Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվա առիթով Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում ամփոփել են հնագիտական պեղումների և պատմական հուշարձանների պահպանության ու վերականգնման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի էթնոգենոմիկայի լաբորատորիայի վարիչ Լևոն Եպիսկոպոսյանի փոխանցմամբ` «Քարինտակ» քարանձավի հնագիտական պեղումներն սկսվել են 2011թ., երբ Շուշիի և հարակից շրջաններում տարբեր հետախուզական պեղումներ արդեն ընթանում էին: Երիտասարդ հնագետներից կազմված արշավախմբի կազմում ընդգրկված են նաև Լեհաստանի Պոզնան և Կրակով քաղաքների համալսարանների մասնագետներ (հնամարդաբան, գենետիկ)։
Արշավախմբի ղեկավարը լուսապատկերային ցուցադրությամբ ներկայացրել է պեղավայրերը, կատարված աշխատանքները, ասելով, որ հայտնաբերված նմուշները` կենդանիների ոսկրանյութերը գենետիկական ուսումնասիրության կենթարկվեն:
Տիգրանակերտի հնագիտական պեղումների մասին էլ խոսել է արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը, ասելով, որ Արցախի Հանրապետությունում պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը պետության ուշադրության կենտրոնում է: Տիգրանակերտ հնավայրը հետազոտվում է արդեն 13 տարի։ 2016 թ. պեղումներն իրականացվել են չորս հիմնական հատվածներում՝ ամրացված թաղամասի պարսպապատի, նույն թաղամասի հարավ-արևելյան դարավանդային տարածքներում, վաղ քրիստոնեական շրջանին պատկանող հրապարակում և արևելյան դամբարանադաշտում։ Լուսապատկերային ցուցադրությամբ ներկայացվել են քաղաքի աղյուսաշեն կառույցները, հայտնաբերված խեցեղենը, մյուս գտածոները։
2017թ. գարնանը հնագիտական մեկ այլ արշավախումբ ակտիվ աշխատել է Նոր Կարմիրավանի և Շուշիի Վերին մզկիթի հարակից տարածքներում: Պեղումների արդյունքների մասին գործընկերներին զեկուցել է «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու Նժդեհ Երանյանը:
Միջոցառման ավարտին ոլորտի մի շարք նվիրյալներ պարգևատրվել են Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության «Երախտագիտություն» մեդալով, արժանացել` Արցախի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալին:

АРЦАХ. АРХЕОЛОГИ РАССКАЗАЛИ О ПРОДЕЛАННОЙ РАБОТЕ
В связи с Международным днем охраны памятников и достопримечательных мест в Управлении по туризму при Министерстве экономики Республики Арцах подвели итоги осуществленных на территории республики археологических раскопок и работ по сохранению и реставрации исторических памятников. Как отметил доктор биологических наук, профессор, зав. лабораторией Молекулярной этногеномики Института молекулярной биологии НАН РА Левон Епископосян археологические раскопки в пещере “Каринтак” начались в 2011 г., когда на территориях Шуши и окрестных районов уже велись изыскательские работы. В состав экспедиции, состоящей из молодых археологов, вошли и специалисты (антропологи и генетики) из университетов Познани и Кракова (Польша). Руководитель экспедиции, представив процесс раскопок и осуществленные работы в виде слайд-шоу, сказал, что обнаруженные образцы костей животных подвергнутся генетическому исследованию. О раскопках на территории Тигранакерта рассказал начальник экспедиции Гамлет Петросян, отметив, что охрана историко-культурного наследия Республики Арцах находится в центре внимания государства.
Территория древнего поселения Тигранакерт изучается уже в течение 13 лет. В 2016 г. раскопки велись на четырех основных участках: крепостной стены укрепленного квартала, на территориях юго-восточной террасы того же квартала, площади раннехристианского периода, восточного могильного поля. На слайд-шоу запечатлены городские кирпичные строения, обнаруженная раскопками керамика и различные артефакты.
Весной 2017 г. еще одна археологическая экспедиция работала в Нор Кармираване и в Шуши, в окрестностях мечети “Верин мзкит”. С результатами раскопок коллег познакомил зам. директора ГНО “Государственная служба охраны исторической среды”, кандидат исторических наук Нжде Еранян. По окончании мероприятия ряд преданных своему делу специалистов Министерством экономики Республики Арцах были награждены медалью “Ерахтагитутюн”, удостоились памятной медали Премьер-министра Республики Арцах.