Առաքելյանի հանձնարարականը` ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության աշխատակիցներն օրերս կազմակերպել են Ախթալայի դպրոցի բակում գտնվող Խաչքար Մարիամ Կյուրիկյանի /պետ. ցուցիչ` 5.5.1.4.3 / հուշարձանի տեղափոխումը։ Աշխատանքներին մասնակցել են նաև Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը, Ախթալայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու քահանա Տեր Հեթում քահանա Թարվերդյանը։ Խաչքարը դպրոցի բակից տեղափոխվել է Ախթալայի վանական համալիրի տարածք՝ իր պատվանդանի հետ միասին և կանգնեցվել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հյուսիսային կողմում:
1188թ. թվագրված խաչքարի արձանագրությունից պարզ է դառնում, որ այն կանգնեցրել է Կյուրիկե թագավորի դուստր Մարիամը։

CROSS-MONUMENT OF MARY KYURIKYAN WAS MOVED
Based on the recommendation of acting director of “Protection Service” NSCO Seyran Arakelyan provincial service officers of Lori region have recently organized the transfer of Mary Kyurikian monument which was in the school yard of Akhkala. Pointer: 5.5.1.4.3 /. Major of Akhtala Haykaz Khachatryan and priest of St Mary church Ter Hetum Tarverdian also attended the transformation work. Cross stone from the yard of the school was transferred to the area of the monastic compound, along with its pedestal and placed in the church on the north side.
From the protocol of 1188 year, it is clear that the cross was stopped by daughter of Kyurike Mary King.