«ԶՈՐԱՑ ՔԱՐԵՐ» ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՆՈՐ ՔԱՐԵՐ ԵՆ ՀԱՅՏՆԱԲԵՐՎԵԼ
«Զորաց քարեր» մեգալիթյան հուշարձանի հյուսիս-արևմտյան մասում գտնվող դամբարաններից մեկի հարավային պատաշարին օրերս հայտնաբերվել են 60 սմ-ից մինչև մեկ մետր բարձրությամբ անցքերով երեք քարեր։ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանի խոսքով գտածոն կարևոր նշանակություն ունի հնավայրի հետագա ուսումնասիրության համար:
«Նմանատիպ քարեր կան դամբարանի երկու ծածկերի վրա, բայց պատերի վրա հայտնաբերվածը առաջին դեպքն է», – ասում է Աշոտ Ավագյանը` պատճառաբանելով, որ խոտածածկը թույլ չի տվել մինչ օրս նկատել դրանք: Ըստ արգելոցի վարիչի. «դա ևս մեկ ապացույց է, որ «Զորաց քարերն» աստղադիտարան չի եղել, քարերն այնտեղ են բերվել շինարարական նպատակներով, անցքերն էլ արվել են դրանց տեղաշարժի համար»:
Ա. Ավագյանի փոխանցմամբ հուլիսին հնագիտական արշավախումբը նախատեսում է վերսկսել պեղումները կենտրոնական դամբարանի և մի շարք այլ հատվածներում:
Հ. Գ. «Զորաց քարեր» հնագիտական բնակատեղիի 2016 թ. պեղումների ժամանակ գտնվել են ﬔծ քանակությամբ խեցեղենի բեկորներ, երկաթից պատրաստված զենքերի և աշխատանքային գործիքների մնացորդներ, 11-13-րդ դարերով թվագրվող ապակե ապարանջան, իսկ կենտրոնական դամբանախցից` չորս ծածկասալեր, դրանց մի մասը դարձյալ անցքերով:

In the north-western part of “Zorats Qarer” megalithic tombs recently on the southern walls have discovered 60 centimeters to one meter three stones with holes. By the head of the “Zorats Qarer” historical-cultural reserve Ashot Avagyan this archaeological discovery has important implications for future research.
“Such stones are on two floors of the tomb, but the hole discovered on the walls is the first time,” says Ashot Avagyan, adds that the grass did not still allow to see them. According to the head of the reserve. “This is another proof that the” Zorats Qarer” was not an observatory, there were stones for construction purposes, holes are made for their movement.”
A. Avagyan said that on July archaeological excavations are planned to restart in the central mausoleum and a other sectors.
P.S During the excavations in “Zorats Qarer” archaeological settlement in 2016 were found a large quantity of pottery fragments, remains of tools and weapons made of iron, glass bracelet dating back to the 11-13th centuries, from the central mausoleum were found four slabs, part of them again with holes.