ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԻՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ ԵՆ ՄԱՐԶԻ ԱՌԱՎԵԼ ՆՇԱՆԱԿԱԼԻՑ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ  «Պատմական  հիշողություններ և պատմամշակութային հուշարձաններ» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Գեղարքունիքի մարզի Հայրավանք և Բերդկունք  համայնքների  միջնակարգ  դպրոցի 9-12-րդ դասարանների աշակերտների համար: Միջոցառման նպատակը մատաղ սերնդին մեր  մշակութային ժառանգությանը ծանոթացնելն է, ինչպես  նաև մարզի  պատմական և բնապատմական  միջավայրը  աշակերտներին ճանաչելի  դարձնելը:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները հետաքրքիր ու բովանդակալից  տեղեկատվության միջոցով դպրոցականներին պատմել են տարածաշրջանի  վաղ  շրջանի  բնակիչների  կենցաղի, ապրելակերպի,  ավանդույթների և վարք ու բարքի մասին:
Աշակերտները ծանոթացել են Հայրավանք և Բերդկունք համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող Հայրավանքի ամրոցի, Աղկալայի կիկլոպյան ամրոցի, կիկլոպյան տիպի պարսպի, Հայրավանքի վանական համալիրի, խաչքարերի և տարածաշրջանում գտնվող պատմամշակութային շատ հուշարձաններին, նրանց կառուցման ժամանակաշջանին, պատմական դերին ու նշանակությանը: Բաց դասի ընթացքում աչքի են ընկել նաև դպրոցականները, ովքեր մեծ ոգևորությամբ  ներկայացրել են  գրականությունից  դուրս  գրված ավանդապատումներն ու բանահյուսական զրույցները:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուների համոզմամբ   ստացած գիտելիքները դպրոցականներին կմոտեցնեն  մեր ազգային  արմատներին ու ակունքներին: Քանզի` հայրենի երկրի մշակույթը ճանաչելը, դրանց պահպանության  համար  պատասխանատվություն կրելը  յուրաքանչյուր քաղաքացու պարտքն է:

PUPILS OF GEGHARQUNIK WERE PRESENTED THE MOST SIGNIFICANT MONUMENTS OF THE REGION
By the initiative of NCSO’s Gegharqunik regional service an open lesson was held in Hayravank and Berdkunq communuty’s secondary schools for the secondary school pupils. The aim of the event was to introduce our cultural heritage to the younger generation, as well as to make the region’s historical and natural environment recognizable to pupils.
The responsibles of NCSO’s regional service told pupils about the lifestyle, traditions of the inhabitants during early ages.
Pupils got acquainted with the monuments, the eras of their construction, historical role and significance in the territories of Hayravanq fortress, Aghkala’s cyclopean fortress, the cyclopean-type wall, Hayravank monastery, khachqars . During the open class the pupils enthusiastically presented the folk stories written from literature.
The knowledge got in here will draw the pupils nearer to our national roots and sources, as knowing the culture of your motherland and bearing the responsibility of its reservation is the duty of each citizen.