ՊՈԱԿ-Ի ԱՇԽԱՏԱԿԻՑԸ ՂՐՂԶՍՏԱՆՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԴԵԿՈՐԱՏԻՎ ԿԻՐԱՌԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ
2017-09-15T14:51:30+00:00 08/09/2017|Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտահետազոտական բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու, ազգագրագետ Կարինե Բազեյանը մասնակցել է Ղրղզստանում անցկացված գիտաժողովին, որը կազմակերպել էր Մոսկվայի Դեկորատիվ-կիրառական և ժողովրդական արվեստի համառուսաստանյան թանգարանը` Ռուսաստանի ICOM-ի և ԱՊՀ երկրների միջև հումանիտար համագործակցության միջպետական ֆոնդի աջակցությամբ: Քառօրյա գիտաժողովի ընթացքն այսօր ներկայացվել է ՊՈԱԿ-ի տնօրինությանն ու աշխատակիցներին։
Գիտաժողովի ծրագրում ԱՊՀ անդամ երկրների «Դեկորատիվ-կիրառական արվեստի 1960-2010 թթ. զարգացման հիմնական միտումները»  թեման է  եղել: Այն  իրականացվել է 2014 թ.-ին մեկնարկած «Համագործակցության ժառանգությունը. Ավանդույթը ապագայի համար» խորագիրը կրող երկարաժամկետ ծրագրի շրջանակում, որի նպատակը մշակութային ժառանգության դերը մեծացնելն ու ԱՊՀ երկրների տարածքում հումանիտար և մշակութային կապերի զարգացումը խթանելն է: Ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են միջպետական մի շարք միջոցառումներ. չորս մեծ  ցուցահանդես և երկու գիտաժողով: 2016թ.-ին այն անցկացվել էր Ադրբեջանում, իսկ 2018-ին` նախատեսվում է իրականացնել Ղազախստանում: Այս տարվա գիտաժողովին մասնակցել են ԱՊՀ ինը երկրի ներկայացուցիչներ, որոնք ներկայացրել են 36 զեկուցում: Հայաստանի երկու  մասնակիցների թվում է եղել նաև Կարինե Բազեյանը՝ «Ժամանակակից հայկական ասեղնագործության առանձնահատկությունները» թեմայով զեկուցումով, որի ընթացքում անդրադարձել է ավանդական (Այնթափի, Վանի, Մարաշի, հարթակար) և ժամանակակից ասեղնագործությանը։ Կարինե Բազեյանի զեկույցի ընթացքում լուսապատկերային ցուցադրությամբ ներկայացվել են հայկական ասեղնագործության հին ու ժամանակակից նմուշները։
Գիտաժողովի բացումն ու առաջին նիստը տեղի է ունեցել Ղրղզստանի Գապար Այթիևի անվան կերպարվեստի Ազգային թանգարանում: Երեկոյան նույն թանգարանում բացվել է «Ռուսաստանի դեկորատիվ-կիրառական արվեստը. XX-XXI դդ. հեղինակային աշխատանքներ» խորագրով ցուցահանդեսը:
Հաջորդ օրը մասնակիցները մեկնել են Իսսիկ-Կուլ լճի ափին գտնվող Կարա-Օյ գյուղ, որտեղ էլ շարունակվել է գիտաժողովը: Ճանապարհին այցելել են «Բուրանա աշտարակ» հնագիտական-ճարտարապետական թանգարան-համալիր, որը գրանցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում:
Գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվել են նաև Իսսիկ-Կուլի հյուրանոցում: Մասնակիցները ներկա են գտնվել Չոլպոն-Աթա քաղաքի հրապարակում կազմակերպված ավանդական արհեստների և մշակույթի «Օյմո» միջազգային 11-րդ փառատոնի բացմանը, եղել են նաև Չոլպոն-Աթայում գտնվող Իսսիկ Կուլի երկրագիտական թանգարանում, որտեղ կազմակերպվել են  գորգագործության վարպետության դասեր,  ապա` էքսկուրսիա է անցկացվել ժայռապատկերների բացօթյա թանգարանում։
Բիշկեկ վերադառնալու ճանապարհին գիտաժողովի մասնակիցներն  այցելել են «Քոչվորական քաղաքակրթության կենտրոն-թանգարան», որտեղ անցկացվել է համատեղ սեմինար Ղրղզստանի հանրապետության արհեստավորների միության հետ:
Հագեցած ու հետաքրքիր գործուղումն ավարտվել է թաղիքագործ վարպետների արհեստանոցներում, որտեղ ներկա են գտնվել թաղիքից ոտնամաններ պատրաստելու գործընթացին:

СОТРУДНИЦА ГНО В КЫРГЫЗСТАНЕ УЧАСТВОВАЛА В КОНФЕРЕНЦИИ, ПОСВЯЩЕННОЙ ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОМУ ИСКУССТВУ
2017-09-15T14:51:30+00:00 08/09/2017|Новостная лента|
Заведующая Научно-исследовательским отделом  ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников”,  кандидат исторических наук, этнограф Карине Базеян приняла участие в проводимой в Кыргызстане конференции, организованной московским Всероссийским музеем декоративно-прикладного и народного искусства при содействии ICOM России и межгосударственного гуманитарного фонда стран СНГ. Сегодня К. Базеян представила дирекции и сотрудникам ГНО работу четырехдневной конференции.
Конференция, посвященная теме “Основные тенденции развития декоративно-прикладного искусства в 1960-2010 гг.”, стартовала  в 2014 г. в рамках долгосрочной программы “Наследие содружества. Традиции для будущего”, целью которой было увеличение роли наследия и стимулирование развития гуманитарных и культурных связей на территории СНГ. В рамках программы были осуществлены ряд межгосударственных мероприятий: четыре большие выставки и две конференции. В 2016 г. конференция проводилась в Азербайджане, а в 2018 г. ее предусматривается провести в Казахстане. В этом году в конференции участвовали представители девяти стран СНГ, представившие тридцать шесть докладов. В числе двух представителей от Армении в работе конференции приняла участие и Карине Базеян с докладом на тему “Особенности современной армянской вышивки”, в котором затронула вопросы традиционной (Антап, Ван, Мараш) и современной вышивки гладью. Доклад иллюстрировался слайд-шоу, в котором были представлены образцы старой о новой армянской вышивки.
Открытие и первое заседание конференции были проведены в Кыргызском Национальном музее изобразительного искусства им. Гапара Айтиева. Вечером там же открылась выставка  “Декоративно-прикладное искусство России, авторские работы ХХ-ХХI вв.”
На следующий день участники конференции выехали в расположенное на берегу озера Иссык-куль село Кара-Ой, где и продолжили работу.   По дороге они посетили археолого-архитектурный музейный комплекс “Башня Бурана”, который вошел в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
Участники конференции в городе Чолпан-Ата присутствовали  на открытии ХI международного фестиваля традиционных ремесел и культуры “Оймо”, побывали в краеведческом музее, где был проведен  мастер-класс ковроткачества, далее посетили музей наскальных изображений  под открытым небом.
По дороге, возвращаясь в Бишкек, участники конференции посетили “Музей цивилизации кочевников”, где был проведен совместный с Союзом ремесленников Республики Кыргызстан семинар.
Интересная и насыщенная командировка завершилась в войлочной мастерской, где участники конференции познакомились с процессом изготовления войлочной обуви.