Բանակ-կրթություն-մշակույթ համագործակցության շրջանակում ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը և Քանաքեռի թիվ Ն զորամասի հրամանատարությունը կազամակերպել են ժամկետային զինծառայողների այցը Աբովյան քաղաքի Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության թանգարան:
1982 թ. գործող թանգարանի ֆոնդերում պահվում են երկու ժողովուրդների բարեկամությունն արտացոլող շուրջ 800 պատմական, ազգագրական, գրավոր աղբյուրների, լուսանկարների, դրամագիտական, քարտեզների, շքանշանների և մեդալների, տնտեսական և կենցաղային իրերի ու առարկաների հավաքածուներ, գեղանկարիչների, քանդակագործների և ժողովրդական ստեղծագործողների աշխատանքներ (արձան, գոբելեն, փայտագործություն):
Թանգարանի տնօրեն Աշոտ Ջիվանյանը բացման խոսքում ներկայացրել է թանգանների միջազգային օրվա խորհուրդը, խոսել թանգարանի մասին: Նրա փոխանցմամբ թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումներին միացել են նաև Արցախի հանրապետության թանգարանները և բազմաբովանդակ միջոցառումներով իրենց հյուրընկալ դռները բացել այցելուների առջև:
Միջոցառման կազմակերպիչները ժամկետային զինծառայողներին փաստագրական տեղեկություններ են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ու Արցախյան պատերազմի մասին: Այունհետև զինվորները շրջել են թանգարանի ցուցասրահներով, ծանոթացել ցուցանմուշներին. գիտության, մշակույթի, կրթության, տնտեսական և ռազմական ոլորտի նշանավոր մարդկանց դիմանկարներ, նամակներ, քանդակներ, գրքեր, անձնական իրեր և հավաքածուներ։

В СВЯЗИ С ПРАЗДНОВАНИЕМ МЕЖДУНАРОДНОГО ДНЯ МУЗЕЕВ ВОЕННОСЛУЖАЩИЕ СРОЧНОЙ СЛУЖБЫ ПОСЕТИЛИ МУЗЕИ
В рамках сотрудничества “Армия-просвещение-культура” служба ИКО марза Котайк и командование N-ской части Канакера организовали посещение военнослужащими срочной службы музея Дружбы армянского и русского народов в городе Абовян.
В фондах действующего с 1982 г. музея хранятся около 800 предметов: исторические, этнографические свидетельства, письменные источники, фотографии, карты, нумизматические коллекции, медали, ордена, собрание хозяйственных и бытовых предметов, работы художников, скульпторов и народных умельцев.
Директор музея Ашот Дживанян в приветственном слове, представив деятельность музея, рассказал о символическом значении Международного дня музеев. По его словам к мероприятиям по случаю празднования Международного дня музеев, гостеприимно открыв двери перед посетителями, присоединились и музеи Республики Арцах.
Организаторы мероприятия познакомили военнослужащих срочной службы с документальным материалом о Геноциде армян и Арцахской войне. Военнослужащие обошли залы музея, познакомились с демонстрируемыми в музейной экспозиции портретами известных деятелей науки, культуры, просвещения, экономики и военного дела, их письмами, скульптурами, книгами, личными вещами и коллекциями.