Միջնադարյան Հայաստանի կամուրջները կառուցվում էին ամուր, երկարատև շահագործման համար (այդպիսի վառ օրինակ է Դեբեդ գետի վրա կառուցված միջնադարյան կամուրջը․ երբ 1959 թ․ գարնանը հորդ անձրևից հետո լուրջ վնասվածքներ են ստանում Դեբեդի վրա Ալավերդիում կառուցված նոր կամուրջները, ժամանակավորապես թույլատրվում է օգտագործել միջնադարյան կամուրջը, որն ամենևին չէր տուժել. խոսքը Սանահինի հին կամրջի մասին է)։ Այդ կամուրջների հիմնական շինանյութը Հայաստանի բնական քարերն էին՝ բազալտը, տուֆը, կրաքարը և ավազաքարը, որոնք մեծ մասամբ օգտագործվում էին սրբատաշ վիճակում։
Հայ միջնադարյան կամրջաշինության նշանավոր կառույցներից է Աշտարակ քաղաքում, Քասաղ գետի վրա կառուցված կամուրջը ( պետ. ցուցիչ՝ 2.1.20)` ժողովրդի մեջ տարածված Աշտարակի հին կամուրջը։ Ըստ XVII դ. պատմիչ Առաքել Դավրիժեցու վկայության`1664 թ.-ին կամուրջը կառուցել է Մոծակենց Մահտեսի խոջա Գրիգորը, որի մասին արձանագրությունը փորագրվել է կամրջի միջին և մեծ կամարների միջև, ճակատային պատին (այժմ՝ սվաղված): Աշտարակի պատմական կամուրջը պատկանում է եռակամար կամուրջների տիպին: Կամրջի եզրապատերը աստիճանաձև են, որով առավել ընդգծվում է կամրջի ընդհանուր հորինվածքային ձևը:Կառուցված է սրբատաշ ծիրանագույն տուֆ քարից: Իր չափերով Հայաստանի մեծ կամուրջներից մեկն է, երկարությունը 76,2 մետր է, լայնությունը` 6 մետր, կամարների բացվածքները տարբեր են՝ 7,5, 9,05 և 11,4 մետր:
Իր ճարտարապետական տեխնիկայով պատմական կամրջաշինության լավագույն օրինակներից է։ Գետի աջ և ձախ ափերի տարբեր մակարդակների բարձրությամբ պայմանավորված` կամրջի թռիչքի անցումը ստացվել է թեքությամբ։ Այս կամուրջը կարևորագույն դեր է խաղացել պատմական Հայաստանի առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ու ռազմական տեղաշարժերի ապահովման համար:
Ժողովրդական ավանդազրույցը պատմում է, որ Աշտարակի հին կամրջի հիմքը դնելիս, գետը քշել տարել է նրա քարերը: Ինչքան փորձել են նորից դնել հիմքը, գետը դարձյալ քանդել ու տարել է: Գյուղի ծերերը կամրջի վրա աշխատող վարպետներին ու բանվորներին խորհուրդ են տալիս հիմքը նոր տեղից դնել և, որպեսզի այն չքանդվի, պատաշարի մեջ կենդանի վիճկում թաղել մի որբ աղջկա: Բանվորները ման են գալիս գյուղում, հարց ու փորձ անելով գտնում են մի որբ աղջիկ, փողով առնում նրան իր խորթ մորից և շարում են կամրջի պատի մեջ: Շարելու ժամանակ աղջիկը հլու-հնազանդ ենթարկվում է բանվորների կամքին: Երբ պատը հասնում է նրա ծնկներին, աղջիկն աղիողորմ ձայնով ասում է.
“Շարեցին, մերի՛կ ջան, շարեցին.
Մինչև ծնկներս …”:
Երբ պատը հասնում է նրա կրծքին, աղջիկն ասում է.
Մինչև դոշս քարեցին …”:
Երբ պատը հասնում է աղջկա կոկորդին, նա ասում է.
Մինչև բուկս քարեցին …”:
Աղջկա ձայնն այլևս չի լսվում, և նա մնում է պատի մեջ: Դրանից հետո կամուրջը չի քանդվում և բարեհաջող հասնում է իր ավարտին:
Ըստ ավանդազրույցի, կամուրջը մինչև օրս կանգուն է այդ որբ աղջկա դառն ճակատագրի շնորհիվ:
Կամուրջը կանգուն հասել է մեր օրեր: Անհրաժեշտ վերականգնողական աշխատանքներ իրականացվել են 1950-60 թթ. և 2004 թ.:

Medieval Armenian churches used to be constructed firm and for long exploitation (vivid example is the medieval bridge built on Debed river . When in the spring of 1959 the new bridges in Alaverdi built on Debed were damaged, the medieval bridge was allowed to be used, which had not been damaged at all. It was Sanahin’s old bridge). The basic foundation for those bridges were the natural stones of Armenia: tuf, basalt, limestone, which were generally used in polished condition.
Among medieval Armenian bridges significant is Ashtarak’s bridge built on Qasakh river. According to historiographer Araqel Davrijeci, the bridge was built in 1664 by Motsakenc Mahtes Grigor, inscription about the latter is engraved between the large and small arches of the bridge. The historical bridge of Ashtarak belongs to the three-arched type of bridges. It is constructed of orange tuf stone. It’s one of the largest bridges of Armenia, the length is 76.2 metres, width is 6 metres, hiatuses are different: 7,5, 9,05, 11,4 metres.
It’s one of the best examples of historical bridge construction with its architectural technique. It has played an important role for the improvement of historical Armenia’s trade-economic relations and military dislocations.
Traditional saying tells that during the construction of the bridge’s foundation, the river carried the stones away. No matter how hard they tried to put the foundation, again the river carried the stones away. The elder of the village advised the masters to put the foundation from another place and in order for it not to get destroyed, bury an orphan girl alive in the walls. Masters found an orphan girl in the village, bought her from her mother-in-law and buried her in the wall of the bridge. The girl obeyed the workers obediently. After that the bridge never pulled down and was constructed successfully.