ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԻՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ ԵՆ ՄԱՐԶԻ ԱՌԱՎԵԼ ՆՇԱՆԱԿԱԼԻՑ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ  «Պատմական  հիշողություններ և պատմամշակութային հուշարձաններ» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Գեղարքունիքի մարզի Հայրավանք և Բերդկունք  համայնքների  միջնակարգ  դպրոցի 9-12-րդ դասարանների աշակերտների համար: Միջոցառման նպատակը մատաղ սերնդին մեր  մշակութային ժառանգությանը ծանոթացնելն է, ինչպես  նաև մարզի  պատմական և բնապատմական  միջավայրը  աշակերտներին ճանաչելի  դարձնելը:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները հետաքրքիր ու բովանդակալից  տեղեկատվության միջոցով դպրոցականներին պատմել են տարածաշրջանի  վաղ  շրջանի  բնակիչների  կենցաղի, ապրելակերպի,  ավանդույթների և վարք ու բարքի մասին:
Աշակերտները ծանոթացել են Հայրավանք և Բերդկունք համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող Հայրավանքի ամրոցի, Աղկալայի կիկլոպյան ամրոցի, կիկլոպյան տիպի պարսպի, Հայրավանքի վանական համալիրի, խաչքարերի և տարածաշրջանում գտնվող պատմամշակութային շատ հուշարձաններին, նրանց կառուցման ժամանակաշջանին, պատմական դերին ու նշանակությանը: Բաց դասի ընթացքում աչքի են ընկել նաև դպրոցականները, ովքեր մեծ ոգևորությամբ  ներկայացրել են  գրականությունից  դուրս  գրված ավանդապատումներն ու բանահյուսական զրույցները:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուների համոզմամբ   ստացած գիտելիքները դպրոցականներին կմոտեցնեն  մեր ազգային  արմատներին ու ակունքներին: Քանզի` հայրենի երկրի մշակույթը ճանաչելը, դրանց պահպանության  համար  պատասխանատվություն կրելը  յուրաքանչյուր քաղաքացու պարտքն է:

ШКОЛЬНИКОВ ГЕГАРКУНИКА ПОЗНАКОМИЛИ С НАИБОЛЕЕ ИЗВЕСТНЫМИ ПАМЯТНИКАМИ МАРЗА
По инициативе региональной службы ОИС марза Гегаркуник  для  9-12-классников  средней школы общин Айраванк и Бердкунк марза Гегаркуник был проведен открытый урок на тему “Исторические воспоминания и историко-культурные памятники”. Целью мероприятия являлось ознакомление молодого поколения с культурным наследием народа, а также с исторической и природо-исторической средой.
Ответственные лица региональной службы ОИС поведали школьникам интересные и содержательные сведения об образе жизни, традициях, быте и укладе жителей региона.
Учащиеся познакомились с памятниками расположенными на административных территориях общин hАйраванк и Бердкунк: крепостью Айраванк, циклопической крепостью Ахкалы, циклопической стеной, монастырским комплексом Айраванк, хачкарами и многими другими историко-культурными памятниками региона, узнали время их сооружения, их роль и значение в истории края. На открытом уроке выступили и школьники, которые в воодушевлением показали выписанные из литературы легенды и беседы о фольклоре.
По убеждению ответственных лиц региональной службы ОИС, полученные знания приблизят школьников к национальным корням и истокам, поскольку знание, знакомство с культурой родного края, ответственность за их сохранение являются долгом каждого гражданина.