ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության աշխատակիցներն իրավախախտման դեպք են արձանագրել Ազատան համայնք կատարած շրջայցի ընթացքում:
Հանրապետական նշանակության «Պարիսպ մեգալիթյան» (պետ.ցուցիչ՝ 7.4.9) հուշարձանի հարակից տարածքում թաղումներ են կատարվել: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ գերեզմանների շինարարական աշխատանքների հետևանքով վտանգված է նշված հուշարձանի պահպանությունն ու անվթարությունը: ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայությունը խախտումը վերացնելու պահանջով գրավոր դիմել է համայնքի ղեկավարին, սակայն, մինչ օրս միջոցներ չեն ձեռնարկվել:
Հուշարձանը ներառված է ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:

ПРАВОНАРУШЕНИЯ В МАРЗЕ ШИРАК
Сотрудники службы ИКО марза Ширак, филиала ГНО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”, во время планового обхода зафиксировали факт правонарушения на территории общины Азатан.
На прилегающей к памятнику республиканского значения “Мегалитическая стена” (гос. индекс 7.4.9) территории были осуществлены захоронения. В результате расследования выяснилось, что вследствие ведущихся на могилах строительных работ опасность угрожает безопасности и охране данного памятника.
Служба ИКО марза Ширак с целью устранения данного нарушения обратилась с письменным заявлением к руководителю общины, однако, до сего дня какие-либо действия не были предприняты.
Памятник является государственной собственностью РА и включен в Список недвижимых памятников культуры не подлежащих отчуждению.