Հունգարիայի Պիտեր Պազմանի անվան Կաթոլիկ համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի գիտնական-քարտուղար, հնագետ Ժոլտ Վագները Երևանում է Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում
հնագիտության ոլորտին առնչվող դասախոսություններ կարդալու համար: Հունգարացի գիտնականը համագործակցության նոր եզրեր ուրվագծելու նկատառումով հյուրընկալվել էր «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում: Արմատներով հայ Ժ.Վագները և ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը քննարկել են հետագա համատեղ աշխատանքի հնարավոր ուղղությունները: Ներկայացնելով Կաթոլիկ համալսարանի գործունեությունը` Ժ. Վագներն ասել է, որ բուհը գործում է Վատիկանի հովանու ներքո, ֆինանսավորում` Հունգարիայի պետության կողմից և ավելացրել, որ անցած տարի էլ Կաթոլիկ համալսարանում հայագիտական ամբիոն է բացվել: Նա պատմել է հուշարձանների վերականգման որոլտում իրականացված աշխատանքների մասին, ներկայացրել` 3 D ձևաչափով ուսումնասիրություններ:
Արքեպիսկոպոս Պիտեր Պազմանի կողմից Օսմանյան կայսրության տիրապետության տարիներին` 1635 թ. հիմնադրված կրթօջախը ժամանակին կարևոր նշանակություն է ունեցել Եվրոպայի կրթության և կրոնական մշակույթի պահպանման գործում: Կաթոլիկ համալսարանը ներկայում ընդլայնել է գործունեությունը: Այն համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրների 20-ից ավելի գիտական ինստիտուտների հետ: Մասնավորապես փորձի փոխանակման ու կադրերի վերապատրաստման ծրագրեր է իրականացնում, նաև` մասնակցում հնագիտական ու մշակութային արժեքների վերականգնման աշխատանքների: Պատերազմական իրադարձությունների պատճառով պասսիվացել են հարաբերությունները սիրիացի գործընկերների հետ: Ժ.Վագները խոսել է բուհի ահռելի գիտական հնարավորությունների, լաբորատորիայի, փորձի փոխանակման նպատակով Հունգարիա ժամանած արտասահմանցի մասնագետների մասին:
«Ունենք հնագիտության ոլորտի մեթոդաբանությունն ուսումնասիրելու, պրակտիկ գործունեության հնարավորությունները ուսանելու մեծ հնարավորություններ, կրթական մի շարք ծրագրեր: Ակտիվ գործակցում ենք նաև Հունգարիայի թանգարանների հետ: Մենք երիտասարդ թիմ ենք և ազատ ենք մեր աշխատանքի մեջ», -ասել է Ժ. Վագները, հավելելով, որ Հունգարիայում ուսանում են նաև Սիրիայից, Հորդանանից, Եգիպտոսից ու Լիբանանից ժամանած երիտասարդներ:
Արա Թարվերդյանի խոսքով Հայաստանը թանգարան է բաց երկնքի տակ և մենք ունենք հնագիտական ուսումնասիրությունների հսկայական տարածք, հունգարացի գործընկերները` գիտական մեծ հնարավորություններ: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կարծիքով այս գործակցությունը աշխարհի տարբեր երկրների հնագետների համար կարող է մեծ արժեք ներկայացնող բացահայտումներ անել:
«Մենք պատրաստ ենք համագործակցության: Վստահություն է ներշնչում այն, որ Հնագիտության ինստիտուտը Վատիկանի հովանու ներքո է գտնվում և զուտ գիտությամբ է զբաղվում: Մեր գործակցությունը բոլորի տեսադաշտում կլինի: Կարծում եմ, որ գիտական, գիտամշակութային նուրբ ու կոռեկտ կապը կարող է մեղմել քաղաքական որոշակի սառած հարաբերությունները: Իմ գոհունակությունը պետք է հայտնեմ ձեր գիտական հնարավորության վերաբերյալ և շատ կուզենայի համագործակցել այդ ոլորտում», – ասել է Ա. Թարվերդյանը:
Խոսելով Օձաբերդ հնավայրի տարածքում «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից այս տարի իրականացված պեղումների մասին` Ժ. Վագները առաջարկել է միջազագային ազդեցիկ ամսագրում այդ աշխատանքներին նվիրված գիտական վերլուծություն տպագրել: Ըստ նրա` մտադրություն ունեն 3 D ձևաչափով ուսումնասիրել տարածքը, մոդելավորել ու սքանավորել այն:

THE DIRECTOR OF NCSO ACCEPTED THE SCIENTIST SECRETARY OF HUNGARY’S ARCHAEOLOGICAL INSTITUTE
Jolt Vagner secretary-scientist, archaeologist of Hungary’s archaeological institute after Peter Pazman is in Yerevan for reading lectures in the University after Khachatur Abovyan. Hungarian lecturer was in “Protection service” NCSO for outlining new borders of cooperation. Vagner and NCSO’s director Ara Tarverdyan discussed the possible ways of further cooperation. Introducing the activity of the Catholic university, Vagner mentioned that the university functions under the sponsorship of Vatican, is financed by Hungary and added that last year a chair of Armenology was opened there. He discussed the carried out works in the field of the monument restorations, presenting 3D format studies.
The center founded by archbishop Peter Pazman was of great educational and religious significance in 1635. It has broadened its activity now by cooperating with more than 20 scientific institutions in different countries of the world. Because of continuous wars the relations with Syrian colleagues became more passive. Vagner talked about the professionals from abroad arrived in Hungary for broad scientific opportunities and exchange of experience.
“We have a number of educational projects for studying the methodology of archaeology and the possibilities of practical activity. We actively cooperate with Hungarian museums. We are a young team and are free in our work”, mentioned Vagner adding that students arrived from Syria, Egypt and Lebanon also study in Hungary.
In Ara Tarverdyan’s words Armenia is a museum in open air and we have an outrageous territory for archaeological researches and Hungarian colleagues have great scientific opportunities. In NCSO’s director’s opinion this cooperation can make valuable discoveries for the archaeologists around the world.
“We are ready for cooperation. The fact that the institute of archaeology is under the sponsorship of Vatican is very inspiring. Our cooperation will be at everyone’s visual field. I think that scientific, cultural subtle and correct link will milden the frozen political relations. I want to express my gratitude for your scientific opportunity and would like to cooperate in that field”, added Tarverdyan.
Talking about the excavations carried out in “Odzaberd” site by “Protection service” NCSO Vagner suggested publishing a scientific analysis dedicated to that works. According to him they are inclined to research the territory by 3D format and scan the latter further.