«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը հուլիսի 15-ի երեկոյան մարդաշատ էր: Գիշերային լուսավորությամբ 7-րդ դարի ճարտարապետության գոհարով հիանալուց բացի, այցելուներին հնարավորություն էր ընձեռնվել նաև տաճարից փոքր ինչ հեռու տեղադրված մեծ էկրանին դիտել հայկական կինոարտադրության վերջին տարիների լավագույն ֆիլմերից մեկը՝ «Կյանք ու կռիվը»:
Ֆիլմը դիտողների շարքերը համալրվում էին նաև ընթացքում: ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի ու «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահապանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի յուրօրինակ նախաձեռնությունը հետաքրքրություն էր առաջացրել նաև օտարերկրացի զբոսաշրջիկների մոտ, ովքեր ևս միացան կինոդիտմանը:
Այցելուները խոստովանում էին, որ հետաքրքիր ու նաև խորհրդանշական է, որ նման միջոցառում է անցկացվում «Զվարթնոց»-ի տարածքում:
Ի դեպ, նախաձեռնությունը շարունակական բնույթ է կրելու՝ հնարավորություն ընձեռնելով մեր հայրենակիցներին մշակութային արժեքներին հաղորդակից լինելուց բացի, նաև դիտել հայկական ու արտասահմանյան ֆիլմարտադրության լավագույն ֆիլմերը:

“LIFE AND BATTLE” IN THE OPEN-AIR CINEMA HALL OF “ZVARTNOC”
“Zvartnoc” historical-cultural museum-reserve was crowded on July 15. Besides admiring by the beauty of the 7th century architecture’s pearl, visitors also had the opportunity to watch one of the best Armenian films “Life and battle” on big screen placed not far from the temple.
The unique initiative of Armen Amiryan, the minister of culture of RA and NCSO’s director Ara Tarverdyan had interested foreign visitors as well, who had come to the movie screening. Visitors confessed that it’s really symbolic and interesting that this kind of event is held in the territory of “Zvartnoc”.
By the way, this event will be continuous giving our compatriots the chance to not only get to know our cultural values but also watch the best films of Armenian and foreign cinematography.