Մասնագիտական օրվան նվիրված սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել Արարատի մարզի Արտաշատ, Արարատ քաղաքների և մոտ 14 համայնքների Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների, Մեծ եղեռնի զոհերի, Արցախյան ազատագրական պայքարի նահատակների 25 հուշարձանների տարածքներում։ Մաքրվել է նաև Արարատ գյուղում գտնվող Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի տուն-թանգարանի տարածքը: Արարատ քաղաքում և Արարատ գյուղում անցկացված հուշարձանների տարածքների սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներին մասնակցել են մարզում տեղակայված N զորամասի 60 ժամկետային զինծառայողներ, հրամանատարական կազմի սպաներ, միջնակարգ դպրոցների աշակերտներ, ուսուցիչներ, ինչպես նաև «Պատանի երկրապահներ» կազմակերպության ակտիվիստներ, Արարատի քաղաքապետարանի աշխատակիցներ: Մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը, մասնակիցների ռազմահայրենասիրական ոգին բարձրացնելու նպատակով, ներկայացրել է օրվա խորհուրդը` հայրենի հուշարձանների պահպանության գործում կարևորելով յուրաքանչյուրի մասնակցությունը:
Մարզկենտրոն Արտաշատում Երկրորդ աշխարհամարտի զոհվածների հիշատակին նվիրված հուշարձանի տարածքում սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել քաղաքում տեղակայված N զորամասի զինծառայողների մասնակցությամբ։
Արարատի մարզի հուշարձանների սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներին մասնակցել են նաև հիմնական և միջնակարգ դպրոցների 190 աշակերտներ: Մարզային ծառայության աշխատակիցները մի շարք հուշարձանների տարածքներում ևս ներկայացրել են օրվա խորհուրդը, խոսել մեր մշակութային ժառանգության պահպանության մասին։

TERRITORIES OF MONUMENTS WERE CLEANED AND IMPROVED IN ARARAT REGION
Cleaning and renovation works were carried out in Artashat, in Ararat province and the cities about 14 of those killed in World War II, the Armenian Genocide, the Artsakh liberation struggle martyrs areas in 25 monuments. Vazgen Sargsyan`s house-museum aws also cleaned in the village of Ararat region, sanitation and improvement of the monuments in the city and Ararat village of Ararat region of N military unit of 60 soldiers, commanding officers, students of secondary schools and teachers, as well as the “Young Yerkrapah” organization activists, Ararat municipality. To raise the patriotic spirit head of the district Roman Karapetyan, members of the Council, stressing the importance of everyone’s participation in the preservation of national monuments.
In Artashat area in the area of monument of the victims of World War II and sanitation improvements are being implemented with the participation of the military unit N of the city.
Sanitation and improvement of monuments in the Ararat region was attended by 190 pupils from primary and secondary schools. Regional staff also presented a number of monuments in the day, talked about the preservation of our cultural heritage.