Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը, «բանակ-կրթություն-մշակույթ» եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում, սանիտարական մաքրման, բարեկարգման և իրազեկման միջոցառումներ է իրականացրել մարզի մի շարք համայնքների հուշարձանների տարածքներում, որոնց մասնակցել են տարբեր կրթօջախների սաներ, ուսուցիչներ, համայնքների բնակիչներ: Այդ աշխատանքներն իրականացվել են Պտղնավանքի, Արտավազավանքի, Արգելի, Զովքի, Կամարիսի, Հրազդանի Վանատուր թաղամասի ԵԱԶ-ի, Գառնիի Խումարաժամ հուշարձանների և Արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին կանգնեցված կոթողների տարածքներում։
Միջոցառման ընթացքում ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պատասխանատուները մասնակիցներին ներկայացրել են Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա խորհուրդը, խոսել մարզի զբոսաշրջության հետագա զարգացման և նոր երթուղիների բացման հեռանկարների մասին՝ շեշտելով, որ դրանց հասնելու համար անհրաժեշտ է ըստ արժանվույն պահպանել մշակութային արժեքներն ու անխաթար փոխանցել սերունդներին։
Մասնագիտական օրվան ընդառաջ` Բջնիի մշակույթի տանը բացվել է հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրություն, որը կգործի մինչև ապրիլի 21-ը։

THE PROTECTION OF THE HISTORICAL AND CULTURAL HERITAGE ON FROFFESIONAL DAY
On the occasion of the International Monuments and Sites Day Kotayk province, under the tripartite agreement the “Army-Education-Culture”, organized sanitation, improvement and awareness activities in the areas of monuments in communities across the province, with the participation of students from different schools, teachers, community residents . These works were held in Ptghnavank, Artavazavank, Nor Zovq, Kamaris, Yeaz, Vanatur district in Hrazdan, monuments Garni Khumarazham areas and monuments erected in memory of the victims of the Artsakh war.
During the event, Kotayk`s Regional Service officials presented the International Council on Monuments and Sites Day, spoke about the prospects of further development and opening of new tourist routes, stressing the need for them to reach a properly preserve cultural values and transmit to future generations.
Ahead to the event photo exhibition of monuments was opened in Culture House in Bjni which will run until April 21.