Հունգարիայի Պիտեր Պազմանի անվան Կաթոլիկ համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի գիտնական-քարտուղար, հնագետ Ժոլտ Վագները Երևանում է Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում
հնագիտության ոլորտին առնչվող դասախոսություններ կարդալու համար: Հունգարացի գիտնականը համագործակցության նոր եզրեր ուրվագծելու նկատառումով հյուրընկալվել էր «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում: Արմատներով հայ Ժ.Վագները և ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը քննարկել են հետագա համատեղ աշխատանքի հնարավոր ուղղությունները: Ներկայացնելով Կաթոլիկ համալսարանի գործունեությունը` Ժ. Վագներն ասել է, որ բուհը գործում է Վատիկանի հովանու ներքո, ֆինանսավորում` Հունգարիայի պետության կողմից և ավելացրել, որ անցած տարի էլ Կաթոլիկ համալսարանում հայագիտական ամբիոն է բացվել: Նա պատմել է հուշարձանների վերականգման որոլտում իրականացված աշխատանքների մասին, ներկայացրել` 3 D ձևաչափով ուսումնասիրություններ:
Արքեպիսկոպոս Պիտեր Պազմանի կողմից Օսմանյան կայսրության տիրապետության տարիներին` 1635 թ. հիմնադրված կրթօջախը ժամանակին կարևոր նշանակություն է ունեցել Եվրոպայի կրթության և կրոնական մշակույթի պահպանման գործում: Կաթոլիկ համալսարանը ներկայում ընդլայնել է գործունեությունը: Այն համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրների 20-ից ավելի գիտական ինստիտուտների հետ: Մասնավորապես փորձի փոխանակման ու կադրերի վերապատրաստման ծրագրեր է իրականացնում, նաև` մասնակցում հնագիտական ու մշակութային արժեքների վերականգնման աշխատանքների: Պատերազմական իրադարձությունների պատճառով պասսիվացել են հարաբերությունները սիրիացի գործընկերների հետ: Ժ.Վագները խոսել է բուհի ահռելի գիտական հնարավորությունների, լաբորատորիայի, փորձի փոխանակման նպատակով Հունգարիա ժամանած արտասահմանցի մասնագետների մասին:
«Ունենք հնագիտության ոլորտի մեթոդաբանությունն ուսումնասիրելու, պրակտիկ գործունեության հնարավորությունները ուսանելու մեծ հնարավորություններ, կրթական մի շարք ծրագրեր: Ակտիվ գործակցում ենք նաև Հունգարիայի թանգարանների հետ: Մենք երիտասարդ թիմ ենք և ազատ ենք մեր աշխատանքի մեջ», -ասել է Ժ. Վագները, հավելելով, որ Հունգարիայում ուսանում են նաև Սիրիայից, Հորդանանից, Եգիպտոսից ու Լիբանանից ժամանած երիտասարդներ:
Արա Թարվերդյանի խոսքով Հայաստանը թանգարան է բաց երկնքի տակ և մենք ունենք հնագիտական ուսումնասիրությունների հսկայական տարածք, հունգարացի գործընկերները` գիտական մեծ հնարավորություններ: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կարծիքով այս գործակցությունը աշխարհի տարբեր երկրների հնագետների համար կարող է մեծ արժեք ներկայացնող բացահայտումներ անել:
«Մենք պատրաստ ենք համագործակցության: Վստահություն է ներշնչում այն, որ Հնագիտության ինստիտուտը Վատիկանի հովանու ներքո է գտնվում և զուտ գիտությամբ է զբաղվում: Մեր գործակցությունը բոլորի տեսադաշտում կլինի: Կարծում եմ, որ գիտական, գիտամշակութային նուրբ ու կոռեկտ կապը կարող է մեղմել քաղաքական որոշակի սառած հարաբերությունները: Իմ գոհունակությունը պետք է հայտնեմ ձեր գիտական հնարավորության վերաբերյալ և շատ կուզենայի համագործակցել այդ ոլորտում», – ասել է Ա. Թարվերդյանը:
Խոսելով Օձաբերդ հնավայրի տարածքում «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից այս տարի իրականացված պեղումների մասին` Ժ. Վագները առաջարկել է միջազագային ազդեցիկ ամսագրում այդ աշխատանքներին նվիրված գիտական վերլուծություն տպագրել: Ըստ նրա` մտադրություն ունեն 3 D ձևաչափով ուսումնասիրել տարածքը, մոդելավորել ու սքանավորել այն:

Ученый секретарь Института археологии Католического университета им. Питера Пазмана (Венгрия) археолог Жолт Вагнер в Ереванском педагогическом университете им. Хачатура Абовяна выступит с лекциями по археологии. Венгерский ученый с целью создания новых направлений сотрудничества посетил ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников”. По происхождению армянин, Ж. Вагнер и директор ГНО Ара Тарвердян обсудили возможные направления дальнейшего сотрудничества. Представляя деятельность Католического университета, Ж. Вагнер сказал, что вуз действует под эгидой Ватикана, финансируется Венгерским государством. Он также отметил, что в прошлом году в Католическом университете была открыта кафедра арменоведения. Ж. Вагнер рассказал о работах, осуществляемых в сфере реставрации памятников, и представил исследования в формате 3 D.
Основанный в 1635 г., в годы Османского владычества, архиепископом Питером Пазманом образовательный центр в свое время играл важную роль в деле сохранения европейской культуры, образования и религии. Ныне Католический университет расширил свою деятельность. Он сотрудничает с более чем 20-ю научными институтами. В частности, в рамках проектов переподготовки вуз осуществляет обмен опытом и кадрами, а также участвует в работе по реставрации археологических культурных ценностей.
Вследствие военных событий не столь активно сотрудничество с сирийскими коллегами. Ж. Вагнер говорил об огромном научном потенциале и лабораториях вуза, об иностранных специалистах, которые прибыли в Венгрию по обмену опытом.
“Унас большие возможности в области методологических исследований, практической деятельности, имеется ряд образовательных проектов, активно сотрудничаем с музеями Венгрии. Мы молодая команда и мы свободны в своей работе”, – сказал Ж. Вагнер, прибавив, что в Венгрии учится молодежь из Сирии, Иордана, Египта и Ливана.
По словам Ара Тарвердяна, Армения – музей под открытым небом и у нас огромная территория для археологических исследований, у венгерских коллег – большие научные возможности. По мнению директора ГНО, это сотрудничество поможет археологам разных стран совершить ценные открытия.
“Мы готовы к сотрудничеству. Уверенность внушает то, что Институт археологии, действующий под эгидой Ватикана, занимается только наукой. Наша деятельность будет в поле зрения всех. Я думаю, что научная, культурная корректная связь в какой-то мере сможет смягчить политические отношения. Должен выразить свою удовлетворенность Вашими научными возможностями и желал бы сотрудничать с Вами в данной области”, – сказал А. Тарвердян.
Говоря об археологических раскопках, ведущихся в этом году ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” на территории древнего поселения Оцаберд, Ж. Вагнер предложил опубликовать во влиятельных международных журналах научный анализ этой работы. По его словам, существует намерение исследовать данную территорию в формате 3 D, моделировать и сканировать ее.