Թանգարանների միջազգային օրվան՝ մայիսի 18-ին, ընդառաջ ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է էքսկուրսիա Պարույր Սևակի տուն-թանգարան`Զանգակատուն: Էքսկուրսիային մասնակցել են Վեդի քաղաքի թիվ 2 հիմնական դպրոցի 23 աշակերտներ, դպրոցի ուսուցիչներ, մարզային ծառայության աշխատակիցներ:
Միջոցառման մասնակիցներին հյուրընկալել է թանգարանի տնօրեն Ավետիք Գրիգորյանը և անձամբ ներկայացրել հավաքածուն: Նա անդրադարձել է Պարույր Սևակ բանաստեղծի կյանքին, գրական գործունեությանը, հատուկ ներկայացրել թանգարանում պահվող բանաստեղծի անձնական իրերը, տպագրված գրքերը, բանաստեղծի անցած ուղին պատկերող որմնանկարները: Այնուհետև աշակերտները շրջել են բանաստեղծի ձեռքով տնկված այգում, որտեղ թաղված է Պարույր Սևակը կնոջ՝ Նելլի Մենաղարաշվիլու հետ: Արդեն շիրմի մոտ թանգարանի տնօրենը խոսել է Սևակի կյանքի վերջին տարիների, նրա եղերական մահվան մասին։ Աշակերտներն էլ իրենց հերթին աչքի են ընկել Սևակի կյանքի ու գործունեության մասին գիտելիքներով, ներկայացրել բանաստեղծի կյանքից փոքրիկ դրվագներ, ապա` թերթել նրա գրականության էջերը։

VISIT TO MUSEUM OF PARUYR SEVAK
On International Museum Day, May 18, ahead to International Day of Museums, Regional Service of Ararat organized the excursion to house-museum of Paruir Sevak. Participated in tour 23 pupils of main school number 2 in Vedi, school teachers, district staff.
The event was hosted by the museum director Avetik Grigoryan and she personally presented the collection. She referred to the writer’s life and literary activity of the poet’s personal belongings kept in a museum, printed books and frescoes depicting the poet’s path. The students also toured the vineyard planted by the poet, were Paruyr Sevak is buried with his wife, Nelly Menagharashvilu. Already near the tomb museum`s director spoke about Sevak’s life in recent years, about his tragic death. Students, in turn, showed their skills about works of poet, small fragments of the poet’s life, then browse the pages of his books.