Վայոց Ձորի մարզում հրեական համայնքը կազմավորվել է 13-14-րդ դարերում, երբ մարզը տնտեսական և մշակութային վերելք էր ապրում: Հրեաները երկար ժամանակ բնակվել են այնտեղ` փոխառել հայկական մշակութային ավանդույթներ, ձևավորել նաև իրենցը: Եղեգիսից ոչ հեռու գտնվող Հերմոն գյուղը հետաքրքիր զուգադիպությամբ այսօր կրում է հրեական սրբազան լեռան անունը` Հերմոն: Եղեգիս գետի ձախ ափին է գտնվում 1,5 հազ. քմ տարածք զբաղեցնող հրեական գերեզմանոցը, որտեղ պահպանված են 64 տապանաքարեր:
Հայաստանում հրեական համայնքի մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող հարցեր են քննարկել «Պահպանություն ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանն ու Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանը: Նրանք խոսել են «Գերեզմանոց» հուշարձանի հարակից տարածքի բարեկարգման ու ցանկապատման անհրաժեշտության մասին: Տիկին Վարժապետյանը շնորհակալություն է հայտնել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին հուշարձանի պահպանությունն իրականացնելու համար, ցանկություն` նորոգված տեսնել դեպի գերեզմանատուն տանող խարխլված փայտյա կամուրջը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի փոխանցմամբ մշակութային ժառանգության պահպանությունը, հանրահռչակումը ՊՈԱԿ-ի իրավասությունների շրջանակում է և կազմակերպությունն էլ մտահոգ է գերեզմանատան պահպանությանն առնչվող խնդիրներով: Նրա համոզմամբ առկա խնդիրները հնարավոր է լուծել համատեղ ջանքերով:
Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկներից շատերը լինում են նաև Վայոց ձորում, ծանոթանում հայկական ու եղբայրական այլ ժողովուրդների մշակութային ժառանգությանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համոզմամբ, վերջերս բացված Երևան-Թել-Ավիվ-Երևան ուղիղ չվերթը կակտիվացնի զբոսաշրջիկների հոսքը Հայաստան, նաև Արցախ:
«Համոզված եմ, որ Տաթևը տեսնելու ցանկություն ունեցող, նաև Արցախ ուղևվորվող օտարերկրացին անպայման կանգառ կանի Վայոց ձորում` ծանոթանալու հրեական մշակույթի մի մասնիկին»,-իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
Իսկ տեսնելու բան զբոսաշրջիկները Վայոց ձորի մարզում հաստատ ունեն: Մասնավորապես Եղեգնաձորի Երկրագիտական թանգարանի շենքի երկու սենյակներում ներկայում պահվում են գերեզմանոցի տարածքի պեղումներից հայտնաբերված դրամներ և այլ իրեր: Հրեական մշակույթն առավել ընդգրկուն ներկայացնելու համար տարածքն ընդլայնելու մտադրություն կա:
Արա Թարվերդյանն ու Ռիմա Վարժաապետյանը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև վերոնշյալ թեմային: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա քննարկմանը հրավիրել նաև շահագրգիռ այլ անձանց:

ВАЙОЦ ДЗОР. ТРЕБУЕТСЯ ПРОВЕДЕНИЕ МЕРОПРИЯТИЙ ПО БЛАГОУСТРОЙСТВУ ОКРЕСТНОСТЕЙ ЕВРЕЙСКОГО КЛАДБИЩА
На территории марза Вайоц дзор еврейская община сформировалась в XIII-XIV вв., в период, когда регион переживал экономический и культурный подъем. Евреи проживали здесь довольно долго, они переняли традиции армянской культуры, сформировали и свою.
Находящееся недалеко от Егегиса село Гермон и сегодня носит название еврейской святыни – горы Гермон. На находящемся на левобережье реки Егегис еврейском кладбище, занимающем территорию в 1,5 тыс. м2, сохранились 64 надгробия. Директор ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” Ара Тарвердян и руководитель еврейской общины в Армении Римма Варжапетян-Феллер обсудили вопросы, касающиеся охраны культурного наследия еврейской общины в Армении. Они коснулись вопроса благоустройства окрестностей еврейского кладбища и необходимости его ограждения. Г-жа Римма Варжапетян-Феллер поблагодарила ГНО за осуществление охраны памятника и выразила пожелание увидеть отремонтированным ведущий к кладбищу обветшалый деревянный мост.
По словам директора ГНО “Служба охраны памятников” Ара Тарвердяна, вопросы сохранения и популяризации культурного наследия находятся в рамках правомочий ГНО, и организация озабочена проблемами, касающимися охраны еврейского кладбища. Он уверен, что существующие проблемы можно решить общими усилиями.
Многие из посещающих Армению туристов бывают в Вайоц дзоре, знакомятся как с армянским культурным наследием, так и культурным наследием других братских народов.
Директор ГНО “Служба охраны памятников” убежден, недавно открытый прямой рейс Ереван-Тель-Авив-Ереван активизирует поток туристов в Армению и Арцах. “Уверен, что желающие увидеть Татев, а также направляющиеся в Арцах иностранные пассажиры обязательно сделают остановку в Вайоц дзоре, чтобы познакомиться с частицей еврейской культуры”, – сказал директор ГНО. А повидать в Вайоц дзоре есть что. В частности, в Краеведческом музее Егегнадзора хранятся обнаруженные на территории еврейского кладбища монеты и другие артефакты. Для более широкого показа еврейской культуры музей планирует расширить площадь экспозиции.
Ара Тарвердян и Римма Варжапетян-Феллер во время встречи затронули и вышеупомянутую тему.
Стороны договорились в ближайшем будущем пригласить на обсуждение упомянутых тем и другие заинтересованные лица.