ԼԱՎՐԵՆՏԻ ԱԲՈՎՅԱՆ. ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԻ ՆՎԻՐՅԱԼԸ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը շարունակում է ներկայացնել  հուշարձանների պահպանության ոլորտի նվիրյալներին: Նրանցից է Լավրենտի Աբովյանը, ով ծնվել է 1947 թվականին Թբիլիսիում` քարտաշ վարպետ Մուրադխանի ընտանիքում: Աբովյանների բազմանդամ ընտանիքը (7 զավակ) մշտապես կապված է եղել հայ մշակույթին ու ազգային արժեքներին:
Երիտասարդ Լավրենտի Աբովյանը 18 տարին լրանալուն պես տեղափոխվել է   Երևան, ընդունվել  ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետ` իրականացնելու իր երազանքը՝ ավելի մանրամասն ուսումնասիրելու ծնողներից լսած հայոց պատմության փաստագրական էջերը: Ուսանելու տարիներին Լավրենտի Աբովյանն  աչքի է ընկել գերազանց առաջադիմությամբ և նպատակասլացածությամբ: Բուհն ավարտելուց հետո աշխատանքի է անցել Երևանի հիմնադրման պատմության Էրեբունի թանգարանում: Երիտասարդ գիտական քարտուղարն աշխատանքի 15 տարիների ընթացքում  գիտելիքների հարուստ պաշարով աջակցել է նորաստեղծ կազմակերպության  աշխատակազմի ծրագրերի իրականացմանը:1985-ից Լավրենտի Աբովյանը «Զվարթնոց» հուշարձան թանգարանում է, ներկայումս «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան: Ազգային  մշակութային արժեքների անմնացորդ նվիրյալը շուրջ կես դար  սիրով ու նվիրումով զբաղվում է հուշարձանների պահպանությամբ և հանրահռչակմամբ:
Նրա համար կարևորը հուշարձանի անխաթար պահպանությունն է և այցելուների հետ շփումը` հետաքրքիր ու բովանդակալից տեղեկատվություն փոխանցելով: «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի հուշարձանի պահապանը աշխատանքային երկար տարիների ընթացքում շատերի հետ է առնչվել. hիշողությունները նրան տանում են հեռավոր անցյալ:
Նրա փոխանցմամբ մի օր, աշխատանքային օրվա ավարտին, անսպասելի թանգարան են այցելում Ամենայն հայոց հայրապետ Վազգեն վեհափառը, Համայն Ռուսիո պատրիարք Պիմեն Երկրորդը: Հարգարժան հյուրերին Լավրենտի Աբովյանը սիրով պատմել է թանգարանի մասին: Այդ հիշարժան օրը  Լ. Աբովյանն այսօր էլ հուզմունքով է հիշում` իրեն բախտ է վիճակվել ստանալ երկու կաթողիկոսների օրհնությունը, որի ուժն ինքն  առ այօսր զգում է:
Վառ հիշողություններ են մնացել Լավրենտի Աբովյանի մոտ հատկապես Էրեբունի  թանգարանի հիմնադիր տնօրեն Սուրեն Նարիմանյանից, ում տված խորհուրդները,  աշխատանքային հմտություններն ու գիտելիքները Աբովյանն այսօր փոխանցում է  երիտասարդներին:
Կարևորելով հուշարձանների տարածքներում իրականացվող մշակութային միջոցառումները` դասական երաժշտություն, համերգ, բաց դաս և այլն, Լ. Աբովյանն ասում է, որ դրանք ևս միտված են պատմամշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը: Եվ, որպես զրույցի վերջաբան, անկեղծանում, որ չի պատկերացնում իրեն առանց Զվարթնոցի…

ЛАВРЕНТИЙ АБОВЯН: ЧЕЛОВЕК, ПРЕДАННЫЙ ДЕЛУ ОХРАНЫ ПАМЯТНИКОВ
ГНО “Служба охраны памятников” продолжает представлять людей, преданных делу охраны памятников. Среди них и Лаврентий Абовян. Он родился в 1947 г. в городе Тбилиси в семье мастера-каменотеса Мурадхана. Большая семья Абовянов (семеро детей) всегда была связана с национальными ценностями армянской культуры.
По достижении 18-лет юноша переехал в Ереван, поступил на исторический факультет ЕрГУ, чтобы осуществить свою мечту: глубоко изучить историю своего народа, услышанную из уст родителей. В годы учебы Лаврентий Абовян выделялся отличными достижениями и целенаправленностью. По окончании вуза он поступил на работу в музей основания города Еревана “Эребуни”. Глубокие знания молодого ученого секретаря в течение 15 лет работы в музее способствовали осуществлению проектов коллектива новосозданной организации. С  1985 г. Лаврентий Абовян работает в музее памятника “Звартноц”, ныне это историко-культурный музей-заповедник “Звартноц”. Всецело преданный национальным культурным ценностям он около полувека с любовью и преданно занимается охраной и популяризацией памятников. Для него важную роль играют сохранение невредимости памятника и общение с посетителями, которых он знакомит с историей памятника. Хранитель историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” в течение долгих лет работы общался со многими, воспоминания уводят его в далекое прошлое.
По его словам, однажды, в конце рабочего дня неожиданно музей посетили Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян  Вазген I и Патриарх Московский и всея Руси Пимен II. Л. Абовян познакомил дорогих гостей с историей памятника, провел по музею. Он и сегодня с волнением вспоминает этот памятный день: ему выпала честь получить благословление двух патриархов, силу которого он ощущает и сегодня.
Яркие воспоминания остались у Лаврентия Абовяна и от общения с основателем и первым директором музея “Эребуни” Суреном Нариманяном, чьи советы, рабочие навыки и знания он сегодня передает молодежи.
Лаврентий Абовян придает важность мероприятиям, проводимым сегодня на территории храма Звартноц: концерты классической музыки, народных песен и танцев, открытые уроки. По его мнению, они популяризируют историко-культурное наследие армянского народа. И признался, что не представляет свою жизнь без Звартноца…