«Ուժն է ծնում իրավունքը» (Գարեգին Նժդեհ)
Ստեփանակերտի կենտրոնական մասում՝ Վազգեն Սարգսյան 25 հասցեում է գտնվում «Զոհված ազատամարտիկների հիշատակի թանգարան»-ը, որը հիմնադրվել է 2002թ. «Զոհված ազատամարտիկների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպության և անմիջականորեն նրա նախագահ Գալյա Առստամյանի նախաձեռնությամբ: Նրա որդիները 1990-ականներին մասնակցել են արցախյան հերոսամարտին: Կրտսերը` Գրիգորը, 1992 թ. նոյեմբերի 19-ին զոհվել է թեժ մարտերի ընթացքում: Որդու մահից հետո Գ. Առստամյանը որդեկորույս մայրերի հետ հավաքել ու մեկտեղել են արցախյան ազատամարտում զոհված քաջորդիների լուսանկարները, նրանց մասին արխիվային նյութերը, փաստաթղթերը:
Թանգարանի երեք սրահների պատերին փակցված են 3355 քաջարի զինվորների լուսանկարներ, տեղ են գտել անձնական իրեր, պատերազմի դաշտից հարազատներին ուղարկված նամակներ, շքանշաններ, ինքնաշեն զենքեր, ինքնաթռի մի կտոր, երաժշտական գործիքներ, համազգեստներ, որոնց վրա մնացել են թշնամու գնդակների հետքերը, պատերազմական լուսանկարներ, ղարաբաղյան պատերազմի բովով անցած ինքնաշեն երեք թնդանոթ, մեկ «Գրադ» կայան, դաշտային հեռախոս, փամփուշտներից ծակծկված փաստաթղթեր, մարտական քարտեզներ: Թանգարանում պահվող յուրաքանչյուր ցուցանմուշ իր տխուր պատմությունն ունի, որոնցից ամենահուզիչը նորապսակ զույգի հարսանեկան հագուստն է`որպես հարգանքի ու խոնարհումի դրսևորում բոլոր այն քաջարիների հիշատակին, ովքեր չհասցրին ընտանիք կազմել: Լուսանկարներից այցելուներին նայող նրանց կենդանի հայացքները կարծես հուշում են` հաղթել են ոչ միայն պատերազմում, այլև մահվանն են հաղթել ու անմահացել:
Թանգարանում տեղ է գտել նաև 12-ամյա հերոս Հրայրի լուսանկարը: Նա զոհվել է զինվորներին փամփուշտ տանելու ճանապարհին: Թշնամու գնդակից զոհվել են նաև Հրայրի հայրն ու եղբայրը: Գալյա Առստամյանի նախաձեռնությամբ հրատարակվել է Արցախյան ազատամարտի 7000 զոհված հերոսների, թանգարանում տեղ գտած ցուցանմուշների մասին պատմող 900 էջանոց գիրք:
Տարիներ առաջ տիկին Գայլայի անսպասելի մահը ցնցեց բոլորին, սակայն թանգարանի դռները մեկ օր անգամ չփակվեցին: Նրա գործն այսօր շարունակում է որդին՝ Արթուր Առստամյանը:
Իրենց կյանքը հայրենիքին զոհաբերած քաջարիների սխրագործության մասին թանգարանի այցելուներին, այդ թվում նաև ժամկետային զինծառայողներին, պատմում է թանգարանի տնօրենը:
«Զոհված ազատամարտիկների հիշատակի թանգարան»-ի այցելուները Արցախյան ազատամարտի պատմությանը հնարավորություն ունեն ծանոթանալու նաև աուդիո գիդի միջոցով (հինգ լեզուներով):
Թանգարանը շատ այցելուներ է ունենում: Հիշողությունների մատյանում գրառում կատարած օտարերկրացիների թիվն էլ տպավորիչ է (40 երկրից): Նրանք թանգարանից հեռանում են իրենց հետ տանելով նաև օտար լեզվով տպագրված ու Արցախյան ազատամարտին նվիրված գրքեր:

ПАМЯТИ ПОГИБШИХ АЗАТАМАРТИКОВ. МУЗЕЙ РАССКАЗЫВАЕТ О НАШИХ ГЕРОЯХ
В центре Степанакерта, по адресу улица Вазгена Саргсяна, 25, находится музей “Памяти павших воинов”. Музей основан в 2002 г. по инициативе общественной организации “Союз родственников азатамартиков” и непосредственно его председателя Гали Арстамян, чьи сыновья в 1990-х гг. участвовали в Арцахской героическом сражении. Младший, Григор   погиб в жарком бою 19 ноября 1992 г. После гибели сына Г. Арстамян вместе с матерями, потерявшими на войне сыновей, собрала фотографии, архивные материалы, документы воинов-добровольцев, павших в Арцахской героическом сражении.
Стены трех залов музея покрыты фотографиями 3355 храбрых воинов, экспонируются и личные вещи, письма с войны, ордена, самодельное оружие, фрагмент подбитого самолета, музыкальные инструменты, обмундирование, на котором сохранились следы вражеских пуль, военные фотографии, прошедшие арцахскую войну самодельные пушки, реактивная система залпового огня  “Град”, полевой телефон, изрешеченные пулями документы, военные карты.
Любой хранящийся в музее экспонат хранит грустную историю, а самая трогательная из них – это свадебное одеяние молодоженов как проявление уважения и преклонения перед памятью храбрецов,   напоминание  о тех, кто погиб, не успев создать семью. Смотрящие на нас с фотографий живые глаза как бы напоминают нам, что они победили не только в войне, но и, став бессмертными, смерть.
В музее висит и фотография 12-летнего героя Грайра. Он погиб неся воинам патроны. От вражеской пули пали и его отец и брат.
По инициативе Гали Арстамян вышла в свет 900-страничная книга памяти 7000 павших героев, рассказывающая о хранящихся в музее экспонатах. Несколько лет назад всех потрясла смерть Гали Арстамян, но двери музея не закрылись даже на один день. Ее дело сегодня продолжает ее сын Артур Арстамян.
Директор музея рассказывает посетителям, в том числе и солдатам срочной службы, о подвигах павших героев, отдавших жизнь за свободу родины.
Посетители музея “Памяти павших воинов” могут познакомиться с историей Арцахской освободительной войны и посредством аудио гида   (на пяти языках).
Музей посещает множество народу. В Книге памяти оставили свои записи посетители, что впечатляет, из 40 стран. Они уходят из музея, унося с собой изданные на нескольких языках книги об Арцахской войне.