Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան` ապրիլի 18-ին ընդառաջ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ բաց դաս է կազմակերպվել Մարտունի քաղաքի թիվ 2 հիմնական դպրոցում, որին մասնակցել են դպրոցի 7-րդ և 8-րդ դասարանների աշակերտներ:
Ներկայացնելով մեր պատմամշակութային ժառանգությունը և, մասնավորապես, մարզի հուշարձանները` ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության գիտաշխատող Հասմիկ Գասպարյանն ասել է, որ սերունդները պետք է լավ ճանաչեն ու պահպանեն մեր մշակույթը, քանի որ դա մեր անձնագիրն է, մեր պատմության խոսուն վկան: «Հայաստանը թանգարան է բաց երկնքի տակ» հայտնի թևավոր միտքը քաջ ծանոթ է նաև մեր երկիր այցելող զբոսաշրջիկներին: Նրանք մեծ հետաքրքրությամբ են լինում հուշարձանների տարածքներում, ծանոթանում մեր մշակութային արժեքներին»,- նշում է Հ.Գասպարյանը:
Անդրադառնալով օրվա խորհրդին, նա նաև նշել է, որ ապրիլի 18-ին հուշարձանների տարածքներում ավանդաբար անց են կացվում էքսկուրսիաներ, բաց դասեր, սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ:

OPEN CLASS AT PRIMARY SCHOOL N2
On International Monuments and Sites day April 18, on the initiative of “Protection service” NCSO`s regional service of Gegarkuniq was held an open class at N 2 mrimary school in Martuni in which took part 7th and 8th grade students of the school.
Introducing our cultural heritage and monuments the province of Gegharkunik`s Regional Service NCSO`s researcher Hasmik Gasparyan said that the descendants should get to know and respect our culture, because it is our passport is conclusive evidence of our history. “Armenia is an open-air museum” famous winged idea familiar to tourists visiting our country. They are monuments of great interest, areas acquainted with our cultural values, “said Gasparyan.
Reflecting on the day, he also noted that the areas of the monuments traditionally on April 18 are organized excursions, open classes, sanitary cleaning and renovation.