«Մաքուր Հայաստան» համապետական շաբաթօրյակից անմասն չի մնացել նաև ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայությունը։ Համագործակցելով Տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մարզի տարածքում տեղակայված ՊՆ զորամասերի, հանրակրթական դպրոցների հետ` սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել մարզի Արտաշատ, Արարատ, Վեդի քաղաքների Այգավան, Արգավանդ, Գեղանիստ, Խաչփառ, Մրգանուշ, Դիմիտրով, Բաղրամյան, Մասիս, Փոքր Վեդի, Լուսառատ, Ոսկետափ, Արարատ, Ավշար համայնքների տարածքներում գտնվող ԵԱԶ 28 հուշարձանների, ինչպես նաև «Խոր Վիրապ» վանական համալիրի (պետ. ցուցիչ՝ 3.49.1) և Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի տուն-թանգարանի հարակից տարածքներում:
Հարկ է նշել, որ «Խոր վիրապ» վանական համալիրի տարածքում իրականացված սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներին մասնակցել են նաև տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Լոքյանը, Արարատի մարզպետ Արամայիս Գրիգորյանը՝ տեղակալների հետ միասին։
Իսկ Արարատ գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտները հուշարձանի տարածք են եկել «Մաքուր Հայաստան» վերտառությամբ պաստառով՝ մեկ անգամ ևս կաևորելով հուշարձանների մաքրման և բարեկարգման գործում մատաղ սերնդի դերակատարությունը։

Не осталась в стороне от участия в общереспубликанском субботнике “Чистая Армения” и служба ОИС (охрана исторической среды) марза Арарат. В сотрудничестве с местными органами самоуправления, с расположенными на территории марза войсковыми частями МО, учащимися общеобразовательных школ служба ОИС марза Арарат ими были осуществлены работы по санитарной чистке и благоустройству территорий 28 памятников ВМВ, находящихся на территории общин Айгаван, Аргаванд, Геганист, Хачпар, Мргануш, Димитров, Баграмян, Масис, Покр Веди, Лусарат, Воскетап, Арарат, Авшар, городов Арташат, Арарат, а также территории монастырского комплекса Хор Вирап (гос. индекс 3.49.1) и дома-музея Спарапета Вазгена Саргсяна.
Следует отметить, что в работе по санитарной чистке и благоустройству территории монастырского комплекса Хор Вирап участвовали и и.о. Министра регионального управления Давид Локян, марзпет Арарата Арамаис Григорян с замами.
А учащиеся средней школы села Арарат прибыли на территорию памятника с плакатом “Чистая Армения”, тем самым еще раз подтвердив важную роль молодого поколения в деле благоустройства памятников.