ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության և «Կենաց Ծառ» բնապահպանական հասարարկական կազմակերպության նախաձեռնությամբ, Վեդի քաղաքի Մշակույթի տանը հանդիպում է անցկացվել բնապահպանական ակումբի (Վեդի քաղաքի և հարևան համայնքների) պատանիների հետ:
Մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը ողջունելով նրանց հետաքրքրությունը հայկական բնաշխարհի ու մշակույթի հանդեպ` պատմել է «Խոսրովի անտառ» արգելոցի տարածքում սփռված հուշարձանների մասին: Լուսապատկերային ցուցադրությամբ երիտասարդներին ներկայացվել են նաև մարզի առավել հայտնի վեց հուշարձանները, որի ավարտին ակումբի անդամները բազմաբովանդակ հարցեր են ուղղել մարզային ծառայության աշխատակիցներին:
Առաջիկա օրերին պատանիների համար էքսկուրսիա կկազմակերպվի Ուրցաձոր համայնքում հաշվառված «Տափի Բերդ» ամրոց հուշարձանի տարածք:

ЭКСКУРСИЯ ДЛЯ ЮНОШЕЙ-ЭКОЛОГОВ ГОРОДА ВЕДИ
По инициативе сотрудников региональной службы ОИС марза Арарат и общественной экологической организации “Кенац цар” в Доме культуры города Веди была организована встреча с юношами из клуба экологов. В клуб входит молодежь г. Веди и соседних общин.
Начальник областной службы Роман Карапетян, приветствуя их интерес к родной природе и культуре, рассказал о памятниках, расположенных на территории заповедника “Хосровский лес”. Посредством слайд-шоу он представил молодежи шесть наиболее известных памятников. По окончании показа члены клуба обратились к сотрудникам региональной службы с множеством различных вопросов.
В ближайшие дни для юношей будет организована экскурсия  к  находящейся  на территории общины Урцадзор крепости “Тапи берд”.