Բանակ-կրթություն-մշակույթ համագործակցության շրջանակում ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը և Քանաքեռի թիվ Ն զորամասի հրամանատարությունը կազամակերպել են ժամկետային զինծառայողների այցը Աբովյան քաղաքի Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության թանգարան:
1982 թ. գործող թանգարանի ֆոնդերում պահվում են երկու ժողովուրդների բարեկամությունն արտացոլող շուրջ 800 պատմական, ազգագրական, գրավոր աղբյուրների, լուսանկարների, դրամագիտական, քարտեզների, շքանշանների և մեդալների, տնտեսական և կենցաղային իրերի ու առարկաների հավաքածուներ, գեղանկարիչների, քանդակագործների և ժողովրդական ստեղծագործողների աշխատանքներ (արձան, գոբելեն, փայտագործություն):
Թանգարանի տնօրեն Աշոտ Ջիվանյանը բացման խոսքում ներկայացրել է թանգանների միջազգային օրվա խորհուրդը, խոսել թանգարանի մասին: Նրա փոխանցմամբ թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումներին միացել են նաև Արցախի հանրապետության թանգարանները և բազմաբովանդակ միջոցառումներով իրենց հյուրընկալ դռները բացել այցելուների առջև:
Միջոցառման կազմակերպիչները ժամկետային զինծառայողներին փաստագրական տեղեկություններ են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ու Արցախյան պատերազմի մասին: Այունհետև զինվորները շրջել են թանգարանի ցուցասրահներով, ծանոթացել ցուցանմուշներին. գիտության, մշակույթի, կրթության, տնտեսական և ռազմական ոլորտի նշանավոր մարդկանց դիմանկարներ, նամակներ, քանդակներ, գրքեր, անձնական իրեր և հավաքածուներ։

On Army, education and culture cooperation Regional Service of Kotayk and Kanaker N military unit commanders organized the visit of the city of Abovian, museum of Armenian and Russian people`s Friendship.
Since 1982 in the museum is ne kept nearly 800 historical, ethnographic, written records, photographs, numismatic, maps and medals, economic and collections of household objects and painters, sculptors and folk artists (sculpture, tapestry, woodwork) reflecting friendsheep between Armenian and Russian people.
Museum director Ashot Jivanyan in his opening speech spoke about the meaning of the International Day. He said that museums of Artsakh Republic also joined the celebrations of International Museum Day and with comprehensive measures opened their doors for visitors.
The organizers of event presented documentary conscrips about the Armenian Genocide and Artsakh war. Then soldiers had a tour in the halls of the museum, got acquainted with the exhibits of science, portraits of famous people from the cultural, educational, economic and military sphere, letters, sculptures, books, personal items and collections.