ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶԻ ՀԵՌԱՎՈՐ ՏՈՒՖԱՇԵՆՈՒՄ
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով, Աղթամարի Ս. Խաչ եկեղեցու հիմնադրման 1102-ամյա հոբելյանին նվիրված «Հարատևող հիշողություն» խորագրով ցուցահանդեսը բացվել է նաև մարզի հեռավոր գյուղերից մեկում՝ Տուֆաշենում։
«Հարատևող հիշողություն» խորագրով ցուցահանդեսը համայնքում մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել։ Բացման խոսքում մարզային ծառայության պետ Վալերիկ Նազարեթյանն անդրադարձել է Շիրակի մարզի հուշարձաններին և դրանց պահպանության խնդիրներին, ապա` խոսել Արևմտյան Հայաստանի ու, մասնավորապես, Անիի հուշարձանների մասին։
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վ. Նազարեթյանը Տուֆաշենի համայնքապետ Արտակ Եգորյանի, գյուղի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ժան Ոսկանյանի և համայնքի բնակիչների հետ մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացմանը։ Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել խաչքարի մոտ և ներկա գտնվել դպրոցի աշակերտների նախաձեռնությամբ անցկացված գրական-երաժշտական միջոցառմանը։

CULTURAL EVENT IN SHIRAK REGION IN FAR TUFASHEN
On the initiative of Shirak regional service, on the occasion of the International Day for Monuments and Sites, was opened exhibition entitled “Ageless Memory” dedicated to the 1102th anniversary of the St. Khach in the village Tufashen.
“Ageless Memory” exhibition aroused great interest in the community. In his opening speech head of the region Valerik Nazaretyan referred to the monuments of Shirak region and the problems of their protection, then talk about the monuments in Western Armenia and, in particular, about Ani.
Head of Shirak Regional service Valerik Nazaretyan with head of the Tufashen community Artak Yegoryan and director of the school Jean Voskanyan, community members participated in the opening of the cross-stone dedicated to the Armenian Genocide victims. They laid down flowers and participated in the event that was held in the school.