ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության աշխատակիցներն իրավախախտման դեպք են արձանագրել Ազատան համայնք կատարած շրջայցի ընթացքում:
Հանրապետական նշանակության «Պարիսպ մեգալիթյան» (պետ.ցուցիչ՝ 7.4.9) հուշարձանի հարակից տարածքում թաղումներ են կատարվել: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ գերեզմանների շինարարական աշխատանքների հետևանքով վտանգված է նշված հուշարձանի պահպանությունն ու անվթարությունը: ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայությունը խախտումը վերացնելու պահանջով գրավոր դիմել է համայնքի ղեկավարին, սակայն, մինչ օրս միջոցներ չեն ձեռնարկվել:
Հուշարձանը ներառված է ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:

CASE OF VIOLATION IN SHIRAK REGION
” Service for protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations ” NCSO`s regional service of Shirak employees reported case of offenses during their visit to Azatan community.
In the area surrounding the monument of national importance “Megalithic enclosure” (head pointer7.4.9) burials were made. The study finds that the conservation of cemeteries is endangered and the monument construction.
Regional service of Shirak sent a letter request to eliminate the violation to the mayor, but no steps have been taken. The monument is included in the acquisition of state-owned and non-state list of historical and cultural monuments.