Ամբերդ (Անբերդ) ամրոց-բերդաքաղաքը կառուցվել է պատմական Արագածոտն գավառում, ներկայիս ՀՀ Արագածոտնի մարզի Աշտարակի տարածաշրջանի Բյուրական գյուղից 7 կմ հսյուսիս-արևմուտք, Արագածի հարավային լանջին, Արքաշեն և Ամբերդ գետերի միախառնման տեղում` եռանկյունաձև հրվանդանի վրա: Ամբերդի հիմնադրման ստույգ ժամանակաշրջանը հայտնի չէ: Որոշ գիտնականներ այն վերագրում են կիկլոպյան, ոմանք էլ` ուրարատական և վաղմիջնադարյան ժամանակաշրջաններին: Պեղումների և պատմահնագիտական ուսումնասի- րությունների հիման վրա Ամբերդ ամրոցը թվագրվում է X-XIII դդ.:
Ըստ պատմական աղբյուրների Ամբերդի շինարարությունը սկսվել է VII-րդ դ. Կամսարական իշխանների կողմից: X դ. պատկանել է Պահլավունի իշխաններին և եղել Բագրատունյաց թագավորության կարևոր ռազմապաշտպանական հենակետերից և իր բնական դիրքով ու պաշտպանական կառուցվածքներով անառիկ ամրոցի համբավ է ունեցել: Նրան էր վերապահված Անի քաղաքի պաշտպանողական օղակի պատասխանատու դերերից մեկը:
X-XIII դդ. ամրոց բերդաքաղաքը ընդգրկում էր մի շարք պատմաճարտարապետական հուշարձաններ` ամրոցապարիսպներ, Արքաշեն ձորի և Ամբերդաձորի դարպասները, դղյակ, ջրամբարներ, բաղնիք, գաղտնուղիներ, մատուռ, բնակելի շինություններ և Կաթողիկե եկեղեցին: Ներկայումս բերդաքաղաքից պահպանվել են դղյակի (X-XIII դդ.), պարսպապատերի ավերակները, բաղնիքի (X-XI դդ.), այլևայլ շինությունների մնացորդներ և Կաթողիկե եկեղեցին (Վահրամաշեն) (1026 թ.):
Դղյակ – բերդաքաղաքի հյուսիսարևմտյան բարձրադիր մասում կառուցված բազալտաշեն այս համալիրի ավերակների ճարտարապետա-հնագիտական ուսումնասիրություններից եզրակացվել է, որ այն եղել է եռահարկ, որոշ մասերում` քառահարկ, գերանակազմ միջհարկային ծածկերով և բազմիցս վերակառուցվել, ամրացվել է::
Բաղնիք – գտնվում է դղյակի և Արքաշենի դարպասի մոտ: Կառուցված է սրբատաշ քարերով և ընդհատակյա ջեռուցման համակարգով: Այս ուշագրավ հուշարձանը ունի ուղղանկյուն հատակագիծ` երկայնական առանցքի նկատմամբ հաջորդաբար տեղավորված հանդերձարանով, լողասրահով և ջեռուցման համակարգով: Սենյակներից մեկի պատին նշմարվում են որմնանկարչության հետքեր:
Մատուռ – գտնվում է բաղնիքի մոտ` 9 մ. հեռավորության վրա: Այս մատուռը ենթադրվում է, որ կառուցվել է X դ. ոչ շուտ:
Կաթողիկե (Վահրամաշեն) – Արքաշենի պարսպի մոտ, բերդաքաղաքի կենտրոնական բարձրադիր մասում է գտնվում Վահրամաշեն եկեղեցին` կառուցված 1026 թ. Վահրամ Պահլավունու հովանավորությամբ: Եկեղեցին ունի խաչաձև գմբեթավոր հորինվածք: ՈՒղղանկյուն հատակագծի մեջ ամփոփված է աղոթասրահը` արևելյան կողմի ավագ սեղանով և 4 անկյունների ավանդատներով: Ներքուստ բոլորաձև, արտաքուստ 12 նիստանի թմբուկը հարդարված է զույգ որմնասյուներով և ծածկված է հովանոցաձև վեղարով: Վերջինս ուշագրավ է և նման ծածկի առաջին օրինակն է: Եկեղեցու ներսում` պատի վրա, գտնվում է եկեղեցու կառուցման վերաբերյալ շինարարական արձանագրությունը: Եկեղեցու արտաքին ճարտարապետությունը պարզ է և անպաճույճ:
Անցած տասնամյակներում Ամբերդում կատարվել են մի շարք հնագիտական պեղումներ և հուշարձանների ամրակայման, վերանորոգման մի շարք աշխատանքներ:
Ամբերդ բերդաքաղաքի տարածքի առաջին պեղումները կատարել է ակադեմիկոս Հ. Օրբելին` 1936 թ.: Այնուհետև պեղումները շարունակել է ՀՍՍՀ ԳԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը` 1963-72 թթ., Ն. Տոկարսկու, Ս. Հարությունյանի ղեկավարությամբ: Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել են մետաղյա իրեր, զենքեր, արծաթե զարդեր, խեցեղեն, ապակեղեն, ոսկե, պղնձե դրամներ, մոմակալներ, բրոնզե աշտանակներ և այլ հնագիտական իրեր:
1949-72 թթ. ճարտարապետներ Կ. Ղաֆադարյանի, Ա. Ժամհարյանի, Վ. Հարությունյանի, Ս. Քյուրքչյանի, Ա. Միրիջանյանի կատարած չափագրությունների հիման վրա ճարտարապետ Յու. Թամանյանի կազմած վերանորոգման նախագծով կատարվել է Վահրամաշեն եկեղեցու, բաղնիքի վերանորոգման և ամրակայման աշխատանքներ:
Ամբերդի համալիրում հուշարձանների վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքներ են կատարվել նաև 2005-2007 թթ.:

state index N 2.28.5
Amberd (Anberd) town-stronghold was erected in the historical Province of Aragatsotn, presently 7 km north-west from Byurakan village of Ashtarak Region of Aragatsotn Province of RA. It is located on the southern slope of Mount Aragats, at the junction point of the Arkashen and Amberd Rivers, on a triangular cape. The exact date of Amberd’s foundation is unknown. Some scholars relate its foundation to the Cyclopean period and the others — to the Uratian and early medieval periods. According to the results of the excavations and historical-archeological researches, the stronghold of Amberd is dated at the X‒XIII cc.
Judging by historical sources, the construction of Amberd was started by the Kamsarakan Princes, in the VII c. In the X c. the stronghold belonged to the Pahlavuni Princes and was one of the important military-defensive strong points. Thanks to its natural position and defensive structures, it had a reputation of an impregnable stronghold. One of the responsible roles of Ani City’s defensive ring was given to it.
In the X‒XIII cc. the town-stronghold involved a series of historical-architectural monuments: stronghold walls, the gates of the Arkashen and Amberdadzor Gorges, a castle, water reservoirs, a bath-house, secret passages, a chapel, dwelling buildings, the Cathoghike Church. At present only the ruins of the town‒stronghold (X‒XIII cc.) and the walls have survived, as well as the remnants of the bath-house (X‒XI cc.) and various constructions, also the Cathoghike Church (Vahramashen) (1026).
Castle — it was concluded from the results of the researches of the ruins of the basalt-built complex, located in the high-positioned place of the town-stronghold, that it had three storeys, in some places four storeys with inter-storey overhead covers made of logs, and was repeatedly reconstructed and reinforced.
Bath-house — is situated at the castle and at the gate of the Arkashen. It was erected from smoothly hewn stones and had an underground system of heating. This remarkable monument has a rectangular plan with a cloak-room, located successively along the longitudinal axis, a swimming–hall and a heating system. Traces of frescos are noticeable on the wall of one of the rooms.
Chapel — is located at a distance of about 9 km from the bath-house. It is supposed that the chapel was erected no sooner than the X c.
The Cathoghike (Vahramashen) — the Church of Vahramashen, constructed in 1026, under Vahram Pahlavuni’s patronage, is situated at the wall of Arkashen, in the high-positioned central place of the town-stronghold. The church has a domed, cruciform structure. The praying-hall, with the main apse of the eastern side and the vestries of the 4 corners, is included in the rectangular plan. Inwardly it is round, outwardly the 12 faceted drum is adorned with a pair of pilasters and is covered with an umbrella-shaped calotte. The latter is noteworthy and it is the first example of such an overhead cover. Inside of the church, on the wall, is the construction inscription. The exterior architecture of the church is plain and unornamented.
A series of archeological excavations, reinforcement and repair works of the monuments were realized in Amberd, during the past decades.
The first excavations of Amberd town-stronghold were carried out by Academician H. Orbeli, in 1936. Afterwards the excavations were continued in 1963-72, by the Institute of Archeology and Ethnography of the Academy of Sciences of the SSRA, under the supervision of N. Tokarski and S.Harutyunyan. During the excavations metal objects, weapons, silver jewelry, pottery, glass-work, golden and copper coins, candle-sticks, bronze candelabra and other archeological objects were discovered.
The repair and reinforcement works of Vahramashen Church and the bath-house were fulfilled according to the repair project of architect Yu. Tamanyan, on the basis of the measurements done by architects K. Ghafadaryan, A.Zhamharyan, V. Harutyunyan, S. Kyurkchyan, A. Mirijanyan, in 1949‒72.
Restoration and improvement works of the monuments in Amberd Complex were carried out also in 2005-2007.