«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի այցելուներին երեկ հաճելի անակնկալ էր սպասվում: Համերգային ծրագրով «Գառնի»-ում հանդես են եկել «Մուշ» երգի ստուդիայի սաները։
Հեթանոսական տաճարը տեսնելու եկած օտարերկրացի ու տեղացի այցելուների համար օրվա տարբեր ժամերին հուշարձանի տարածքում ապահովված էր մշակութային գեղեցիկ միջավայր: Շուրջ 20 տարվա կենսագրություն ունեցող երգի ստուդիայի սաները (6-17 տարեկան երեխաներ) հանդես են եկել «Հայաստան», «Արարատ», «Երևան», «Շիրխանի», «Հայկական բանակ», «Վերցուք տղեք հրացան», «Ախպերս ու ես», «Նոր պար» և այլ կատարումներով։
Նույնիսկ ամռան կիզիչ տապը չի խանգարել փոքրիկ երգիչներին ու հուշարձանի տարածք այցելած հյուրերին: Միջոցառումն այնքան ջերմ ու տպավորիչ մթնոլորտ էր ապահովել, որ ակամայից համերգի մասնակիցն էին դարձել նաև օտարերկրացի հյուրերը, ովքեր հայկական երաժշտության հնչյունների տակ շուրջպար էին բռնել:
«Մուշ» երգի ստուդիայի ղեկավար Արթուր Սիմոնյանի փոխանցմամբ խումբը պատմամշակութային հուշարձանի տարածքում առաջին անգամ էր ելույթ ունենում և ինքը տպավորված է արդյունքից: Նա նշեց, որ հետագայում էլ այլ հուշարձանների տարածքներում նմանօրինակ միջոցառումների անցկացումը չի բացառում:
Իսկ համերգի այսպես կոչված «մեղավորները»` փոքրիկ կատարողները, տպավորված էին, ոչ միայն ջերմ մթնոլորտից, այլ նաև մեր մշակութային ժառանգության շքեղությամբ: Փոքրիկներից շատերն առաջին անգամ էին «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում, սակայն, բավականաչափ տեղեկացված էին հեթանոսական տաճարից: Նրանք հասցրել էին նաև էքսկուրս կատարել արգելոց-թանգարանի տարածքում ու ստանալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:

ВОСПИТАННИКИ СТУДИИ “МУШ” В “ГАРНИ”
Вчера посетителей историко-культурного музея-заповедника “Гарни” ожидала приятная неожиданность. В “Гарни” с концертом выступили воспитанники песенной студии “Муш”.
Для иностранцев и местных посетителей языческого храма в течение дня на территории памятника было организовано красивое культурное мероприятие. Воспитанники существующей почти 20 лет студии (дети от 6 до 17 лет) выступили с исполнением песен “Айастан”, “Арарат”, “Ереван”, “Ширхани”, ‘Айкакан банак”, “Верцук тгер храцан”, Ахперс ев ес”, “Нор пар” и других. Даже обжигающий летний зной не помешал маленьким певцам и гостям, посетившим территорию памятника. Царящая здесь атмосфера была настолько теплой и впечатляющей, что невольно и иностранные гости были вовлечены под звуки армянской музыки в круговой танец “шурджпар”. По словам руководителя студии “Муш” Артура Симоняна, воспитанники студии впервые выступили на территории историко-культурного памятника, и он впечатлен достигнутым результатом. Он отметил, что не исключает в будущем проведение таких же мероприятий на территориях других памятников. А маленькие исполнители, так называемые “виновники” концерта, были впечатлены не только теплой атмосферой мероприятия, но и величием нашего культурного наследия. Многие малыши впервые увидели храм Гарни, однако, они довольно хорошо были осведомлены о языческом храме, успели провести экскурсию по музею-заповеднику и получить ответы на интересующие их вопросы.