ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶԻ ՀԵՌԱՎՈՐ ՏՈՒՖԱՇԵՆՈՒՄ
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով, Աղթամարի Ս. Խաչ եկեղեցու հիմնադրման 1102-ամյա հոբելյանին նվիրված «Հարատևող հիշողություն» խորագրով ցուցահանդեսը բացվել է նաև մարզի հեռավոր գյուղերից մեկում՝ Տուֆաշենում։
«Հարատևող հիշողություն» խորագրով ցուցահանդեսը համայնքում մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել։ Բացման խոսքում մարզային ծառայության պետ Վալերիկ Նազարեթյանն անդրադարձել է Շիրակի մարզի հուշարձաններին և դրանց պահպանության խնդիրներին, ապա` խոսել Արևմտյան Հայաստանի ու, մասնավորապես, Անիի հուշարձանների մասին։
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վ. Նազարեթյանը Տուֆաշենի համայնքապետ Արտակ Եգորյանի, գյուղի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ժան Ոսկանյանի և համայնքի բնակիչների հետ մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացմանը։ Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել խաչքարի մոտ և ներկա գտնվել դպրոցի աշակերտների նախաձեռնությամբ անցկացված գրական-երաժշտական միջոցառմանը։

МАРЗ ШИРАК. КУЛЬТУРНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ В СЕЛЕ ТУФАШЕН
По инициативе службы ИКО марза Ширак в связи с Международным днем охраны памятников и достопримечательных мест в Туфашене, одном из отдаленных сел марза Ширак, открылась выставка фотографий “Вечная память”, посвященная 1102-й годовщине церкви Сурб Хач на острове Ахтамар.
Выставка фотографий под девизом “Вечная память” вызвала в общине большой интерес. Открывая выставку, начальник областной службы охраны памятников Валерик Назаретян обратился к проблемам сохранения памятников марза Ширак, рассказал об архитектурных памятниках Западной Армении, в частности, Ани – столицы средневековой Армении.
Начальник службы ИКО марза Ширак Валерик Назаретян вместе с руководителем общины Артаком Егояном, директором сельской средней школы Жаном Восканяном и жителями общины участвовал в открытии хачкара, установленного в память жертв Геноцида армян. Присутствующие возложили к подножию хачкара цветы. Силами школьников была представлена литературно-музыкальная композиция.