ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԻՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ Է ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆՆ ՈՒ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅՈՒՆԸ
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Գեղհովիտ համայնքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար անցկացված «Մշակութային ժառանգությունը և կայուն զբոսաշրջությունը» թեմայով բաց դասի ընթացքում մարզային ծառայության գիտաշխատող Հասմիկ Գասպարյանն անդրադարձել է հուշարձանների պահպանությանը, հանրահռչակման և օգտագործման գործում յուրաքանչյուր քաղաքացու պատասխանատվությանն ու ունեցած դերակատարմանը։
Հասմիկ Գասպարյանը, խոսելով Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա խորհրդի մասին, նշել է. «Այդ օրը նշվում է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, որի նպատակը հասարակության ուշադրությունը հուշարձաններին սևեռելն է, դրանց պահպանության գործում մեզնից յուրաքանչյուրի գիտակցականության բարձրացումը: Այս տարի ապրիլի 18-ը նշվում է «Մշակութային ժառանգությունը և կայուն զբոսաշրջությունը» խորագրի ներքո, իսկ մշակութային ժառանգության պահպանությունը կարևոր խթան է կայուն զբոսաշրջության արդյունավետ զարգացման համար»։
Բաց դասին հաջորդել է ակտիվ քննարկումը, որի ընթացքում աշակերտները նաև ցանկություն են հայտնել մասնակցել Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա կապակցությամբ անցկացվող իրենց բնակավայրի հուշարձանների սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներին, այդ թվում` Ս. Գևորգ եկեղեցու ու նրա շրջակայքում գտնվող գերեզմանատան տարածքների մաքրմանը։
Բաց դասին ներկա են եղել նաև դպրոցի տնօրենը, ուսուցիչներ: Միջոցառումն ամփոփել է ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետ Գոռ Գասպարյանը:

On the initiative of Gegharkunik Service an open class titled “Cultural Heritage and sustainable tourism” held for high school students in the secondary school No. 2 Geghhovit community, the district police chief researcher Jasmine reflected on monuments, popularization and utilization of the role and responsibility of each citizen.
Hasmik Gasparyan, referring to the International Council of Monuments and Sites Day, said. “This day is celebrated in many countries, with the aim to attract the attention of the public monuments, raising the consciousness of each of us for their protection. This year, under the theme “Cultural heritage and sustainable tourism” is celebrated on April 18, and the preservation of cultural heritage is an important stimulus for the development of sustainable tourism. ”
Open class, followed by a discussion, during which they also expressed a desire to participate in the International Day of Monuments and Sites, sanitation and improvement of the local monuments, including St. George Church and its surrounding areas, cleaning the cemetery.
Open class was attended by the school principal and teachers. The event concluded head of reginal service of Gegharkunik Gor Gasparyan