«Ես տիեզերքի մի մասնիկն եմ» խորագիրը կրող կրթական ծրագիրը ս.թ. հունիսի 25-ին «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում համախմբել էր բազմաթիվ այցելուների ու աստղագիտությամբ հետաքրքրվողների: «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի ու «Գուդրայք Ջոն» աստղասերների հասարակակական կազմակերպության նախաձեռնած միջոցառման նպատակը կրթական ծրագրերի միջոցով այցելուների հետաքրքիր ժամանցն ապահովելն է, հնաստղագիտության ու դիտարկվող մարմինների մասին հետաքրքիր տեղեկություններ փոխանցելը:
«Նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը թանգարանի գրավչությունն ապահովելուն է միտված: Ոչ միայն «Մեծամորը», որը ներկայացնելու պակաս չունի, այլև մեր մյուս արգելոց-թանգարանները` «Գառնին», «Զվարթնոցը» և մյուսները զբոսաշրջային այս եռուն շրջանում հետաքրքիր ու բազմաբովանդակ միջոցառումներ են խոստանում: Տեղացի, թե օտարերկրացի այցելուն պետք է տպավորված հեռանա թանգարանից` կրկին վերադառնալու որոշումով», -իր խոսքում նշել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
«Գուդրայք Ջոն» ՀԿ երիտասարդ անդամները լուսապատկերային ցուցադրությամբ մատչելի ներկայացրել են համաստեղությունները, դրանք աստղադիտակներով տեսնելու հնարավորությունները: Այնուհետև «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը մասնակիցների ու հյուրերի համար հետաքրքիր էքսկուրսիա է անցկացրել Մեծամորի հնավայրի և միջնաբերդից ոչ հեռու գտնվող Փոքր բլուրի` «աստղադիտարանի» տարածքում:
Դեռևս 1960-ական թթ. աստղագետ, ակադեմիկոս Էլմա Պարսամյանի կատարած աստղագիտական դիտարկումներն ու հետազոտությունները հնարավորություն են տալիս պնդելու, որ Մեծամորի «աստղադիտարանի» հարթակներից կատարվել են լուսատուների դիտարկումներ, իսկ մ.թ.ա. 2800-2600 թթ., թերևս, հնարավոր է եղել դիտել տարվա սկիզբն ավետող երկնքի ամենապայծառ աստղը` Սիրիուսը:
Ներկայացնելով «աստղադիտարանը»` Ա. Զաքյանը նշել է, որ այն ներառում է մի քանի ժայռահարթակ, որոնցից լավ պահպանվել են երեքը:
«Առաջինը եռանկյունաձև է և սուր անկյունով ուղղված դեպի հարավ: Այդ անկյան կիսորդը համընկնում է հյուսիս-հարավ ուղղությանը: Այն ծածկված է նշաններով, որոնք, հավանաբար, առնչվում են լուսատուների պաշտամունքին: Հատկապես աչքի են ընկնում շրջանաձև դասավորված 7 և 12 փոսիկներ: Երկրորդ հարթակը կողմնորոշված է միջօրեականի երկայնքով` գտնվում է հյուսիս-հարավ ուղղությամբ անցնող հարթության մեջ և 2,5 մետր բարձր է առաջինից: Երրորդում` վերջին աստիճանի վրա, փորագրված է հյուսիս-հարավ-արևելք նշան-կողմնորոշիչը, ինչն ամենահասարակ աստղագիտական դիտումներ կատարելու հնարավորություն է տալիս», -ասել է Ա. Զաքյանը:
Միջոցառման մասնակիցները ժամանակակից աստղադիտակների միջոցով ծանոթացել են համաստեղություններին, դիտել լուսնի շարժը, Երևակ (Սատուրն), Լուսնթագ (Յուպիտեր) մոլորակները, ինչպես նաև գալակտիկաներ, դիֆուզ ու մոլորակային միգամածություններ, ցրված ու գնդաձև աստղակույտեր, կրկնակի աստղեր:

SATURN AND JUPITER FROM THE TERRITORY OF “METSAMOR” MUSEUM-RESERVE
“I’m one particle of this earth” educational program had gathered many visitors and people interested in astrology in “Metsamor” museum-reserve. The aim of the event organized by “Metsamor” cultural-historical museum-reserve and “Goodrike John” public organization is the provision good pastime and the transmission of interesting information about the observed ojects to the visitors.
The director of “Protection Service” NCSO Ara Tarverdyan mentioned in his speech that the organization of this kind of events is aimed to raise the attractiveness of the museum. Not only “Metsamor”, which does not need to be introduced, but other museum-reservations: “Garni”, “Zvartnoc” promise interesting and informative events in this active tourism period. Both local inhabitants and tourists should leave the museum with great impressions and a wish to come back.
The members of “Goodrike John” introduced the constellations and the possibilities of looking at them through telescope. Afterwards Artavazd Zaqyan, the director of “Metsamor” historical- cultural museum-reserve held an interesting excursion in the territory of the “observatory” for the visitors and guests.
The researches of academician Elma Parsamyan in the 1960’s give an opportunity to claim that observations of luminaries were implemented from the platforms of the “observatory”, and in 2800-2600 B.C. the brightest star of the sky could be observed.
Zaqyan mentioned that the “observatory” involves several platforms, out of which only three have been preserved.
The first one is triangular and is directed to the north with the sharp side. It is covered with signs which are probably related to the worship of luminaries. Especially 7 and 12 small, circular ordered holes are noticeable. The second platform is oriented in the length of the meridian, located in the direction of north-south plane and is 2.5 metres higher the first one. In the third one the north-south-east compass is engraved which gives the opportunity of doing the simplest astronomic observations.
The participants of the event watched the movement of the Moon, Saturn, Jupiter planets and galaxies, double stars, diffuse and planetary nebulae and globular clusters.